# investujte s nami  16. 11. 2022

Ako predísť investičným podvodom na internete? Prečítajte si niekoľko dôležitých rád

Podvody na internete

Vidina rýchleho zbohatnutia sa už vypomstila mnohým Slovákom, ktorí sa stali obeťami internetových podvodníkov. Tí ich neraz lákajú aj na rôzne pochybné investičné príležitosti. Nie všetko, čo vyzerá na prvý pohľad výhodne a lákavo, aj také je. Obzvlášť to platí na internete, kde sa oplatí byť niekoľkokrát obozretnejší. Ak uvažujete nad vhodným investovaním, poraďte sa so skúsenými odborníkmi. 

Investičné podvody na internete – prečo im stále naletí toľko ľudí?

Internet je posledné roky plný falošných inzerátov a podvodov, ktoré lákajú ľudí na výhodnú investíciu do akcií, kryptomien alebo rôznych komodít. Podvodníci sa snažia kontaktovať svoje obete e-mailom, či prostredníctvom SMS správ a rôznych aplikácií, prípadne sa ukrývajú za falošnými a ukradnutými profilmi na sociálnych sieťach na Facebooku či Instagrame. Sľubujú im pritom rýchlu návratnosť investícií v podobe vysokého percentuálneho zhodnotenia.

Koho by nelákal slušný balík peňazí z výhodnej investície a navyše v krátkom čase? Stačí, že človek vloží peniaze do akcií zvučnej spoločnosti, ktorá sa objaví v inzeráte a skvelá investičná príležitosť nenechá na seba dlho čakať. Lenže, má to háčik. Počítajte s tým, že veľkej väčšine prípadov ide o podvod.

Podvodný inzerát alebo ponuka na vás môžu číhať odkiaľkoľvek na internete – z YouTube, sociálnych sietí, alebo sa objavujú formou článkov nachádzajúcich sa na portáloch podobných dôveryhodným spravodajským webom. Stačí, že si človek prečíta článok o tom, ako do akcií alebo kryptomien investovala známa osobnosť alebo ako založila investičný projekt so zárobkom niekoľko tisíc eur mesačne a klikne, kam nemusí.

Viete, komu dnes poskytujete svoje osobné a bankové údaje?

Podvodníci majú často pripravenú podvodnú phishingovú webovú stránku, na ktorú sa človek neraz bezhlavo zaregistruje alebo jednoducho vyplní investičný dotazník a poskytne svoje osobné údaje a s nimi aj citlivé údaje z platobnej karty. Obeť môže byť vyzvaná, aby zainvestovala prvú sumu peňazí. Tým však podvod nekončí. Obete majú napríklad prístup do „investičnej platformy“, kde majú zriadený profil, aby mohli sledovať, ako sa darí ich financiám. Často ide o kryptomenové burzové aplikácie alebo falošné investície, z ktorých už nikdy nedostanú svoje peniaze späť.

Predstavte si, že vám príde zvláštny e-mail, cez ktorý sa zaregistrujete. Akonáhle sa podvodníkovi s vami podarí spojiť, zarábate si na starosti. Okrem osobných údajov z vás veľmi šikovne dokáže vydolovať aj fotografie dokladov a ďalšie potrebné podklady na overenie vašej identity. Pošle vám ponuku s možnosťami úspešného investovania a presvedčí vás, že za niekoľko mesiacov môžete zarobiť aj desiatky tisíc eur už pri obyčajnej investícii 200 eur mesačne.

Podvodníci sú čím viac sofistikovanejší. Dnes ich neodhalíte tým, že vám volajú z neznámeho alebo zahraničného čísla (ale aj to sa stále deje…). Neraz sa preukazujú falošnými certifikátmi a dokumentmi. Urobia čokoľvek, aby si získali vašu dôveru. Môžu sa vydávať za finančných expertov alebo za serióznych zástupcov známej investičnej spoločnosti. Niektorých možno ľahko odhaliť. Najmä v prípade, ak komunikujú v anglickom alebo ruskom jazyku, prípadne rozoznáte v telefóne ich zvláštny prízvuk. Ak vás oslovia prostredníctvom SMS správy alebo e-mailom, ich obsahy sú plné gramatických a štylistických chýb. Horšie je, ak podvodník hovorí po slovensky, alebo ak dokument vyzerá na prvý pohľad skutočný. Ak však obsahuje anglický podpis alebo pečiatku, môžete si byť istí, že ide o falzifikát.

Podvody na internete

Podvodníci na internete na obete často naliehajú

Útočník si niekedy rád dáva načas. Po niekoľkých dňoch alebo týždňoch svoju obeť kontaktuje znova a požaduje od nej ďalšiu platbu, aby investícia rástla. Svoju obeť sú schopní kontaktovať ďalšími nezmyselnými poplatkami, kým si neuvedomí, že ide o podvod a že v skutočnosti žiadna reálna investícia neexistuje. To, čo sa deje je, že peniaze putujú priamo na účet podvodníkov.

Podvodníci sa dokážu dostať ešte ďalej, napríklad aj do vášho počítača. Stačí, že vám zavolajú ohľadne vášho investičného účtu a cez zdieľané pripojenie budú chcieť prepojiť váš investičný účet s vaším bankovníctvom. Akonáhle by k nemu získal plný prístup, je to akoby ste mu všetky svoje peniaze predali. Váš účet následne môže využiť ako transferový, cez ktorý sa perú ďalšie ukradnuté peniaze. Často pritom manipulujú a vytvárajú tlak, keďže pod stresom človek často urobí, čo po ňom podvodník chce. A to aj vtedy, ak má obeť podozrenie, že môže ísť o niečo nekalé. Komunikácia je potom oveľa naliehavejšia.

Podvodníci útočia na vaše emócie. Vidina rýchleho zisku u mnohých ľudí často zablokuje racionálne rozhodovanie. A o to podvodníkom ide. Ich cieľom je, aby sa čo najľahšie mohli dostať k cudzím finančným prostriedkom a využili pritom nevedomosť a neznalosť ľudí aj cez ponuku výhodného investovania a zhodnocovania ich peňazí.

Investujte prostredníctvom spoľahlivého partnera

Uvažujete nad investovaním do podielových fondov, ETF alebo cez sporiace programy? V tom prípade je dôležité, aby ste si vybrali správneho partnera, ktorý bude spravovať vaše investície. Zverte svoje financie niekomu, kto dôkladne pozná finančné trhy, spĺňa prísne kritériá Národnej banky Slovenska, má dlhodobú prax a referencie.

Pri investovaní ide vždy o vaše peniaze. Zverte ich preto do rúk toho správneho partnera. Finanční sprostredkovatelia ponúkajúci naše fondy a produkty sa s vami radi stretnú, vypočujú si vašu predstavu o investovaní a navrhnú to najlepšie riešenie, ako vaše financie zhodnotiť. Ak by ste si chceli sporiť na dôchodok alebo na horšie časy, radi vám  ponúknu niektorý z našich sporiacich programov, napr. ETF Sporenie.

Ako sa brániť pred podvodníkmi?

 1. Buďte obozretní. Žiadny návod na rýchle zbohatnutie neexistuje. Pri investíciách navyše platí, že zhodnotenie peňazí si vyžaduje čas.
 2. Príspevky na sociálnych sieťach alebo na rôznych internetových stránkach, ktoré sľubujú rýchly zisk, sú na 99% podvodom. Nech by bola tvárou reklamy aj známa osobnosť, alebo by sa podvodníci odvolávali na akcie významnej firmy, majte sa vždy na pozore.
 3. V prípade, že vás kontaktuje človek, ktorý nehovorí v slovenskom jazyku alebo vám posiela správy plné gramatických alebo štylistických chýb, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
 4. Ak vás kontaktuje niekto, kto pôsobí ako zástupca dôveryhodnej inštitúcie alebo expert na financie bez toho, aby ste sa vopred dohodli, majte sa na pozore. A to aj v prípade, že vám prišiel e-mail, ktorý nečakáte. Veľa podvodných e-mailov tiež končí v priečinku SPAM.
 5. Overte si, či je e-mailová adresa, z ktorej vám správa prišla, reálna. Všímajte si, či sú v nej preklepy alebo či nemá zvláštnu koncovku domény.
 6. Ak vám príde do doručenej pošty nevyžiadaný e-mail, zbystrite pozornosť a neodpovedajte na neho. V prípade, že je e-mail podmienený registráciou vašej bankovej karty alebo inými prístupmi, overte si e-mailovú adresu alebo internetovú stránku. Neklikajte na žiadne odkazy, ktoré sú v zvláštne formulovaných správach a e-mailoch.
 7. V žiadnom prípade neposkytujte cudzím ľuďom svoje osobné údaje, ani prístupy k vášmu bankovému účtu alebo údaje z karty.
 8. Ak ponuka vyzerá príliš lákavo na to, aby to bola pravda, jedná sa určite o podvod.
 9. Pravidelne si kontrolujte svoje bankové i internetové účty. Aj vďaka tomu môžete veľmi rýchlo odhaliť, či na nich došlo k podozrivej transakcii.
 10. Pri platbe kartou vždy skontrolujte, či je stránka dobre zabezpečená. Mala by mať tiež platný SSL (bezpečnostný) certifikát.
 11. Ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu, zablokujte si okamžite platobnú kartu alebo priamo kontaktujte svoju banku. Prestavte si prístupy a heslo na bankovej aplikácii či internetbankingu.
 12. V prípade, že ste prišli o peniaze, kontaktujte priamo svoju banku a obráťte sa na políciu.

Na záver pripájame video jedného známeho českého Youtubera, ktorý sa s podvodníkmi trochu pohral.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.