# investujte s nami  6. 7. 2021

Ročná výkonnosť viac ako 68,5%

Druhý kvartál bol pre fond Growth Opportunities opäť nadmieru pozitívny. Kvartálna výkonnosť fondu dosiahla 9,17% v čistom pre investorov (k 30.6.2021). Ročná výkonnosť vďaka veľmi nízkej báze spred roka prekonala 68,5% (k 30.6.2021). Growth Opportunities nemá svoj benchmark, ale pre porovnanie ETF trackujúce MSCI World v mene EUR zarobili svojim investorom okolo 6,5% za posledné tri mesiace. Ročná výkonnosť týchto ETF prevyšuje 32%. Opäť je však dôležité zdôrazniť, že aktuálne dosahovaná výkonnosť nie je zárukou budúcich výnosov v porovnateľnom meradle. Pandémia koronavírusu nám ponúkla veľké príležitosti, ktoré sme využili. Nízko visiace ovocie je však už obraté, no aj naďalej vieme identifikovať nové investície, ktoré ponúkajú perspektívu zaujímavého zhodnotenia v budúcnosti.

Najväčšími pozíciami vo fonde sú nasledovné spoločnosti: Chicken Soup For The Soul Entertainment Inc., BlueLinx Holdings, KKR Inc., Pandora A/S a Graftech International.

V poslednom komentári sme si predstavili CSSE. Dnes by sme sa mohli pozrieť na druhú najväčšiu pozíciu vo fonde – BlueLinx Holdings (BXC). BXC je americký veľkoobchodný distribútor stavebných materiálov s významným trhovým podielov v 40 amerických štátoch. Aktuálne sú BXC číslo 3 na americkom trhu. Bluelinx odoberá stavebné materiály od prvotných výrobcov a následne ich distribuuje zákazníkom, medzi ktorých patria siete obchodov so stavebným tovarom, lokálni predajcovia dreva, rôzni dealeri alebo DIY obchody ako Home Depot.

Bluelinx je spoločnosť, ktorú nesledujú zástupy analytikov a jej trhová kapitalizácia nepriťahovala pozornosť najväčších fondov. BXC sme ako zaujímavú príležitosť identifikovali, keď trh podľa nášho názoru nesprávne vyhodnotil situáciu v spoločnosti po akvizícii konkurenta Cedar Creek v roku 2019, na ktorú BXC využila dlhovéfinancovanie. Keď panika na akciových trhoch v marci 2020 stlačila valuáciu BXC na extrémne nízku úroveň, my sme na týchto zaujímavých hodnotách samozrejme dokúpili.

Nikto z nás však nemohol vedieť, že lockdowny a celoplošná podpora na zmiernenie dosahov krízy naštartujú boom v rekonštrukciách v amerických domácnostiach. Spoločnosti narástli tržby o 17% na skoro 3.1 miliardy USD a nedostatok niektorých materiálov (hlavne dreva) vystrelili marže spoločnosti na rekordné úrovne.BXC má výborný manažment, ktorý spoločnosť vedie správnym smerom. Vysoký free cashflow v posledných kvartáloch využili na významné zníženie dlhu. Následný rast cien akcií spoločnosti nebol už žiadnym prekvapením a investícia do akcií BXC sa nám niekoľko násobne vrátila v kratšom horizonte, ako sme pôvodne plánovali.

Mgr. Michal Ďurica, CFA

Portfólio manažér, IAD Investments

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.