Transakcia roka – do portfólia pribudla administratívna budova vo Varšave

Prvý realitný fond (ďalej len "PRF") spoločnosti IAD Investments, správ. spol., a.s. nadobudol 15.4.2020 od spoločnosti Penta Real Estate Sp. z o.o. do svojho portfólia nehnuteľností administratívnu budovu D48 vo Varšave. Hodnota transakcie nebola zverejnená, ale je to jedna z najvýznamnejších transakcií na realitnom trhu v Poľsku v roku 2020.

"Naším cieľom je vyhľadávať investičné príležitosti a ani aktuálna situácia s pandémiou koronavírusu nám nezabránila zrealizovať túto transakciu. Administratívna budova D48 v poľskej Varšave je ďalším cenným aktívom, ktoré geograficky diverzifikuje naše realitné portfólio a PRF ňou vstupuje na najviac likvidný trh v strednej Európe. Od tejto investície očakávame, že bude mať pozitívny dopad na zvýšenie výkonnosti Prvého realitného fondu, čím zabezpečíme našim klientom výnosy aj počas aktuálneho ekonomického vývoja práve vďaka využitiu príležitosti, dobrej kúpe, kvalitnej správe, pozornej analýze pred nadobudnutím a s preverenými nájomcami, ktorí majú finančnú silu." uviedol Mgr. Vladimír Bolek, člen predstavenstva IAD Investments, správ. spol., a.s. zodpovedný za riadenie realitných investícií.

D48 je moderná administratívna budova triedy A vo varšavskej štvrti Mokotów, ktorá bola uvedená do prevádzky v auguste 2017. Budova v tvare "L" pozostáva z dvoch krídiel s 11. a 8. poschodiami. Celková plocha je 26.173 m2, z toho 24.312 m2 tvoria kancelárske priestory a 1.861 m2 sú obchodné priestory. Autobusové a električkové zastávky, rýchla mestská železnica SKM, letisko a rýchlostná cesta S79 sú v tesnej blízkosti budovy. Nedávno sa v tejto časti Mokotówa uskutočnili rozsiahle investície do dopravy a cestnej premávky. Ideálne umiestnenie poskytuje nájomcom a ich zamestnancom možnosť rýchlo sa premiestniť do iných častí mesta, či už hromadnou dopravou alebo vlastnou. Nájomníci majú k dispozícii dvojpodlažné podzemné parkovisko so 435-timi parkovacími miestami vrátane nabíjacích staníc pre elektrické autá. Pre návštevníkov je k dispozícii vonkajšie parkovisko so 45 parkovacími miestami a stojanmi pre 100 bicyklov. Budova je držiteľom ekologického certifikátu LEED Gold. Pre pohodlie nájomcov a zamestnancov poskytuje D48 priestory pre obchod a služby s reštauráciami, priestranné terasy usporiadané na troch poschodiach, chillout zónu ako aj zelené plochy s modernou architektúrou. Medzi najväčších nájomcov patria popredné poľské a medzinárodné spoločnosti SMYK, Intrum, Gemius a mFinanse (patriaca do skupiny mBank).

"Počas celého procesu predaja sme zažili vynikajúcu spoluprácu s IAD Investments a sme veľmi hrdí na to, že D48 odovzdáme novému majiteľovi. Ako developer a dlhodobý investor venujeme osobitnú pozornosť kvalite v každej oblasti našich projektov, takže sme si istí, že IAD Investments bude mať v budúcnosti možnosť tešiť sa veľkej hodnote tejto budovy." uviedol Damian Grzywacz, Country Managing Director, Penta Real Estate Sp. z o. o.

Spoločnosť IAD Investments, správ. spol., a.s. pri kúpe nehnuteľnosti zastupovali MiddleCap Advisory, s.r.o. ako hlavný poradca, ďalej tím renomovanej americkej advokátskej kancelárie v oblasti nehnuteľností Greenberg Traurig Grzesiak SP.K., finančno-daňové poradenstvo zastrešila jedna z najúspešnejších firiem v tejto oblasti v CEE regióne a nezávislý člen aliancie Baker Tilly Europe TPA Sp. Z o.o. Sp.k. a o technické poradenstvo sa postarali popredné nadnárodné spoločnosti Sentient Sp. z o.o. a Buro Happold Polska Sp. Z o.o. Prestíž transakcie dopĺňa projektová účasť svetových finančných domov Santander Bank a Bank of China.

IAD Investments, správ. spol., a.s. je najstaršia nezávislá slovenská správcovská spoločnosť. Finančné služby poskytuje individuálnym aj korporátnym klientom v krajinách strednej Európy už od roku 1991. V rámci svojho európskeho pôsobenia spravuje aktíva najmä na Slovensku a v Českej republike v celkovej hodnote viac ako 1,03 miliardy EUR. Prvý realitný fond je najstarší podielový fond na Slovensku, ktorý investuje do aktív realitného trhu. Jeho cieľom je budovať a spravovať dlhodobé a stabilne vyvážené portfólio vo všetkých segmentoch realitného trhu (kancelárske budovy, logistické centrá a sklady, obchodné centrá a pod.) a dlhodobo prinášať investorom pozitívnu výkonnosť s potenciálom na dlhodobý rast hodnoty aktív. Hodnota Prvého realitného fondu za posledný mesiac stúpla o 0,02% (ocenenie k 1.4.2020), ročná výkonnosť je 3,74% a od vzniku fondu (od 20.11.2006) sa investície priemerne zhodnotili o 6,06% p.a. Viac o spoločnosti a jej produktoch sa dozviete na www.iad.sk.

Penta Real Estate Sp. z o.o. úspešne realizuje projekty najmä v Českej republike, na Slovensku a v Poľsku, kde v súčasnosti plánuje rozvoj druhej kancelárie vo varšavskej štvrti Wola na rohu ulíc Pańska a Miedziana. Viac informácií nájdete na www.pentarealestate.com.

Kontakt pre médiá:

Lenka Vargová

m: +421 911 021 894

e: L.vargova@iad.sk

Spät na všetky aktuality