# investujte s nami  1. 8. 2024

Investovanie a dopamín: Kombinácia, ktorá sa vám nemusí vyplatiť

Moderné technológie nám v mnohom uľahčujú život, to je fakt. Avšak, má to jeden háčik. Všetkého niekedy priveľa škodí. Takisto to je aj v prípade investovania, ktoré sa prostredníctvom rôznych aplikácií stáva čoraz dostupnejším doslova pre každého. Ak máte v mobile aj vy jednu či dokonca viacero investičných aplikácií, mali by ste spozornieť. Pre vaše financie by to mohol byť problém. Niektoré platformy totiž používajú rôzne nástroje, aby z vás peniaze nenápadne vytiahli bez následného zisku.

Investovanie bolo v minulosti považované za niečo, čo vyžadovalo množstvo času na rozhodovanie sa, prekonávanie rôznych prekážok či už administratívnych alebo informačných a podobne. Doba sa jednoducho mení a všetko sa digitalizuje, prekážok a bariér ubúda. Na jednej strane je to prospešné, keďže procesy sa skracujú a investovanie sa stáva dostupnejším. Na strane druhej, treba mať na pamäti, že investičná stratégia je beh na dlhšiu trať a preto je namieste, a pre vaše investície viac prospešné, plánovať, dodržovať svoj investičný cieľ a nehrať sa na profesionálnych investorov za každú cenu.

Dnes sa na svetové burzy dostanete niekoľkými kliknutiami a to dokonca jednoducho v mobile. Stačí, ak si nainštalujete niektorú z investičných aplikácií, v ktorých vám na otvorenie účtu postačí symbolická suma a ponúka vám nulové, resp. veľmi nízke poplatky za obchodovanie. Kto by bol povedal, že začať s investovaním môže byť také jednoduché a zábavné?

Všetko sa to pritom len pred pár rokmi začalo v USA, kedy práve americká aplikácia Robinhood poňala investovanie ako virtuálnu hru a od základu zmenila trh s mobilnými aplikáciami určenými na investovanie. Do finančného sveta sa jej podarilo vtiahnuť novú generáciu mladých investorov, ktorí sa môžu pohybovať na svetových burzách s rovnakou ľahkosťou, s akou hrajú vo svojich mobiloch iné hry.

Všetko však môže mať aj svoju odvrátenú stránku a najmä v prípade svojich financií by ste mali byť obozretní. Podľa britského denníka The Guardian 71 až 87% investorov (v závislosti od aplikácie), ktorí investujú cez tieto aplikácie, stráca svoje peniaze. Dôvod je pritom úplne jednoduchý. Táto forma investovania nie je pre väčšinu bežných ľudí racionálna, ale stane sa z nej skôr akési stávkovanie až gambling. Preto, ak máte naozaj záujem o seriózne investovanie, radšej kontaktujte svojho finančného sprostredkovateľa a poraďte sa s ním.

Aj vo svete investícií platia históriou overené: „Ak dvaja robia to isté, nie je to to isté“ a „Ak niečo vyzerá príliš dobre na to aby to bola pravda, nebude to pravda.“

Prečo sú investičné aplikácie v mobile rizikové a na čo si dať pozor?

Jedným z hlavných rizík sa pre nás stáva náš vlastný smartfón, ktorý sa stal našou neoddeliteľnou súčasťou. Existuje dokonca mnoho štúdií, ktoré majú jednotný záver. “Naše smartfóny z nás robia novodobých narkomanov a našou drogou je dopamín,” dvíhajú varovný prst odborníci. Jednou z nich je aj Anna Lembke, svetovo uznávaná expertka na problémy so závislosťou, ktorá smartfón nazýva „modernou injekčnou ihlou“. Obraciame sa naň, aby sme ho rýchlo skontrolovali priam každú sekundu, pričom každým potiahnutím, lajkom a tweetom hľadáme pozornosť, overenie a rozptýlenie. “Každá voľná sekunda je príležitosťou na stimuláciu, či už vstupom do víru TikTok, rolovaním Instagramu, prejdením prstom cez Facebook alebo online hazardných hier a e-shopov. Vidíme tak obrovskú explóziu v počte ľudí, ktorí bojujú s menšími závislosťami,“ hovorí Lembke.

A napriek tomu, že v súčasnosti máme nekonečné možnosti ako sa zabávať a dopamín si tak v krvi jednoducho zvýšiť, sme podľa svetových štatistík stále nešťastnejší. Je to preto, že sme zabudli, ako byť sami so sebou a svojimi myšlienkami. Tie nám narúšajú práve digitálne impulzy, vyskakujúce na nás odvšadiaľ, no najmä z nášho smartfónu a z aplikácii, ktoré si doň “dobrovoľne” inštalujeme.

A týmito aplikáciami sú aj tie už vyššie spomínané, investičné aplikácie. Niektoré z nich totiž na nalákanie užívateľov a následné ťahanie peniaze od nich využívajú aj tzv. gamifikáciu. Tento pojem je odvodený od anglického slova „game“, teda hra. V tomto prípade však nejde o typickú hru, ale využitie herného princípu v iných oblastiach života, teda napríklad aj pri učení sa nového, v marketingu, v dizajne a teda aj v spomínaných investičných aplikáciách.

Gamifikáciu tvorcovia investičných aplikácii využívajú najmä kvôli motivačným procesom, ktoré sú nám známe predovšetkým z hrania hier. Tie totiž často využívajú princíp zbierania bodov, získavania odznakov či iného odmeňovania, posúvanie sa v rôznych leveloch a úrovniach, umiestňovanie sa v rebríčku úspešnosti a ďalšie herné elementy. Práve tieto elementy v nás vzbudzujú záujem, udržujú našu pozornosť a dávajú nám pocit zadosťučinenia. A čo viac, je to predovšetkým zábava a teda pri každom ďalšom kliknutí, nám stúpa v krvi aj dopamín, teda hormón šťastia. K tomu je internet plný tipov, trikov a návodov, ako na to. Výsledkom je mix, ktorému ťažko odolať.

Dlhodobá a premyslená stratégia vám prinesie viac, ako krátkodobé uspokojenie

Presne pred týmito stimulmi, ktoré často zámerne používajú aj tvorcovia investičných aplikácií, nás varuje aj Anna Lembke, ktorá nám vo svojej knihe Dopamine Nation, dáva návod, ako z tohto rýchle stimulujúceho, ale krátko pôsobiaceho dopamínového kolotoču von. Riešenie je v podstate jednoduché, ale na prvý pohľad nám môže pripadať nie príliš zábavné. “Dajte svojim myšlienkam priestor a čas, aby vás zaplavili, namiesto neustáleho hľadania stimulácií”, vysvetľuje Lembke.

Na ceste za dosiahnutím tohto cieľa však nesmieme zabúdať na to, že niekedy je lepšie vybrať si náročnejšiu cestu, ktorá nám prinesie trvácnejšie výsledky. „Robiť veci, ktoré sú ťažké, je jedným z najlepších spôsobov, ako žiť život, ktorý stojí za to žiť, pretože potešenie, ktoré potom máme, je trvácnejšie,“ hovorí. Máme tendenciu zabúdať, že zarobené maximá sú oveľa sladšie.

A tento princíp v mnohom možno aplikovať aj na svet investícií, v ktorom platí, že je to priestor, kde treba zvážiť svoje krátkodobé i dlhodobé ciele, investičný cieľ, investičný horizont a mieru rizika, ktorú sme ochotní a schopní podstúpiť. Krátkodobé doplnenie dopamínu, resp. hormónu šťastia vám totiž po pár “úspešných” kliknutiach zabráni včas rozpoznať, keď sa od svojich cieľov začnete nenápadne vzďaľovať. Ohrozenou skupinou sú v tomto prípade najmä mladí ľudia a ľudia bez akýchkoľvek predchádzajúcich investičných skúseností.

Naša rada na záver teda znie, že napriek tomu, že žijete v super rýchlej dobe impulzívnych rozhodnutí, nie všetky sú pozitívne a môžu vás stáť vaše zarobené peniaze. Preto sa radšej obráťte na skúsených finančných sprostredkovateľov, ktorí vám radi s výberom vhodných investičných nástrojov pomôžu.

Ak vás tento článok zaujal, určite si aktivujte odber noviniek z nášho blogu o investovaní.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.