Októbrové čísla inflácie v USA
Americká inflácia v októbri prekvapivo spomalila, čo spôsobilo dramatický prepad amerických úrokových sadzieb a raketové jednodňové zotavenie na akciách. Inflácia v Spojených štátoch amerických sa za minulý mesiac zmiernila na najpomalšie tempo od januára, aj napriek tomu však zostáva vysoká. Ministerstvo práce vo štvrtok uviedlo, že jeho index spotrebiteľských cien sa v októbri v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 7,7%, čo je pokles z 8,2% v septembri a júnových 9,1%, čo bolo najvyššie za štyri desaťročia.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Jadrová inflácia (core inflation), ktorá nezahŕňa volatilné ceny energií a potravín, sa v októbri medziročne zvýšila o 6,3%, zo 6,6% v septembri, čo bol najväčší nárast od augusta 1982. Na mesačnej báze vzrástla inflácia v októbri od septembra o 0,4%, rovnakým tempom ako v predchádzajúcom mesiaci. Rovnako zmena tejto (jadrovej) inflácie za mesačné obdobie vzrástla v októbri o „len“ 0,3%, čo je však prudký pokles z 0,6% v septembri aj auguste.
Ceny ojazdených áut a nákladných áut, ktoré minulý rok výrazne prispeli k inflácii, klesli v októbri oproti septembru o 2,4% po poklese o 1,1% v predchádzajúcom mesiaci. Ceny leteniek klesli o 1,1%, zatiaľ čo ceny odevov klesli o 0,7%. Ceny lekárskej starostlivosti minulý mesiac v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom prudko klesli, pričom ich stiahol 4%-ný pokles poistného na zdravotné poistenie.
Rastúce náklady na bývanie zostali minulý mesiac silným zdrojom inflačných tlakov, pričom nájomné a odhad pripísaného nájomného vlastníkom bytov rástli v októbri pomalšie ako v septembri, no stále viac ako dvojnásobným tempom v porovnaní s priemerným tempom za desaťročie pred pandémiou.
Ceny benzínu sa v októbri od septembra zvýšili o 4%, čím sa zvrátili tri mesiace poklesu. Priemerná cena bežného benzínu za mesiac október v Spojených štátoch bola 3,81 dolára za galón (galón= 3,78 litra). Ceny potravín rástli v októbri pomalšie ako v septembri, pričom ceny potravín vzrástli o 0,4% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo je najmenší nárast od decembra 2021.
Práve ceny benzínu a potravín majú tendenciu byť dôležité pri formovaní očakávaní ľudí v súvislosti s budúcou infláciou a hrajú dôležitú úlohu, ako dlho a ako vysoko bude inflácia zakotvená v ekonomike.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments