# investujte do seba  14. 1. 2022

Ako na starostlivosť o pleť nielen v dobe rúšok

O svoju pokožku by ste sa mali starať každý deň ráno a večer a to nielen v súčasnej dobe, keď je pleť namáhaná nosením rúšok. Trenie spôsobené rúškom alebo respirátorom môže pokožku veľmi namáhať a obzvlášť zaťažené sú oblasti, ktorých sa dotýka, ako sú líca, nos, brada. Pri pravidelnej starostlivosti spolu s odborníkmi na pleť dokážete doslova zázraky. Proces obnovy kože trvá zhruba 35 dní. Až po tomto čase možno vidieť alebo cítiť prvé výsledky. V každom prípade platí, že so starostlivosťou o pleť je to ako s investovaním – z večera do rána zázraky nečakajte, ale pri dlhodobej starostlivosti budete odmenení.

 Čistenie pleti každý deň? Áno, ale šetrne a jemne!

Čistenie pleti je základným úkonom starostlivosti a to nielen v prípade, že nosíte make-up. Pleť je nutné čistiť pravidelne, večer najlepšie dvojitým čistením a ráno postačí raz, avšak vhodnými čistiacimi prostriedkami určenými na Váš typ pokožky! Vhodnými znamená – dobre vyčistiť a zároveň príliš neporušiť ochranný lipidový plášť. Týka sa to rovnako suchej či mastnej pokožky, pričom nestačí pleť opláchnuť len vodou, príp. sprchovým gélom, ktorým sa zároveň aj osprchujete – to je najčastejšia chyba. Dôkladné a šetrné čistenie je veľmi veľmi dôležité! Nielen zbavujete pokožku nečistôt od prachu, potu, kožného mazu, príp. SPF z výrobkov, ktoré ste naniesli ráno, ale i pripravujete pokožku na nanášanie produktov v ďalších krokoch, ktoré potom vie pokožka lepšie absorbovať. Vedeli ste, že obyčajná voda pokožku vysušuje? Ľudská pokožka má totiž hodnotu pH 5,5, čo znamená, že je kyslá a prirodzená kyslosť jej pomáha chrániť sa pred baktériami a vírusmi.

Najlepšie a najšetrnejšie je dvojité čistenie (tzv. double cleansing). Večer najprv prípravkom na báze oleja odstránime make-up, líčidlá a ostatné nečistoty na tukovej báze. Je to z jednoduchého dôvodu, na našej pokožke sa nachádzajú nečistoty rozpustné v tukoch a rozpustné vo vode. Prípravok na báze oleja na seba ľahšie naviaže nečistoty tukového charakteru, ale nebojte sa, mastný pocit Vám na pleti nezostane. Dnešné mnohé pleťové oleje sa dajú jednoducho zmyť tak, že po kontakte s vodou sa zmenia na mliečnu emulziu, takže okamžite je mastný pocit preč. Háčik je v tom, že si musíte vybrať ten správny, tzv. hydrofilný olej. Odličovací olej je naozaj vhodný pre každý typ pleti. Najviac upchávajú póry práve nečistoty na tukovej báze, mnohokrát práve tí čo majú mastnú pleť a prešli na odličovanie olejom sa prestali sťažovať na nadmerné mastenie pokožky. Prečo? Pretože ak použijete odličovací čistič, ktorý príliš pleť odmastí, naše telo sa veľmi múdro zachová. Mazové i potné žľazy sú riadené autonómne (to znamená, že ich nevieme ovládať), takže mozog vyšle signál, že je príliš niečoho málo a veľa ste niekde odmastili a okamžite sa to snaží domastiť, pretože naše telo nás má chrániť pred vonkajšími vplyvmi prostredia a tvoriť ochranný lipidový plášť. Takto vzniká začarovaný kruh, kde treba nájsť rovnováhu, aby Váš mikrobióm kože bol optimálny ako je v črevách optimálna črevná mikroflóra. Aj na koži žijú spolu dobré i zlé baktérie, ktoré musia žiť v harmónii, len vtedy je naša koža zdravá.

Druhý večerný odličovací prípravok by mal byť šetrný, hydratačný, vyživujúci a ktorý nám zároveň pomôže dorovnať aj pH pokožky. Tento odličovač môžeme používať rovnaký ako pri rannej rutine. Pri správne vybratých produktoch necítime pocit vysušenia a pnutia pokožky a Vaša následná starostlivosť (sérum, krém), ktorej ste venovali niekedy i nemalé peňažné čiastky bude efektívna. Každému je príjemný iný spôsob odličovania, čo je prirodzené, no dôležité je najmä to, aby Vaša pokožka po odlíčení nebola príliš vysušená a zároveň bola dôkladne očistená.

A čo tie „micelárky“?

Sú skvelé, pokiaľ ich viete správne použiť. Efektívne a rýchlo odlíčia aj vodeodolnú riasenku, takže pokiaľ používate výrazné líčenie, je to najrýchlejší spôsob, ako pleť dokonale odlíčiť. Ako vlastne fungujú? Vo vodnom roztoku sa nachádzajú špeciálne molekuly, tzv. micely, ktoré sa zhlukujú do guľovitých útvarov. Vrchná strana tejto molekuly je hydrofilného charakteru (má rada vodu) a vo vnútri jadra je zase lipofilného charakteru (má rada tuky). Po nanesení micelárnej vody na tampón (je nutné použiť bavlnený tampón) sa hydrofilná časť molekúl na neho naviaže a keďže nečistoty na našej pokožke sú väčšinou lipofilného charakteru, opačná lipofilná časť molekuly pritiahne naše nečistoty na pokožke ako magnet.

A čo ak nie som doma?

Počas cestovania sa dá akceptovať aj čistenie pleti jednorázovými odličovacími obrúskami, napr. kde nie je k dispozícii voda, no k svojej koži sa treba chovať jemne a nežne, nie ju nadmerne šúchať, preto si radšej obstarajte miniatúry cestovných balení vašich obľúbených produktov. Ešte ekologickejším riešením je zakúpiť si miniatúry prázdnych fľaštičiek, kam si svoje produkty môžete prelievať pravidelne počas každej dovolenky.

Čo ďalej po očistení pokožky?

Po dôkladnom očistení pokožky môže vaša koža prijať všetky aktívne látky, ktoré jej doprajete vo forme sér a krémov. Vyberajte produkty vhodné pre váš typ pleti, aby neboli príliš mastné a neupchávali póry. Nanášajte ich na vlhkú pleť, vtedy sa lepšie vstrebú a pleť si vezme viac účinných látok. Môžete ako prvú použiť aj osviežujúcu pleťovú vodu, ktorá pleť príjemne osvieži a pripraví ju na nanášanie ďalších produktov. Nechajte potom pleť oddýchnuť aspoň 10 minút, kým nasadíte na ňu rúško, aby sa všetky látky stihli vstrebať a neobtierali sa oň. Samozrejmosťou je čisté rúško, hlavne pre tých, ktorí majú citlivú pleť. Môžete pleti dodať i niečo extra navyše, 2x týždenne hydratačnú a upokojujúcu pleťovú masku.

Doprajte wellness aj svojej pleti

Po náročnom období v práci alebo v osobnom živote si človek rád dopraje chvíľu oddychu. Pri výbere hotela určite mnoho z vás dáva prednosť takému, kde sú okrem štandardných služieb k dispozícii aj wellness, bazén a prípadne masáže. Tak ako ale doprajete oddych sebe, doprajte ho aj svojej pleti a vyberte si hotel kde sa o ňu dokážu kvalitne postarať. Jedným z nich je Wellness hotel Patince, v ktorom je k dispozícii tím špičkovo vyškolených kozmetičiek, ktoré sa postarajú o pohodu a krásu vás aj vašej pleti. V ponuke nájdete široký výber kozmetických prípravkov značky MARY COHR bez geneticky upravených zložiek, parabénov a chemických filtrov na ošetrenie pleti a celého tela ako aj rôzne programy tvárového a telového ošetrenia.

Nezabúdajte teda, treba sa pravidelne starať aj o seba a aj o svoju pleť.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.