# investujte na fin trhoch  12. 8. 2024

Panika počas uhorkovej sezóny

Medzi ľuďmi panuje zažitá predstava, že letné mesiace znamenajú pre finančné trhy uhorkovú sezónu, periódu neaktivity, keďže väčšina obchodníkov vysedáva na pláži a nevenuje sa investovaniu, obchodovaniu alebo špekulovaniu. Ak niekto minulý týždeň strávil kdesi na chate v horách bez signálu a prístupu k internetu, aj naďalej tejto predstave môže dôverovať. My ostatní však vieme, že uplynulý týždeň dogmu o uhorkovej sezóne rozdupal na prach.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

Akciové trhy začali mierne klesať už predminulý týždeň, keď japonská centrálna banka mierne zvýšila úrokové sadzby, americký FED so sadzbami neurobil nič a report z amerického trhu práce indikoval mierne zhoršujúce sa podmienky, keď za mesiac júl vzniklo menej pracovných miest v porovnaní s odhadmi analytikov a zvýšila sa aj miera nezamestnanosti. Nejednalo sa však o žiadne tragické výsledky – pribudlo 114 tisíc nových pracovných miest a dokonca sa zvýšila sa miera participácie na trhu práce (viac ľudí pracuje alebo má záujem pracovať). Zo slabších výsledkov trhu práce by sme dokonca nemali byť veľmi prekvapení. FED bojoval proti vysokej inflácii práve cez vyššie úroky v snahe mierne ochladiť ekonomiku a zastaviť tak ďalšie inflačné tlaky. Ochladzujúca ekonomika teda automaticky musí znamenať aj zhoršenie v niektorých metrikách trhu práce.

Ako to už býva, finančné trhy majú tendenciu vo svojich reakciách prestreliť. Inak si dianie v nasledovných dňoch nevieme vysvetliť. Predminulý piatok spadol index S&P500 o viac ako 1,8%. Masaker však prišiel až v pondelok. Japonské akcie začali svoj najhorší deň za posledných 37 rokov, keď akciový index TOPIX spadol o 12,2% a ide teda o najhorší pokles od čierneho piatku v októbri 1987. Americké aj európske akcie postihol už miernejší  osud, aj keď sa technologický Nasdaq pri otvorení trhov pohyboval v stratách prevyšujúcich -6%, S&P500 -4%. Index volatility VIX vyletel na 65 bodov, čo je najviac od roku 2020. V pondelok prišlo k panickému výpredaju – predávali sa všetky rizikové aktíva, bez prihliadnutia na kvalitu podkladového biznisu. Od veľkých investičných bánk prichádzali vzápätí správy o prehodnotení pravdepodobnosti vzniku recesie v USA, o vysokej šanci na zníženie úrokových sadieb zo strany FEDu na neplánovanom zasadnutí do siedmich dní a prehodnotení, o koľko FED sadzby do konca roka celkovo zníži. Situáciu najlepšie charakterizuje výrok „z jedného extrému (akciové trhy len rastú, ceny akcií AI / technologických firiem nemajú horný limit, žiadna recesia nehrozí) do druhého extrému (panika, recesia, 5-6 znížení úrokových sadzieb do konca roka v USA).“

Ako to už býva v prípade takýchto extrémnych pádov na akciových trhoch, situácia sa relatívne rýchlo upokojila. V utorok už japonské akciové indexy rástli takmer o 10% a po zvyšok týždňa bolo obchodovanie už menej volatilné.  Investori začali skupovať vypredané rizikové aktíva a pomohli zastabilizovať trh. Americký S&P500 je na týždennej báze takmer na nule a európsky STOXX600 dokonca mierne v kladných číslach.

Akciové investície môžu byť a často aj sú volatilné v krátkodobom horizonte. A je dokonca možné, že volatilita v určitej miere na trhu v tomto období  zostane a môžeme byť svedkami ďalších podobných stratových dní, kým FED neponúkne svoje videnie aktuálnej situácie a nenačrtne svoje ďalšie kroky. Dovtedy môžu byť emócie (strach a chamtivosť) hlavným faktorom denných pohybov. Dlhodobí investori, ktorí investujú cez pasívne nástroje ako ETF sporenia alebo aktívnejšie spravované podielové fondy by však nemali zabúdať, že v dlhodobom horizonte takéto pohyby nehrajú takmer žiadnu rolu.

Michal Ďurica

Michal Ďurica
Portfólio manažér, IAD Investments

Všetky články autora
Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.