# investujte na fin trhoch  2. 3. 2023

Hýbe umelá inteligencia aj akciovými trhmi, alebo len verejnými fórami?

Hudba budúcnosti alebo realita dnešných dní? Túto otázku si o umelej inteligencii, ktorá sa označuje skratkou AI, kladú viacerí z nás už niekoľko rokov, ale výdobytky moderných technológií nám stále neprídu také, ako nám ich vykresľujú už desaťročia v sci-fi filmoch. Ale pozor, aby ste nezaspali na vavrínoch! Technologický pokrok napreduje raketovou rýchlosťou a preto sa nemôžeme čudovať, že sa veľké technologické spoločnosti predháňajú v investíciách do AI. Odzrkadľuje sa to aj na ich akciách?

Umelá inteligencia sa vyvíja rýchlo

Korene umelej inteligencie siahajú až do 50. rokov minulého storočia. Odvtedy sa však umelá inteligencia posunula míľovými krokmi dopredu a dnes nám pomáha v každodennom živote. Pravdepodobne s ňou interagujete častejšie, ako si myslíte. Ide napríklad aj o algoritmus usporiadania vašej ponuky na Netflixe, softvér urýchľujúci váš balík na Amazone a mozog mnohých aplikácií pre smartfóny, ktoré používate každý deň. Vývoj umelej inteligencie v posledných rokoch postupuje aj vďaka stále lacnejšej a výkonnejšej technike.

Aktuálne najväčší spoločenský rozruch na trhu umelej inteligencie spôsobila firma OPENAI, ktorá v decembri minulého roka sprístupnila chatovacieho bota s názvom ChatGPT. Spoločnosť OPENAI bola pôvodne založená ako nezisková organizácia a medzi jej zakladateľov patrí aj Elon Musk. Neustále väčšie požiadavky na vývoj si však vyžiadali ďalšie investície a vtedy na scénu prišiel softvérový gigant Microsoft. Spoločnosti poskytol finančnú injekciu vo výške 10 miliárd USD. Investíciu si Microsoft vopred dobre premyslel a technológiu má v pláne integrovať do svojich produktov – vyhľadávača Bing, Edge a celého balíka MS365.

Umelá inteligencia nie je len o jednej alebo dvoch spoločnostiach. Aktuálne tento sektor predstavuje globálny trh v hodnote stoviek miliárd dolárov a okrem IT sektora sa stále častejšie využíva napríklad vo farmaceutickom priemysle, v lekárskej technike, vo vojenskom sektore, v hotelierstve, v automobilovom priemysle, v obchode či v poľnohospodárstve.

Rok 2022 bol ale pre akcie spoločností spojených s AI pomerne náročný

Koronakríza nám okrem starostí priniesla aj niekoľko pozitívnych faktorov. Jedným z nich bola nová vlna digitalizácie, ktorá poskytla celému IT sektoru obrovský impulz. Aj preto akcie technologických firiem v roku 2021 dosiahli svoje historické maximá. To však podľa pravidiel trhu nemohlo viesť k ničomu inému, ako k ich opätovnému poklesu. Ten prišiel už v roku 2022. Nepriaznivý vplyv na celý trh mala stúpajúca inflácia, keďže americký FED začal dvíhať úrokové sadzby, aby ju zabrzdil. A odzrkadlilo sa to aj na akciách technologických firiem.

Pri bližšom pohľade na vývoj akcií firiem pracujúcich s umelou inteligenciu vidíme, že predstavenie noviniek v tejto oblasti cenu ich akcií zásadne neovplyvňuje. Mohlo by sa zdať, že neúspešná prezentácia AI od Googlu znehodnotila akcie jeho materskej spoločnosti Alphabet, no pri pohľade na dlhšie časové obdobie je vidieť, že tomu tak nie je. Dalo by sa povedať, že veľké spoločnosti sú príliš veľké na to, aby sa v cenách ich akcií takéto technologické novinky odzrkadlili. Na druhej strane je ale pravdou, že napríklad hodnota firmy OPENAI sa po predstavení chatbota ChatGPT zdvojnásobila (firma, ale nie je verejne obchodovateľnou spoločnosťou).

Akcie spoločnosti Alphabet za posledný rok. Stav k 23.2.2023

Zdroj: Google

O akých konkrétnych firmách sa ale bavíme?

Už sme vyššie spomínali spoločnosť Microsoft, no na pomyslenom bojisku nechýba ani Google, Adobe a ďalší veľký hráči IT biznisu. Časopis Forbes zostavil rebríček TOP 12 spoločností, ktoré do umelej inteligencie investujú miliardy:

 1. Adobe

Spoločnosť Adobe vyrába softvér na vytváranie obsahu, marketing, analýzu údajov, správu dokumentov a publikovanie. V roku 2022 spoločnosť Adobe oznámila nové funkcie AI a strojového učenia (ML) vo svojom produkte Experience Cloud, marketingovom a analytickom balíku.

 1. Alphabet

Materská spoločnosť Google Alphabet nedávno spustila testovaciu verziu vlastného chatbota AI s názvom Bard, ktorý funguje ako ChatGPT. Položte otázku a Bard rýchlo získa, zostaví a zhrnie online informácie, aby poskytol odpoveď.

 1. Amazon

Amazon poskytuje služby a infraštruktúru AI a ML prostredníctvom Amazon Web Services (AWS). Gigant elektronického obchodu tiež používa AI vo svojom vlastnom internetovom obchode na odporúčanie produktov. Alexa, virtuálny asistent zariadení Echo, je poháňaný AI.

 1. Baidu

Baidu je čínska technologická spoločnosť, ktorá prevádzkuje najväčší vyhľadávací nástroj v Číne. Začiatkom februára Baidu oznámilo, že v marci spustí vlastného chatbota AI. Chatbot, známy ako ERNIE bot v angličtine a Wenxin Yiyan v čínštine, používa jazykový model Baidu vyvinutý interne.

 1. C3 AI

C3 AI poskytuje aplikácie SaaS (softvér ako služba) na vývoj, nasadenie a prevádzkovanie podnikových aplikácií AI. Ponuka zahŕňa účelovo orientované softvérové ​​balíky pre optimalizáciu dodávateľského reťazca a energetickú efektívnosť a špecifické riešenia pre finančné služby a ropu a plyn.

 1. IBM

IBM prostredníctvom svojich produktov Watson predáva služby AI a ML, ktoré pomáhajú jej zákazníkom robiť lepšie rozhodnutia a zarobiť tak viac peňazí. Portfólio riešení Watson AI zahŕňa aplikácie AI, ktoré zlepšujú služby zákazníkom a zároveň znižujú náklady, predpovedajú výsledky a automatizujú procesy pracovného toku. Podnikoví zákazníci môžu alternatívne použiť Watson Studio od IBM na vytváranie a škálovanie vlastných aplikácií AI.

 1. Micronová technológia

Micron Technology vyrába vysokovýkonný pamäťový a úložný hardvér, ktorý poháňa riešenia AI. Produkty výrobcu čipov sa používajú v dátových centrách a samojazdiacich autách.

 1. Microsoft

Microsoft investuje do OpenAI, spoločnosti, ktorá vyvinula ChatGPT. Partnerstvo sa začalo investíciou vo výške 1 miliardy USD a dohodou, že výlučne Microsoft bude poskytovať služby cloud computingu laboratóriu AI.

 1. Nvidia

Nvidia vyrába vysokovýkonné mikročipy, ktoré poháňajú softvér a služby AI. V októbri Nvidia oznámila, že rozšíri svoju dlhodobú spoluprácu v oblasti AI so spoločnosťou Oracle. V rámci dohody využíva Oracle plnú platformu AI od Nvidie – čipy, systémy a softvér – vo svojej cloudovej infraštruktúre Oracle, ktorá je konkurentom AWS od Amazonu. Cieľom je rozšíriť prístup k schopnostiam AI pre podnikových zákazníkov Oracle a podporiť inovácie AI.

 1. Oracle

Oracle poskytuje infraštruktúru cloud computingu, softvér a hardvér vrátane cloudovej infraštruktúry Oracle s podporou AI.

 1. Palantir

Palantir prevádzkuje platformy na dolovanie údajov AI pre vládne agentúry a podnikové podniky. Gotham, vládna platforma Palantir, nachádza vzory v nesúrodých údajoch, takže spravodajské tímy môžu lokalizovať teroristické hrozby a reagovať na ne. Nepotvrdené zdroje hovoria, že Gotham zohral úlohu pri zajatí Usámu bin Ládina v roku 2011.

Spoločnosti používajú Palantir Foundry na uloženie, transformáciu a manipuláciu s organizačnými údajmi na zefektívnenie procesov a prijímanie lepších rozhodnutí.

 1. Tesla

Uprostred rozruchu ChatGPT slávna investorka a výkonná riaditeľka Ark Investment Management, Cathie Wood, hovorí, že Tesla je jednotkou akcií IA. Verí, že spoločnosti, ktoré budú mať z revolúcie AI najväčší úžitok, sú tie, ktoré disponujú rozsiahlymi súbormi údajov, doménovými odbornými znalosťami a know-how AI. Tesla podľa Woodovej všetko spĺňa. Má najväčšiu zásobu jazdných údajov na svete, ktoré v kombinácii s výkonom modelovania AI možno použiť na spustenie a získanie nových odvetví. V tomto prípade sú autonómne taxíky na vrchole zoznamu.

Akú budúcnosť má AI?

Vypustenie umelej inteligencie do nášho sveta, tak ako to spravila firma OPENAI, sa dá prirovnať k prvému úspešnému testu jadrovej bomby. Doslova to zmenilo celý svet. Umelá inteligencia zohrá v našich životoch veľkú úlohu, a to vo všetkých našich činnostiach, teda aj v investovaní. Prvými pokusmi už začali ziskuchtiví investori priamo s chatbotom ChatGPT, takto to vo svojom článku na stránkach Trendu opísal Cyril Chroma. Umelá inteligencia ale dokáže oveľa viac.

Investovať s AI?

Každá technológia potrebuje svoj čas, aby sa prejavila, v čom spočíva jej prínos a ako nám dokáže pomôcť. Začiatky bývajú vždy ťažké a pri investovaní by ste sa teraz radšej, ako na nedokonalú umelú inteligenciu, mali spoľahnúť na niekoho, kto má s finančným trhom dlhoročné skúsenosti.

Naša spoločnosť IAD Investments pôsobí na trhu viac ako 31 rokov a aktuálne spravuje aktíva vo výške 1,86 miliard EUR. Kontaktujte svojho finančného sprostredkovateľa a spýtajte sa ho na naše fondy a sporiace produkty, určite spolu vyberiete ten správny pre vás.

Máte záujem investovať, ale strácate sa v množstve informácií? Kontaktujte nás.

Pre našich klientov tvoríme v IAD Investments produkty s rozličnými investičnými stratégiami, ktoré vystihujú náladu na svetových a európskych trhoch, a zohľadňujú dlhodobú stabilitu. Je našim záväzkom investovať vaše peniaze s obozretnosťou a odbornou starostlivosťou.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.