# investujte na fin trhoch  30. 10. 2020

Warren Buffett: Skromný investorský génius – filantrop

V tretej časti životného príbehu Warrena Buffetta sa pozrieme na skromný spôsob jeho života a rovnako aj na to, že viac ako 99 percent svojich zárobkov chce postupne venovať na charitatívne účely.

Skromný spôsob života

Mnohí milionári alebo miliardári si toho doprajú veľa a žijú na vysokej nohe, Buffett však nie. Do dnešných dní býva v dome, ktorý si v roku 1958 kúpil za 31 500 dolárov a ktorý má dnes hodnotu vyše 600 000 dolárov. Nie je to žiadna honosná vila. Okrem toho si v roku 1971 obstaral prázdninové sídlo v Kalifornii, na ktoré si zobral 30-ročnú hypotéku, lebo takto to podľa neho bolo najefektívnejšie a dlhodobé hypotéky do dnešných dní považuje za skvelý nástroj. Dom kúpil za 150 000 dolárov a pred pár rokmi ho predal za 7,5 milióna.

Známy je aj tým, že sa stravuje mimoriadne skromne a za raňajky často dá len približne tri doláre, pričom kúpený sendvič rád spláchne veľkým množstvom koly. S jedným autom často jazdí mnoho rokov a keď sa ho novinári pýtali, prečo, odpovedal nasledovne: „Ročne odjazdím len približne 3 500 míľ (v prepočte 5 632 kilometrov), takže nové auto logicky nebudem kupovať pravidelne.“

Okrem toho má rád celkom obyčajné zábavky a miluje hrať bridge. „Keď hrám bridge, môže ísť okolo aj nahá žena a nevšimnem si ju,“ cituje jeho slová Business Insider. „Raz som povedal, že ak by som tam mal troch spolubývajúcich, s ktorými by som vedel hrať bridge nonstop, nevadilo by mi ísť ani do väzenia.“

Veľmi rád si zahrá aj na ukulele a zaspieva, čo dokazujú aj viaceré uverejnené videá, a Coca-Cole dokonca zaspieval k storočnici tradičnej fľaše.

Buffett zarobil drvivú väčšinu svojho majetku až po päťdesiatke

Pre všetkých investorov, ktorí majú naponáhlo a zbohatnúť by chceli veľmi rýchlo, máme dobrú správu; niet sa kam plašiť. Málokto vie, že Buffett zarobil až 99,7% všetkého majetku, ktorým disponuje, po oslave svojich 52. narodenín, takže v pomerne neskorej fáze kariéry. V zrelom veku si okrem toho uvedomil aj inú vec. Toľko peňazí pre svoj život ani nepotrebuje a veľkú časť z nich sa rozhodol venovať na dobročinné účely. Úzko spolupracuje napríklad s nadáciou Billa Gatesa a spoločne chcú pomáhať v mnohých oblastiach. Len v rokoch 2014 až 2018 takto venoval približne 15 miliárd dolárov a podľa Forbes bol v tomto smere na prvom mieste. Nikto iný nevenoval na podobné účely viac peňazí.

„To, čo miniem za celý svoj život, bude o dosť menej ako 1% zo všetkého, čo som zarobil,“ uviedol Buffett v dokumente HBO s názvom Becoming Warren Buffett. Vzápätí dodal: „Zvyšných vyše 99% poputuje ostatným, pretože ja tie peniaze nevyužijem. Z môjho pohľadu by bolo hlúpe nepresunúť ich ľuďom, ktorí ich vedia využiť a majú pre nich význam.“

Bill Gates dal na podobné účely takisto miliardy dolárov, pričom jeho nadácie sa koncentrujú na oblasť zdravia, vzdelávania, ekonomického rozvoja či boja s chudobou. Nuž a podobne postupovali aj osobnosti ako George Soros či Michael Bloomberg, ktorí na takéto účely takisto previedli niekoľko miliárd dolárov.

Najznámejšie výroky

Na ešte lepšie dokreslenie hodnôt, prípadne uvažovania Warrena Buffetta, prikladáme aj niekoľko jeho slávnych výrokov. Mnohé z nich určite môžu poslúžiť ako dobrá inšpirácia.

„Vždy poznajte toho, s kým obchodujete. Dobrý obchod nemôžete spraviť so zlým človekom.“

„Vždy je lepšie tráviť čas s ľuďmi, ktorí sú lepší, ako vy. Vyberte si takých, ktorých správanie je lepšie ako vaše a nasmeruje vás to tým správnym smerom.“

„Je jedno, aký veľký je váš talent alebo vynaložené úsilie, niektoré veci si žiadajú svoj čas. Ani dieťa nespravíte za jeden mesiac tak, že naraz oplodníte deväť žien.“

„Vybudovanie reputácie trvá 20 rokov, ale jej zničenie päť minút. Keď si to uvedomíte, začnete veci robiť inak.“

„Ak chcete byť úspešní, spravte z čítania zvyk. Ja si len tak sedím vo svojej kancelárii a celý deň čítam.“

„Robte to jednoducho. Na to, aby ste dosiahli výnimočné výsledky, nemusíte robiť nevšedné veci.“

„Choďte proti davu. Keď sú ostatní nenásytní, majte obavy. Ale keď majú obavy ostatní, buďte nenásytní vy.“

„Úspech sa nemeria sumou alebo číslom. Ja ho meriam tým, koľko ľudí má ma rado.“

„Verte si. Vždy som vedel, že budem bohatý. Myslím, že som o tom nikdy nepochyboval ani na jednu jedinú minútu.“

„Nezabúdajte na základy. Suma je to, čo platíte. Hodnota je to, čo dostanete.“

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.