# investujte na fin trhoch  11. 9. 2023

Koľko je už „veľa“ za smartfón?

Pamätáte si, keď bol iPhone za 1 000 dolárov považovaný za výstrednosť? Telefóny od Applu a Samsungu začali prekračovať hranicu 1000 dolárov v roku 2017 na americkom trhu. O šesť rokov neskôr majú obaja niekoľko modelov a rôzne konfigurácie pamäte s cenou na tejto úrovni a nie sú vôbec osamotení. Google má štyri konfigurácie svojho najnovšieho smartfónu Pixel s cenou 999 dolárov a vyššou. Samsung a Google dokonca začínajú koketovať s radom 2 000 dolárov so zariadeniami, ktoré disponujú skladacími displejmi. Najdrahší telefón v rade Samsung – Galaxy Z Fold5 s 1 terabajtom pamäte – vás vyjde na 2 159 dolárov bez dane. Nie každý samozrejme platí tieto ceny. Výrobcovia smartfónov a operátori sú pomerne sofistikovaní s propagačnými akciami a výmennými ponukami starších zariadení, ktoré pomáhajú získať nový telefón lacnejšie.

Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:

Spotrebitelia však stále nesú rastúcu záťaž. Podľa údajov IDC (International Data Corporation) priemerné predajné ceny smartfónov v USA vyskočili zo 409 dolárov v roku 2016 na 735 dolárov v minulom roku. To odráža priemerný ročný zisk 11%, čo je viac ako trojnásobok miery inflácie v tom čase. A toto číslo zahŕňa lacné telefóny, ktoré dosahujú len niekoľko stoviek dolárov za kus. Cena najdrahšej konfigurácie iPhone od Apple vzrástla o 550 dolárov medzi uvedením iPhone X v roku 2017 a modelmi iPhone 14 vydanými minulý rok. Dôvody prečo je to tak nie sú obzvlášť záhadné. Smartfóny sú teraz vyspelým trhom s malými vyhliadkami na rast, čo ponecháva zvyšovanie cien ako jeden z mála spôsobov, ako môžu výrobcovia zvýšiť svoje príjmy. Odvetvie smartfónov zaznamenalo svoj vôbec prvý pokles globálneho predaja v roku 2017, v tom istom roku, kedy sa tieto zariadenia v hodnote 1 000 USD začali objavovať. Podľa IDC predaj smartfónov odvtedy každý rok klesal s výnimkou roku 2021, k čomu prispeli agresívne propagácie operátorov pre zariadenia s podporou 5G, ako je napríklad Apple iPhone 12. Neočakáva sa však, že nové telefóny iPhone ponúknu významné technologické vylepšenia na úrovni 5G.

Ako vysoko však môžu ísť ceny smartfónov? To nemôže pokračovať donekonečna, avšak prelomiť kruh bude veľmi ťažké, ak čo i len jeden z operátorov sa bude snažiť udržiavať akciami a bonusmi tento vzťah, povedal Craig Moffett, analytik amerického telekomunikačného sektoru.

Róbert Bučič

Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments

Všetky články autora
Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.