# investujte s nami  18. 4. 2024

Kakao láme cenové rekordy, stane sa čokoláda novou kryptomenou?

Máte aj vy “mlsný” jazýček a radi si pochutnáte na kvalitnej čokoláde? Táto správa vás veľmi nepoteší. Naopak, v prípade, že ste svoje peniaze investovali do akcií kakaa, jej hlavnej ingrediencie, možno vám naopak informácie v tomto článku spríjemnia deň. Chystá sa totiž najväčšie historické zdražovanie čokolád, ktoré spôsobila rekordná cena kakaa na finančných trhoch.

Najskôr silné dažde a momentálne veľké suchá, počasie vie pekne zamiešať karty aj na investičných trhoch. Ako je to možné? V tomto prípade hovoríme o produkcii obľúbenej čokolády. Obľúbená je nielen pre milovníkov sladkého, či ako dobrý liek na nervy, ale aj pre investorov, ktorí sa zaujímajú najmä o akcie jej hlavnej ingrediencie – kakaa. A práve kakao za posledné tri mesiace láme cenové rekordy. Jeho hodnota od začiatku roka totiž vyskočila zo 4 000 USD až na 10 000 USD za tonu. Príčinou bolo nepriaznivé počasie najmä v Ghane a na Pobreží Slonoviny, ktoré sú hlavnými producentmi kakaa na svete. V dôsledku toho je kvalitná čokoláda nielen stále drahšia, ale niektorí producenti dokonca znižujú jej výrobu. “Pre minuloročný rast cien vstupov sme zvyšovali ceny od prvého marca o 10%. Od Nového roka však narástla znova cena kakaa na dva a pol násobok. Je nemožné udržať produkciu bez navyšovania cien, preto očakávam ďalšie zvyšovanie cien o minimálne 10%. Dnes pritom naša najtradičnejšia tabuľková čokoláda stojí zhruba štyri eurá. Za ostatných päť rokov sa jej cena zvýšila o zhruba jeden a pol eura”, vyjadril sa pre Denník N Karol Strýblo, uznávaný čokolatier a spolumajiteľ nitrianskej čokoládovne Lyra.

Samozrejme, nie ceny všetkých čokoládových výrobkov porastú tak výrazne. Záleží od ich zloženia. Stratégie veľkých firiem povedú k tomu, aby zákazník zvyšovanie cien ich produktov až tak nepocítil a aby ich výrobky stále nakupoval v rovnakom množstve, ale to znamená iba jedno. Objem drahej suroviny sa v ich výrobkoch bude pravdepodobne znižovať. Myslí si to aj Karol Strýblo, ktorý dodáva: “Našou výhodou a zároveň nevýhodou je, že nenahrádzame kvalitné zložky alternatívami. Veľkí hráči doplnia do kakaa rastlinné tuky alebo iné zložky a znížia si tým vstupné náklady. Ak chceme, a to určite chceme, dodržať naše kvalitatívne štandardy, túto možnosť bohužiaľ nemáme.” Čiže, ak patríte medzi milovníkov kvalitnej čokolády, ktorej hlavnou ingredienciou je práve stále drahšie kakao, skôr ako na vyššiu cenu, by ste sa mali pozerať na zadnú stranu obalu a skontrolovať si pomer kakaa a iných ingrediencií v čokoláde.

Je kakao pre investorov novým bitcoinom či zlatom?

Kakao je na investičnom trhu bezpochyby nesmierne cennou komoditou, pretože, ako sme už spomínali, je hlavnou a teda aj kľúčovou zložkou čokolády a iných produktov. Rovnako ako zlato alebo bitcoin, aj v prípade kakaa ide o komoditu, s ktorou sa obchoduje na svetových burzách a jeho hodnota neustále rastie. Pre investorov, ktorí sa zameriavajú na dlhodobý rast svojich investícií, môže byť nakupovanie akcií kakaa veľmi lukratívne. Dôvodom je aj to, že kakao sa okrem potravinárstva používa aj v iných odvetviach, akými je napríklad aj farmaceutický priemysel. Investícia do kakaa má svoje výhody aj v tom, že je spojená s potenciálnym dopytom po luxusných čokoládových výrobkoch.

Cena kakaa sa od začiatku roka 2024 zdvojnásobila a od konca minulého roka vzrástla o neuveriteľných viac ako 250%. Ako uvádzajú zahraničné média, komodita zatiaľ dosahuje lepšie výnosy ako napríklad bitcoin či väčšina akcií a dlhopisov. Masívny nárast cien kakaa nastal, ako sme už spomínali vyššie, po tom, čo v západnej Afrike boli jeho úrody poškodené či dokonca zničené v dôsledku nepriazne počasia.

Hodnota kakaa

Zdroj: protos.com – Hodnota kakaa sa od začiatku roka 2024 zdvojnásobila a od konca minulého roka vzrástla o viac ako 250 %.

Zničená a poškodená úroda najväčších pestovateľov kakaa má svoje dôsledky, ktoré v číslach uviedla aj Medzinárodná organizácia pre kakao. Zo stanoviska organizácie vyplýva, že trhy s kakaom v tejto sezóne čelia výpadku dodávok o približne 374 tisíc ton. Organizácia takisto odhaduje, že celosvetová produkcia kakaa by mohla počas tejto sezóny klesnúť o takmer 11% na približne 4,45 milióna metrických ton.

Nedostatok hlavnej výrobnej ingrediencie samozrejme vedie iba k jedinému faktu – cena čokolády rastie. Už v roku 2023 napríklad v USA za čokoládové výrobky v porovnaní s rokom 2022 zaplatili o 11,6% viac. A ďalšie zvyšovanie cien čokolády nás pravdepodobne len čaká. Verejnosť pred ním varovali aj takí čokoládoví giganti, akými sú napríklad firmy Hershey a Cadbury. Podľa Karola Stýbla sa najväčšie zdraženie čokolád očakáva začiatkom jesene, lebo zatiaľ majú výrobcovia v skladoch staršie zásoby kakaa.

V obchode si priplatíte, nákup akcií do portfólia môže byť zaujímavou alternatívou

Ak vás už teda tieto správy z hľadiska milovníka a konzumenta kvalitnej čokolády nepotešili, pozrieť sa na to môžete aj z druhej strany. Z pohľadu investora sa kakao môže zdať ako vhodný doplnok finančného portfólia, ale ako vždy aj v tomto prípade sa treba mať na pozore. Rovnako rýchlo ako cena kakaa vzrástla, môže opäť aj klesnúť a tak rozhodne netreba vsadiť všetko „na jednu kartu“ a treba zostať obozretný.

V IAD Investments pri správe investícií využívame naše dlhoročné skúsenosti tak, aby sme naplnili očakávania a investičné ciele našich klientov. S tým je spojené aj vyhľadávanie vhodných investičných príležitostí a monitorovanie trhov. Ak máte záujem o naše služby a produkty, kontaktujte svojho finančného sprostredkovateľa alebo bezplatnú infolinku IAD Investments – 0800 601 601. Poradiť sa môžete aj prostredníctvom emailu – info@iad.sk.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.