# investujte na fin trhoch  21. 1. 2021

Výrobcovia vakcín a akciové trhy: Kozmický rast alebo stagnovanie?

O farmaceutických spoločnostiach sa v týchto dňoch hovorí viac ako dosť. Označenia Pfizer, BioNTech či Moderna počujeme doslova na každom rohu a jednoduchá logika našepkáva, že akcie firiem vyrábajúcich vakcíny by mali naberať na hodnote. Je to však skutočne tak? Nie je najlepšie obdobie už za nimi?

Najskôr si niečo povedzme o vakcínach, ktoré sú považované za najrýchlejšie a najbezpečnejšie východisko zo súčasnej globálnej pandémie. Sú to imunobiologické látky, ktoré po uvedení do organizmu vyvolajú tvorbu protilátok potrebných na boj s vírusom. Keďže sú v dnešnej dobe také žiadané, dalo by sa predpokladať, že hodnota firiem, ktoré ich vyrábajú, musí poriadne rásť.

Lídrom v tejto oblasti vývoja bola spoločnosť Pfizer, ktorá spolupracovala s firmou BioNTech (deklarovaná úspešnosť 95%) a v tesnom závese nasledovala Moderna (úspešnosť 94,1%). Obe tieto vakcíny už boli schválené aj pre nasadenie na európskom trhu a aktuálne je o ne obrovský záujem. Práve týmto trom firmám sa budeme venovať a posvietime si na to, ako sa im darilo.

Vývoj cien akcií za posledný rok

Keď sa pozrieme do nedávnej minulosti, tak Pfizer vstúpil do roka 2020 s cenou 38 amerických dolárov za akciu, vrchol dosiahol 8. decembra (42,56 USD) a rok ukončil na úrovni 36,81 USD. Tejto firme teda vývoj vakcíny na prvý pohľad nepomohol a na jej hodnote sa to neprejavilo.

BioNTech začal rok 2020 na úrovni niečo cez 30 dolárov za akciu, 12. marca bola hodnota ich akcií 28,55 USD, ale 18. marca už 92 dolárov! To všetko preto, lebo BioNTech v šestnásty marcový deň potvrdil vývoj vakcíny slúžiacej na pomoc v boji s COVID-19. Cena potom padla na približne 50 dolárov, až prišiel 22. júl a dohoda BioNTechu a Pfizeru s americkou vládou na dodávke 300 miliónov kusov vakcín pre rok 2021 (nárast na 104 USD). No a ďalšia výrazná fáza rastu (na 130 USD) prišla na prelome novembra a decembra, keď bola vakcína definitívne schválená pre americký i európsky trh. Nasledoval mierny pokles a kolísanie okolo úrovne 100 dolárov.

Moderna sa v úvode roku 2020 držala približne na úrovni 20 USD za akciu. Keď sa v marci a apríli zdravotná situácia zhoršovala, jej akcie sa už obchodovali za približne 50 dolárov a 18. mája, keď spoločnosť informovala o výsledkoch prvých klinických testov, ich cena vyletela na 80 dolárov. Nasledovalo obdobie stability a neskutočný novembrový skok na 170 dolárov, ktorý bol spôsobený tým, že vakcína sa definitívne osvedčila a začala byť schvaľovaná na dôležitých trhoch. Potom prišiel určitý pokles a kolísanie okolo súčasnej úrovne vyše 120 dolárov za akciu.

Porovnanie výkonnosti akcií Moderna, Pfizer a BioNTech SE, Zdroj: www.tipranks.com

Výhody a nevýhody jednotlivých značiek

Spoločná vakcína Pfizeru a BioNTechu síce bola schválená o niečo skôr, ako vakcína Moderny, no nie je to rozhodujúci ukazovateľ. Pri pohľade do budúcna to lepšie vyzerá práve s Modernou, v ktorej prospech hrá jedna zásadná vec; (ne)náročnosť skladovania.

Vakcínu tejto značky viete v bežnej chladničke uchovať až mesiac, no v mrazničke i dlhšie. To znamená, že preprava i jej skladovanie sú bezproblémové a zvládnu ju aj menšie vakcinačné centrá, nielen moderné nemocnice. Vakcína Pfizeru a BioNTechu si žiada teplotu okolo -70 stupňov Celzia, ktorú bežné mrazničky nezabezpečia (v menšom chlade vydrží vraj len päť dní).

Predpokladá sa, že kvôli tejto nevýhode môžu Pfizer a BioNTech z dlhodobého hľadiska prehrať nielen s Modernou, ale aj ďalšími hráčmi, ktorí postupne prídu na trh. Napríklad Johnson & Johnson i AstraZeneca, teda ďalšie spoločnosti vyvíjajúce vakcíny, sú na tom z hľadiska skladovania podobne ako Moderna.

Budúce vyhliadky vakcínových hráčov

V prvom rade treba povedať, že najlepší okamih pre kúpu týchto akcií je za nami a ich cena je v súčasnosti pomerne vysoká. Teraz ide hlavne o to, či sa spoločnostiam podarí udržať na danej úrovni alebo nie. Dokážu tieto akcie ponúknuť aj ďalšiu pridanú hodnotu alebo padnú?

Zamávať s akciami Pfizeru je dosť ťažké, pretože ide o farmaceutického giganta (v roku 2019 mal vyše 88 000 zamestnancov, teda asi 100x toľko ako Moderna), ktorý ponúka širokú škálu produktov. Aj preto sa ich cena príliš nezmenila na podobnej úrovni by sa mala držať aj v budúcnosti.

BioNTech má len niečo vyše 1 300 zamestnancov, čiže je neporovnateľne menší ako Pfizer a hodnota jeho akcií po vyvinutí vakcíny vyletela nahor tak výrazne do istej miery práve preto. Vakcína je top produkt tejto spoločnosti a celý BioNTech aktuálne stojí práve na nej. Má však aj veľké plány do budúcna, pretože vyvíja mnoho ďalších, potenciálne úspešných produktov. Na prelome rokov ich mal v onkologickej oblasti v klinických štúdiách celkovo jedenásť.

Moderna je z trojice najmenšia, nemá ani 900 zamestnancov a aktuálne je až veľmi závislá od vakcíny na nový typ koronavírusu. Ale čo ak chorobu rýchlo potlačíme a vakcína už nebude potrebná? Čo ponúkne Moderna potom? Nájde sa niečo, vďaka čomu sa udrží na výslní? Spoločnosť informuje, že súčasné zisky rozumne investuje a bude vyvíjať, respektíve už vyvíja, viacero ďalších produktov.

Investovanie je vždy aj o riziku

V otázke, či do daných spoločností ešte investovať, alebo už nie, sa názory odborníkov rozchádzajú. Niektorí sú presvedčení o tom, že tento trh môže naďalej rásť a spomínané firmy môžu prekvitať, niektorí to už až tak ružovo nevidia.

Isté je však jedno: Pfizer je pomerne bezpečná investícia, ktorá by mohla z dlhodobého hľadiska prinášať stabilný malý rast a pravidelné dividendy (vyplácajú ich štvrťročne už vyše 80 rokov). Moderna a BioNTech môžu ponúknuť aj omnoho väčší rast, ibaže investovanie do nich je spojené aj s väčším rizikom.

No a mimochodom, spoločnosti Johnson & Johnson či AstraZeneca, ktoré sme už spomínali, sú na tom podobne ako Pfizer. Ide o obrovské korporácie, na ktorých celkovú hodnotu vývoj vakcíny nemá enormný vplyv. Ak by ste nakúpili ich akcie, tiež môžete očakávať stabilitu a v zásade aj istotu.

Porovnanie výkonnosti akcií Moderna, Pfizer, BioNTech SE, Johnson & Johnson a AstraZeneca, Zdroj: www.tipranks.com

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.