# investujte na fin trhoch  12. 7. 2021

Vesmírne preteky

Traja svetoznámi podnikatelia, ktorých majetok kumulovane prevyšuje stovky miliárd dolárov – Jeff Bezos, Elon Musk a Richard Branson – sa predbiehajú v nastolení novej éry súkromného komerčného vesmírneho cestovania. Pozrime sa detailnejšie a porovnajme si ich súperiace aktivity. Bezos, Branson a Musk investovali miliardy dolárov do svojich vesmírnych startupov, ktorý každý sľubuje cestu do otvoreného vesmíru každému platiacemu zákazníkovi.

Spoločnosť Branson’s Virgin Galactic má údajne už viac ako 600 rezervácií leteniek pri cene okolo 250 000 dolárov. Očakáva, že kompletnú komerčnú službu začne v roku 2022 a nakoniec dúfa, že cenu lístka zníži na zhruba 40 000 dolárov. Bezosov Blue Origin plánuje cestu spoplatniť cestujúcim v sume minimálne 200 000 dolárov a to na základe posúdenia konkurenčných plánov iných spoločností a ďalších okolností. Spoločnosť Blue Origin nezverejnila svoje dlhodobé cenové plány. Veľkou novinkou minulý týždeň bolo oznámenie miliardára Richarda Bransona, že má naplánovaný prvý let už na 11.júla a tým by predbehol Bezosa o 9 dní. Ako uviedol Bezos, zatiaľ neidentifikovaná osoba si zaistila jedno z miest v prvej suborbitálnej misii Blue Origin (plánovanej na 20. júla) dražbou v hodnote 28 miliónov dolárov. Muskov SpaceX už vzal posádku na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a spoločnosť má v pláne vyslať v septembri na obežnú dráhu civilnú posádku. Musk tiež uviedol, že SpaceX preletí japonským miliardárom Yusaku Maezawom okolo Mesiaca v roku 2023.

Vesmírna loď spoločnosti Virgin Galactic môže pojať šesť cestujúcich: dvoch členov posádky a štyroch cestujúcich. Vesmírna loď Blue Origin môže pojať šesť cestujúcich a lieta autonómne. Kapsula SpaceX Dragon je schopná pojať až sedem ľudí. Virgin Galactic sa môže pochváliť, že tento let bude trvať od vzletu po pristátie okolo 90 minút, vrátane niekoľkých minút beztiaže. Let kapsuly Blue Origin trvá zhruba 10 minút od oddelenia sa od hlavnej rakety, ktorá ju vynesie. Účastníci taktiež zažijú pár minút beztiaže a uvidia aj na vlastné oči zakrivenie planéty. Misia SpaceX bude trvať tri až štyri dni od štartu až do pristátia do mora. Virgin Galactic, ako aj iné Bransonove podniky, je financovaná z verejných zdrojov a jej akcie dosiahli vrchol takmer 60 dolárov po schválení FAA (Federal Aviation Administration) v júni 2021. Blue Origin je v súkromnom vlastníctve. Zakladateľ spoločnosti Amazon.com Jeff Bezos predtým naznačil, že na financovanie použije prostriedky z predaja svojich akcií v spoločnosti Amazon. SpaceX je tiež v súkromnom vlastníctve a získal miliardy dolárov v postupných kolách financovania od rôznych spoločností. Medzi kľúčových investorov patria Alphabet a Fidelity. Musk hovorí, že poplatky účtované za lety spoločnosti SpaceX budú smerovať k misiám na Mesiac a nakoniec na Mars.

Kto vyhrá tento závod nám napovie už krátka budúcnosť.

Ing. Róbert Bučič

Portfólio manažér, IAD Investments

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.