# investujte na fin trhoch  2. 4. 2024

Priniesol prvý kvartál na finančných trhoch nejaké prekvapenia?

Mnohí investori vkladali do roku 2024 veľké nádeje. Silné oživenie trhu v prvom štvrťroku ich aj napriek tomu dokázalo prekvapiť. Všetko od akcií cez bitcoiny až po zlato sa posunulo k novým rekordom.

Americký index S&P 500 vzrástol v prvom štvrťroku o 10 % v dolárovom vyjadrení, pričom takéto zhodnotenie predstavuje najlepší začiatok roka od roku 2019. A nie je to len malá skupinka veľkých technologických akcií ako to bolo v minulom roku, ktoré sa zúčastňujú rally. Všetky z 11 sektorov indexu S&P 500 okrem jedného vzrástli. Sila ekonomiky popiera očakávania.

Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:

Obavy z recesie, ktoré na začiatku minulého roku boli veľmi vysoké, takmer pominuli. Odolné firemné zisky, nadšenie z vývoja umelej inteligencie a nádeje, že FED je na dobrej ceste začať znižovať úrokové sadzby, poskytli investorom veľa dôvodov byť optimistickí. Vidíme, že dominancia tzv. „Magnificent Seven“ alebo „Veľkolepej sedmičky“ sa vytratila so strmým poklesom v spoločnosti Tesla a Apple v prvom štvrťroku, ale zvyšok trhu zostal na vzostupe. Viac ako polovica akcií v indexe S&P 500 dosiahla nové 52-týždňové maximá. Najmä akcie súvisiace s umelou inteligenciou (AI) zaznamenali excelentný prvý kvartál. Akcie spoločnosti Nvidia, ktorá vyrába čipy poháňajúce technológiu AI, vzrástli o viac ako 80 %. Ostatné polovodičové akcie, ako napríklad Advanced Micro Devices, Applied Materials a Micron Technology, získali viac ako 20 %. Dokonca aj bezpečné aktíva, ako je zlato, prudko vzrástli. Futures na zlato na ďalší mesiac vzrástli v marci o 7,1 %, čo je najväčší jednomesačný zisk od júla 2020.

Býčia nálada medzi manažérmi fondov dosiahla v marci podľa mesačného prieskumu Bank of America najvyššiu úroveň od začiatku roka 2022. Prieskum zistil, že ich alokácia do akcií a chuť podstupovať riziko sú tiež na viacročných maximách. Očakávania do tohto roku boli, že FED v roku 2024 šesťkrát zníži svoju referenčnú krátkodobú sadzbu. To sa ukázalo ako príliš optimistické. Predstavitelia FEDu tento rok plánujú tri zníženia sadzieb. Výnosy štátnych dlhopisov sa teda zvýšili, keď investori prekalibrovali projekcie zníženia sadzieb. 10-ročný výnos americkej štátnej pokladnice – referenčná hodnota pre náklady na pôžičky z hypoték, cez pôžičky na autá až po podnikové dlhopisy – tento týždeň vzrástol na 4,195 % z 3,860 % na konci roka 2023.

A pozrime sa ešte na históriu, keďže tento rok je v Spojených štátoch amerických rokom prezidentských volieb, od roku 1950 rástol index S&P 500 v prezidentských voľbách v 83 % prípadov a podľa údajov spoločnosti Dow Jones dosiahol v týchto rokoch priemerný zisk 7,3 %.

Róbert Bučič

Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments

Všetky články autora
Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.