# investujte na fin trhoch  18. 2. 2022

Quo vadis Tesla?

Ešte v roku 2019 predstavovala hodnota jednej akcie spoločnosti Tesla (TSLA) menej ako 40 amerických dolárov, no 4. novembra minulého roku už dosiahla úroveň 1 243 USD. Bude napredovanie tohto diela Elona Muska pokračovať aj v blízkej budúcnosti? Ak áno, Tesla by aj naďalej ostala jedným z centier záujmu investorov. Nie je to však také jednoduché.

V roku 2021 vykázala Tesla čistý zisk na úrovni 5,5 miliardy amerických dolárov, čo je takmer osemkrát viac ako rok predtým (721 miliónov USD). Do 2020 z hľadiska celého roka ani raz nebola zisková, ibaže súčasný profit dokázal kompenzovať celú dlhoročnú kumulatívnu stratu.

Vývoj ceny akcií spoločnosti Tesla za 5 rokov k 18.2.2021:

Zdroj grafu: https://www.google.com/finance/quote/TSLA:NASDAQ?sa=X&ved=2ahUKEwiFxpbDnvL1AhUU8rsIHfgyD54Q3ecFegQIHxAc&window=5Y

Tesla sa odvracia od áut

Tesla priebežne mení svoje plány. Termíny, v rámci ktorých mala spustiť predaj hneď troch nových automobilov, nedodržala. Už teraz mali byť na svete futuristický Cybertruck, najrýchlejší športový automobil sveta Tesla Roadster i mimoriadne efektívny kamión Tesla Semi.

Dnes už Elon Musk otvorene hovorí o tom, že nič z tohto tria nepríde ani v roku 2022. A pri ich premiére v roku 2023 použil slovo „dúfajme“, takže ani to nie je isté. Autá pre neho napriek 936 222 predaným kusom v minulom roku odrazu nemajú najvyššiu prioritu. V porovnaní s rokom 2020 zaznamenal v tomto segmente takmer 90-percentný rast, ale teraz ho zdanlivo nezaujíma.

Čo je novou prioritou Tesly?

Musk aktuálne vidí potenciál v niečom celkom inom. Vývoj chce orientovať na výrobu humanoidného robota Tesla Bota, ktorý je známy aj ako Optimus. Koncepčného robotického humanoida, respektíve aspoň náznak toho, ako by mohol vyzerať, sme spoznali už pred časom. Zdá sa, že jeho ďalší vývoj je z pohľadu Tesly mimoriadne dôležitý.

Keď Musk hovoril o Optimusovi, povedal, že aj jeho autá sú vlastne robotmi. Sú to roboty na kolesách. Natieklo do nich množstvo technológie, ktorú vie teraz (vraj) bez väčších problémov využiť aj v inej oblasti. Tesla Bot by mal byť priateľský a mal by nás zbaviť nutnosti vykonávať nebezpečné, opakujúce sa alebo nudné úlohy.

Musk prezradil aj to, že Optimus by mal merať niečo vyše 170 centimetrov, mal by byť schopný uniesť 20 kilogramov a mal by sa vedieť pohybovať rýchlosťou približne 8 kilometrov za hodinu. „To preto, aby ste mu prípadne vedeli utiecť,“ zasmial sa.

Úvaha o ekonomike a práci

Z investorského a ekonomického hľadiska boli zaujímavé ďalšie slová. Humanoidné roboty by mali byť schopné odviesť veľké množstvo práce, takže nám ako spoločnosti pomôžu rásť a prosperovať. Pomôžu nám kompenzovať čoraz nižšiu pôrodnosť.

„Ak sa zamyslíte nad ekonomikou, tak jej základom je práca,“ uviedol Musk, ktorého slová cituje CNBC. „Takže čo by sa stalo v prípade, ak by sme už netrpeli nedostatkom pracovných síl? Vlastne si ani nie som istý tým, čo by v takom prípade ekonomika znamenala. Práve o tom je Optimus, takže je veľmi dôležitý.“

Elon Musk je človek, ktorý má svoje budúce kroky tradične dobre premyslené. Mohla by teda produkcia humanoidných robotov vystreliť Teslu ešte viac nahor ako produkcia áut? Zjavne je o tom presvedčený a ak pôjde všetko podľa plánu, núka sa tu zaujímavá investičná príležitosť.

Pomôže Tesle Robotaxi?

Ďalšia z vecí, ktorá by Tesle v budúcnosti mohla pomôcť, je Robotaxi. Musk by bol podľa vlastných slov „šokovaný“, ak by jeho tím v priebehu tohto roku nedokázal dosiahnuť úroveň plne autonómnej jazdy.

Ak by sa to podarilo, bol by to pre Teslu ďalší „boost“, pretože plán je jasný: ako píše fortune.com, Musk by v tom prípade v priebehu okamihu pomocou updatu softvéru dokázal svoje autá premeniť na robotické taxi. Vozidlá, ktoré by práve neboli využívané, by mohli takto slúžiť širokej verejnosti.

Nie je to však také jednoduché, pretože podľa mnohých odborníkov by automobily Tesly okrem nového softvéru potrebovali aj nový hardvér. Veriť odborníkom zvonku alebo Muskovi?

Oplatí sa investovať do akcií Tesly?

Ak by niekto poznal stopercentnú odpoveď na túto otázku, mal by vyhraté. Také jednoduché to však nie je, pretože je potrebné zohľadniť obrovské množstvo faktorov. A hlavne: dokáže Tesla prosperovať aj bez predstavenia nového auta?

Stránka marketbeat.com dala priestor 31 analytikom, z ktorých až 15 v tejto chvíli odporúča dokupovať akcie Tesly. Osem odporúča držať vlastnené podiely a nedokupovať nič, ďalší ôsmi odporúčajú predať. Vyzerá to teda na opatrný optimizmus.

Investujte s nami

Investícia do jedného druhu aktíva, akým sú napríklad akcie jednej konkrétnej firmy, so sebou prináša značné riziko, ktoré nie je každý investor ochotný akceptovať. Práve preto sú vhodným nástrojom investičné fondy. Tie sú zložené z viacerých druhov podkladových aktív ako napr. akcie, dlhopisy, hotovosť a podobne, a tým pádom dokážu lepšie eliminovať nepriaznivé vplyvy na finančných trhoch.

V spoločnosti IAD Investments si investori aktuálne môžu vybrať zo 14 podielových fondov, od tých najkonzervatívnejších až po najdynamickejšie. Naši kolegovia sledujú situáciu na finančných trhoch 24 hodín denne, 7 dní v týždni a podľa toho riadia zloženie jednotlivých fondov.

IAD Investments pôsobí na Slovensku viac ako 30 rokov, spravuje majetok v hodnote viac ako 1,27 miliardy EUR pre viac ako 53 000 klientov a investorov. Ak sa chcete stať jedným z nich, obráťte sa na svojho finančného sprostredkovateľa.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.