# investujte na fin trhoch  7. 3. 2022

Ruská agresia spôsobuje aj volatilitu

Nanešťastie sa aj uplynulý týždeň niesol vo svetle Ruskom vyvolanej nezmyselnej vojny na Ukrajine. Rusko nevnieslo len agresiu na Ukrajinu, ale aj vysokú volatilitu na finančné trhy. Najlepším príkladom (aj keď samozrejme extrémnym) je samotná výkonnosť ruských aktív. Ruské akcie obchodované na burze v Moskve je aktuálne nemožné vyhodnotiť, keďže Moskovská burza bola zavretá celý týždeň v snahe zabrániť panickým výpredajom a úniku kapitálu. Dobrý odhad aktuálnej miery toxicity ruských aktív nám tento týždeň dávali len ruské GDR (global depository receipt) obchodované v Londýne, s ktorými sa nakoniec tiež prestalo obchodovať, pričom do toho času tieto akcie stratili takmer celú svoju hodnotu. Akcie ruskej Sberbank, ktoré sa ešte na začiatku roku obchodovali nad 16 USD, zostali svietiť po 3.3.2022 s cenovkou 0,045 USD za jedno GDR. To je strata takmer 100 %. Trhová kapitalizácia spadla v tomto období z 87 miliárd USD prakticky na nulu. Podobný performance zaznamenali aj ďalšie ruské firmy. Najväčší svetový producent niklu a paládia – Norilsk Nickel stratil od začiatku roka viac ako 93 %, producent plynu Novatek takmer 100%, Gazprom 93%, …

Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:

Výpredajom však neušli ani ostatné rizikovejšie aktíva. Americké akciové indexy (s výnimkou Nasdaqu) stratili menej ako 1%. Nasdaq 1.7%. Horšie to už vyzeralo s európskymi akciami. Eurostox 50 stratil takmer 5%, nemecký DAX 4.4%, taliansky FTSE MIB viac ako 6%. Japonské a čínske akcie odpísali viac ako 2%. Nedarilo sa ani korporátnym dlhopisom. Veľký únik kapitálu zaznamenali aj lokálne CEE meny. O ruskom rubli je škoda písať, ale regionálny výpredaj zasiahol aj doteraz posilňujúcu českú korunu, ktorá od vypuknutia konfliktu oslabila voči euru o viac ako 5,7%. Podobne sa správali aj PLN, HUF a RON. Nedarilo sa však ani euru a presun kapitálu do geopolitického bezpečia (americké treasuries) pomohol doláru k posilneniu o viac ako 3,5%.

Nie je žiadnym prekvapením, že výborne sa darilo komoditám. Zo strachu z nedostatku hlavne tým energetickým. Ropa Brent prerazila hranicu 118 USD a WTI 115 USD. Holandský kontrakt na zemný plyn prekonal 200 EUR hodnotu (pre porovnanie v januári bol pod 100 EUR). Darilo sa samozrejme aj zlatu, aj keď oveľa menej ako tomu čiernemu. Bitcoin opäť ukázal, že je nezaujímavým aktívom do rizikového prostredia a mal by stratiť nálepku digitálneho zlata.

Podľa všetkého sa Rusko len tak nechystá svoju vojnu ukončiť a ďalšie sankcie, hlavne v podobe embarga na dovoz ropy a plynu, sú stále v hre. Vysoká volatilita a prepady cien rizikových aktív budú teda s nami pravdepodobne ešte nejaký ten čas. Preto si treba pamätať, že ak celý trh padá, vypredávajú sa aj silné spoločnosti, ktoré sa posledné mesiace/kvartály obchodovali za príliš vysoké ceny a takéto prepady môžu ponúkať dlhodobým investorom zaujímavé príležitosti na nákup.

Mgr. Michal Ďurica, CFA

Portfólio manažér, IAD Investments

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.