# investujte na fin trhoch  31. 1. 2022

Sladká chuť jablka po výsledkoch

Spoločnosť Apple Inc. (AAPL) zverejnila vo štvrtok štvrťročné výsledky, ktoré prekonali doterajšie rekordy a odpovedali tak na obavy nervóznych investorov z obmedzení týkajúceho sa dodávateľského reťazca, ktoré má najväčšia svetová spoločnosť. Generálny riaditeľ Tim Cook v rozhovore povedal, že tieto výzvy sa zlepšujú.

Akcie po štvrtkovom zatvorení trhov v New Yorku vzrástli o viac ako 4% po správe spoločnosti Apple, že tržby od októbra do decembra dosiahli 123,9 miliárd USD a zisk dosiahol 34,6 miliardy USD, pričom obidva parametre prekonali očakávania Wall Street. Pandémia urýchlila podľa firmy zavádzanie digitálnych nástrojov pre komunikáciu, učenie a taktiež zábavu. Toto sa odzrkadlilo v tržbách vo všetkých sledovaných segmentoch. Apple opäť ťažil z obnoveného dopytu z Číny. Podiel Applu na trhu v Číne za posledné tri mesiace vzrástol na rekordných 23%, a opäť sa tu stal jednotkou na trhu.

Výrobca iPhonov už skôr varoval, že rast tržieb v dôležitom sviatočnom štvrťroku môže byť zasiahnutý, keďže technologický aj automobilový priemysel čelí nedostatku dielov, najmä nedostatku mikroprocesorov. „Videli sme obmedzenia dodávok pri väčšine našich produktov,“ povedal CEO spoločnosti Cook v rozhovore vo štvrtok, keď spoločnosť zverejnila svoje výsledky. „Predpokladáme, že v marci bude menej [obmedzení] ako v decembrovom štvrťroku.“ Medziročný predaj iPhonov vzrástol o 9% na 71,6 miliardy USD a prekonal očakávania Wall Street, ktorá čakala rast len 3%. Technologický gigant z Cupertina v Kalifornii aj napriek tomuto všetkému reportoval zisk 2,10 dolára na akciu, oproti očakávaniu 1,90 USD na akciu. To prekonalo predchádzajúci najlepší štvrťrok spred roka, keď spoločnosť zarobila 1,68 dolára na akciu, keď bola poháňaná príchodom modelov iPhone 12 s podporou 5G mobilných sietí a predajom tabletov iPad a počítačov Mac.

Spoločnosť tiež uviedla, že v súčasnosti sa používa 1,8 miliardy zariadení Apple, čo je o 300 miliónov viac ako pred dvoma rokmi. Apple plánuje tento rok nové produkty, vrátane nového iPhonu SE a iPadu Air s 5G už túto jar. Taktiež budú predstavené nové aktualizované Apple hodinky a nové počítače Mac a predstavia aj produkt vytvárajúci virtuálnu realitu.

Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments

Audio verzia článku

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.