# investujte s nami  15. 2. 2023

Pravdepodobnosť výhry v lotérii je 1:13 983 816

V posledných rokoch sa ekonomike nedarí, peniaze strácajú na hodnote a naša životná úroveň klesá. Ak sa aj vaše finančné možnosti v posledných rokoch znížili, mali by ste sa mať na pozore. Ľudia s nižšími príjmami majú totiž vyššiu tendenciu spoliehať sa na šťastie, a to sa vo finančnom svete nie vždy vyplatí. Staviť by ste mali skôr na vlastnú finančnú rezervu ako na lotériu.

Ak sa o svoje financie zaujímate a sledujete ekonomické dianie, správy o rekordnej inflácii vám určite neunikli. Aj na našom blogu sme vás nedávno informovali, že horšie ako v minulom roku sme na tom s infláciou boli naposledy v roku 1993. Čím je inflácia vyššia, tým viac hotovosť alebo usporená suma na bežnom bankovom účte stráca na hodnote. Takisto na nás z každej strany číhajú rôzne pokušenia, najmä tie, ktoré sa hrajú s našou psychikou.

Ekonomika sa spomaľuje, ohrození sme všetci

Tie najhoršie scenáre vývoja svetovej a domácej ekonomiky sa síce nepotvrdili, ale situácia stále nie je ideálna. Podľa Medzinárodného menového fondu je svetová ekonomika silnejšia, ako sme si mysleli, a preto zmenil svoju prognózu. Očakávaný rast má byť v tomto roku na úrovni 2,9%. Napriek tomu globálne hospodárstvo porastie pomalšie ako vlani a najväčší podiel na tom bude mať Čína s rastom 5,2%. Krajiny Eurozóny si podľa prognózy Medzinárodného menového fondu polepšia len o 0,7%.

Aj preto je v dnešnej dobe oveľa dôležitejšie myslieť na budúcnosť a zadné dvierka. Nástrah je okolo nás čím ďalej tým viac.  Jednou z nich je aj vidina rýchleho zbohatnutia, respektíve vidiny rýchlej a jednoduchej cesty k veľkým peniazom. V čase aj tej najmenšej osobnej finančnej neistoty môže byť predstava, že vyhráte napríklad v lotérii a vaše finančné starosti zmiznú, o niečo lákavejšia ako inokedy. Takéto fantázie vedú k tomu, že niekedy preceníte svoje šance na výhru. Zbytočne tak môžete roky vyhadzovať peniaze za žreby v nádeji, že práve vy budete jeden z milióna, na ktorých sa usmeje šťastie a vyhráte jackpot.

Lotérie však ponúkajú veľmi zlú finančnú stratégiu ako aj astronomicky nízku šancu na výhru. Efektívnejšie je napríklad odkladať si peniaze bokom a zároveň ich rozumne investovať. Ale pozor, mnoho ľudí vníma už nákup žrebov ako investíciu s nízkym rizikom. “Kde inde môžete „investovať“ 1 alebo 2 doláre za príležitosť vyhrať stovky miliónov dolárov?”, uvádza sa na portáli investopedie.com. Pomer rizika k odmene je určite príťažlivý, ale pravdepodobnosť výhry je pozoruhodne nízka.  Pre zaujímavosť, výhra 1. poradia v slovenskej lotérii Loto je 1: 13 983 816. (zdroj: https://www.tipos.sk/loterie/ciselne-loterie/informacie-k-loteriam/pravdepodobnosti)

Jednoducho povedané, šťastie vo financiách si vás nenájde len tak zadarmo. Na tom, aby ste boli šťastní a bohatí treba popracovať. A presne toto pravidlo si treba zapamätať aj v prípade, keď sa vám prestane dariť a bude vás lákať vidina rýchlo získaného bohatstva.

Na šťastie sa spoliehajú najmä ľudia s nižšími príjmami

Početné štúdie zistili, že ľudia s nízkymi príjmami tvoria neúmerný podiel lotériových hráčov. A prečo práve oni? Ľudia s nižšími príjmami totiž majú vyššiu tendenciu spoliehať sa na šťastie. V USA dvaja z piatich dospelých s nízkymi príjmami, čo znamená menej ako 25 000 dolárov ročne, veria, že ich najväčšia šanca nazbierať stovky tisíc dolárov je prostredníctvom lotérie, uvádza sa na webe marketingsociety.com,

A čo je na tom? Lotéria je len jedna z tých zábavných vecí, ktoré robíme, šanca fantazírovať o výhre bohatstva za cenu pár eur, však? Pre niektorých je to pravda. Pre ostatných, často tých, ktorí majú najmenej peňazí nazvyš, sa hranie o tieto jackpoty môže stať skutočným vyčerpaním rozpočtu. Kritici, ktorí sa čudujú, tvrdia, že lotériové hry sú skrytou daňou pre tých, ktorí si to najmenej môžu dovoliť.

Namiesto snívania si sporte alebo investujte

Ak vás to zláka, podať si tiket, čo i len raz za týždeň v hodnote 5€. Za mesiac to máte 20-25€ a za rok už môžeme hovoriť o slušnej sume, ktorá vám zabezpečí dokonca novú chladničku či dovolenku. A čo keby ste si namiesto zvyku kupovať tiket vybudovali návyk posielať si tieto peniaze na sporenie? To si už potom môžete plánovať lepší dôchodok, alebo kvalitnejšie vzdelanie pre svoje deti.

Dôležité je začať. Stačí vám 20€ mesačne a pri našom sporení s investičnou stratégiou ETF MIX 2 môžete mať za 25 rokov v ideálnom prípade 11 502,30€. Prepočítajte si to priamo v našej kalkulačke a vyberte si investičnú stratégiu, ktorá zohľadňuje vaše očakávania.

Nezabúdajte, hráči lotérie prispievajú miliardami na vládne príjmy, ktoré by si namiesto toho mohli ušetriť na svoj dôchodok alebo školné. Dokonca aj malé nákupy jedného alebo dvoch tiketov do lotérie môžu z dlhodobého hľadiska pridať až tisíce ušlých úspor, ak sa z nich stane zvyk.

Ak vám skutočne záleží na vašich úsporách, jediným víťazným ťahom je nespoliehať sa na náhodu a šťastie, ale začať si pravidelne sporiť. Naše sporiace programy sú vhodné pre klientov, ktorí si chcú vytvoriť finančnú rezervu, majú záujem pravidelne sporiť a zároveň využívať účinky pravidelného investovania.

Sporiace programy IAD Investments ponúkajú vysokú variabilitu a flexibilitu. Výšku mesačného vkladu a dobu sporenia si plánujete a určujete vy.  Pozrite si naše sporiace programy a kontaktujte svojho finančného sprostredkovateľa, s ktorým zvolíte pre vás tú najlepšiu formu sporenia a investovania.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.