# investujte do seba  7. 12. 2021

Viete, ako sa správne saunovať?

Saunovanie dnes už neodmysliteľne patrí k zdravému životnému štýlu. Môžete sa mu venovať kedykoľvek počas celého roka a navyše je skvelým prostriedkom na posilnenie imunity. Aké zásady treba pri saunovaní dodržiavať, aby sme dosiahli požadovaný zdravotný efekt sme sa opýtali pána Mgr. Martina Slivku, PhD., obchodného riaditeľa WELLNESS HOTELA PATINCE****.

Ako často je potrebné sa saunovať, aby to bolo zdraviu prospešné?

Saunový svet poskytuje zákazníkom regeneráciu tela a organizmu. Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad. Zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo baktericídne a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele. Sauna pomáha aj proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým a hubovým infekciám, akné a kožným chorobám. Má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích pôsobí upokojujúco a relaxačne.

Každému z nás vyhovuje iný typ sauny. Aké druhy sauny môžu využiť vaši hostia a aký je medzi nimi rozdiel?

Vo Wellness Hoteli Patince si návštevníci môžu vybrať z ponuky štyroch sáun: švédska, fínska, parná alebo bylinková.

Švédska sauna

Fungovanie švédskej sauny je založené na vysokej teplote a nízkej vlhkosti. Teplota tu dosahuje až 100°C, no vlhkosť vzduchu je stále nízka. Počas pobytu v saune sa zvyšuje tep a funkcia metabolizmu. Len niekoľko minút v saune dokonale nahradí cvičenie.

Fínska sauna

Fínska sauna funguje na princípe rovnováhy tepla a vlhkosti. Narozdiel od Švédskej sauny, je pobyt v nej menej náročnejší na organizmus. Teplota vzduchu sa pohybuje medzi 75 – 80 °C, ale zároveň je udržiavaná vlhkosť vzduchu až do 80%. Vo fínskej saune má vzduch vďaka vlhkosti väčšiu vodivosť, čo znamená lepší prenos tepla na pokožku.

Parná sauna

Teplota v parnej saune zväčša nepresahuje 60°C. Vďaka 100% vlhkosti však nižšiu teplotu určite nepocítite. Aj keď ste v saunovaní začiatočník, táto sauna vám bude určite vyhovovať. Vďaka nižšej teplote si ju môžu vychutnať aj ľudia, ktorí do bežnej sauny nemôžu ísť zo zdravotných dôvodov. Parná sauna je skvelým pomocníkom pre pacientov s respiračným ochorením, astmou či zápalom priedušiek. Vďaka pare sa póry na pokožke otvoria a vy sa tak zbavíte toxínov a nežiaducich látok. Parná sauna pomáha pri dermatologických ochoreniach, zbavíte sa celulitídy, naštartujete metabolizmus a imunitný systém.

Bylinková sauna

Bylinková sauna je pre ľudský organizmus ešte šetrnejšia, pretože pri rovnakej teplote ako v parnej, vlhkosť v tejto saune nepresahuje 50%. Vďaka éterickým olejom, ktoré sa počas saunovania pridávajú, má saunovanie aj terapeutické vlastnosti. Výhodou oproti ostatným druhom sauny je, že v nej vďaka nižšej teplote môžete pobudnúť až 40 minút.

Existujú pri saunovaní „nepísané“ pravidlá, ktoré by sme mali vždy dodržiavať? Ako je to so vstupom do sauny v plavkách?

Nevyužívajte saunu na plný alebo prázdny žalúdok. Nikdy nekonzumujte alkohol pred vstupom do sauny. Pred tým, ako vstúpite do sauny, zložte si okuliare, šperky, hodinky alebo kontaktné šošovky. Do sauny sa nevstupuje v plavkách! Pred prvým saunovaním si dôkladne umyte telo vodou a sprchovým gélom.

Počas pobytu v saunovom svete, noste papuče. Nie len z hygienických dôvodov ale zabránite tak aj nekontrolovaným pošmyknutiam. Uterák alebo plachta sú užitočné pre zachovanie hygieny. Pamätajte si, v saune vždy seďte na uteráku/plachte a umiestnite na neho/ňu aj nohy. Do sauny vstupujte nahí alebo zahalení v plachte.

Mali by ste zostať v saune nahí – oblečenie bráni odparovaniu potu. Ak je to možné, ľahnite si, pretože potom je celé telo vystavené rovnakej teplote. Počas jednej fázy by ste mali stráviť v saune až 15 minút, ale najdôležitejšie je Vaše pohodlie. Ak ste v saunovaní začiatočník, sadnite/ľahnite si na najnižšiu lavicu v saune.

Po saunovaní musíte Vaše telo schladiť. Začnite sprchovaním častí tela, ktoré sú ďalej od srdca, napr. pravou nohou. Potom nasmerujte prúd vody na ľavú nohu, ramená a nakoniec zvyšok tela. Po sprchovaní môžete dodatočne využiť ochladzovací bazén.

Aby ste dosiahli čo najvyšší efekt, odborníci odporúčajú saunu a následné ochladenie opakovať 2-3x. Ak sa vám podarí prejsť celým procesom správne a s citom, mali by ste sa cítiť príjemne, uvoľnene až unavene.

 Je pri saunovaní dôležitý pitný režim?

Je to nevyhnutný krok v saunovom cykle. Počas celého saunovania stratíte až ½ litra vody z tela. Táto strata sa dá najlepšie doplniť minerálnou vodou.

wellness

Kedy návštevu sauny určite neodporúčate?

Napriek všetkým pozitívam, faktom zostáva, že organizmus pri saunovaní dostane zabrať. Ak máte oslabenú imunitu, chrípku, teplotu, alebo skrátka cítite, že na vás niečo lezie, saunu radšej vynechajte. Samozrejme ďalšími dôležitými faktormi: akútne choroby, problémy s tlakom, zápaly a infekcie, nádory a kožené defekty, prenosné ochorenia, horúčkovité stavy, ochorenia srdca a ciev… Ak klient má akútnu chorobu, resp. ak sa lieči, tak pred návštevou akéhokoľvek hotela, či wellness, je dôležité, aby sa poradil so svojim lekárom o vhodnosti pobytu v saune. Zároveň každá prevádzka musí mať aj prevádzkový poriadok, kde si presne môžete pozrieť kontraindikácie.

Máte pre nás nejaké tipy ako môžeme stráviť čas v saune?

Odporúčaný čas saunovania je 15 – 20 minút. Ak sa však budete cítiť nepríjemne, odíďte radšej skôr. Aby ste dosiahli čo najvyšší efekt, odborníci odporúčajú saunu a následné ochladenie opakovať 2-3x. Ak sa vám podarí prejsť celým procesom správne a s citom, mali by ste sa cítiť príjemne, uvoľnene až unavene.

Saunovanie je pomerne zdĺhavý proces, ktorý môže trvať 1,5 – 2 hodiny. Vyhraďte si preto dostatočné množstvo času.

Je saunovanie vhodné aj pre deti? Ak áno, od akého veku?

Diskutabilná téma. S dieťaťom do sauny je vhodné začať chodievať cca v jeho troch rokoch. Dieťa by v tomto veku už malo dokázať vyjadriť svoje potreby a nemalo by používať plienky. V našich končinách je saunovanie s novorodeniatkami nie bežnou záležitosťou ako napr. v severských krajinách, kde má saunovanie históriu. Aj názory na minimálny vek sa rôznia.  Lekári vravia, že minimálny vek dieťatka na saunovanie je pol roka. Samozrejme, je dôležité opäť brať do zreteľa zdravotný stav bábätka. Rodičia pred spoločným saunovaním sa musia informovať, či wellness centrum dovoľuje sa saunovať deťom, ak áno, od akého veku.

 Komu sauna pomôže?

Sauna má jednoznačne pozitívny efekt na vaše zdravie. Pacienti s psoriázou často potvrdzujú úľavu od svrbenia. Pozor si ale dajte pri atopickej dermatitíde. Potenie vám môže pokožku podráždiť a narobiť viac škody ako úžitku. Zlepšenie pociťovali tiež pacienti s astmou a inými dýchacími ťažkosťami. Ak ste unavení po ťažkom týždni, sauna vám uvoľní napätie v tele a vyplaví z tela toxíny a nečistoty. Budete sa vďaka tomu cítiť ako znovuzrodení.

Pri návšteve Wellness Hotela Patince nezabudnite okrem bazénového sveta navštíviť aj ten saunový. Kvalitne si oddýchnete a zrelaxujete celé telo. Pri zakúpení pobytových balíčkov navyše získate neobmedzený vstup do bazénového i saunového sveta.

www.wellnesspatince.sk

Wellness Patince

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.