Pár tipov ako investovať
Ako funguje burza akcií?
Úspešní ľudia sú vzorom pre väčšinu z nás a rovnako to platí aj o firmách. Veď kto by nechcel byť bohatý a úspešný. Pri premýšľaní o tom, ako sa dostať do tejto kategórie ľudí, vám určite napadne aj téma akciové burzy. Ako vlastne fungujú? Ako sa stať majiteľom akcií úspešných spoločností ako Amazon, Ferrari, Starbucks, Amazon, Nike, Walmart alebo dajme tomu VISA? Všetko sú to veľké nadnárodné značky s potenciálom ďalšieho rastu. Zdá sa byť rozumné investovať do nich a potom už len pozorovať, ako investovaný majetok rastie. Nie?
Problém je v tom, že väčšina bežných malých investorov, ktorí v mnohých prípadoch disponujú „len“ desiatkami, respektíve stovkami eur, si nemôže dovoliť nič prevratné. Napríklad cena za 1 akciu spoločnosti Amazon bola v polovici februára 2020 na hranici 2 155 USD. Obyčajní investori zároveň väčšinou nemajú ani potrebné vedomosti na to, aby sa rozhodli správne a zabezpečili sa voči možným rizikám.
Príklad na zamyslenie a pochopenie problematiky
Uveďme si príklad; akcia spoločnosti Aston Martin stála v októbri 2018 pri vstupe firmy na londýnsku burzu 17 britských libier (1700 GBX). Oplatilo by sa ju kúpiť? Ak by človek mal dostatok peňazí, možno by to skúsil, veď ide o silnú a perspektívnu značku. Teraz vám už vieme povedať, že po pol roku (v apríli 2019) cena klesla pod desať libier…. nebol by to teda rozumný krok.
Skúsme sa na vec pozrieť inak a prenesme sa do spomínaného apríla 2019. Keďže cena akcií v poslednej dobe pred týmto okamihom tak výrazne padla, dalo by sa predpokladať, že v najbližších týždňoch možno vyskočí nahor. Nelákalo by vás uvažovať takto? Ak áno, opäť by to bola chyba, pretože v polovici apríla 2020 sa hodnota jednej akcie Aston Martinu pohybuje už len okolo 56 GBX, teda 56 pencí. Neskutočný prepad.
Napokon pridajme ešte jednu dilemu: keď už cena klesla tak nízko, nemali by sme predpokladať, že nižšie už ísť nemôže? Aston Martin má navyše nových investorov s chuťou posunúť firmu vpred. Neoplatí sa kúpiť akcie práve teraz? Odpoveď je nejasná a nepoznáme ju. Bežný človek o týchto veciach na základe laických vedomostí rozhodovať nevie a nemôže. Cena síce môže vyskočiť nahor, ale pokojne môže padnúť ešte nižšie a firma môže prípadne i skrachovať.
Jeden malý investor veľa vody nenamúti
Priemerný človek zväčša nemá dosť kapitálu na to, aby si vedel bez problémov kúpiť akcie ktorejkoľvek vybranej spoločnosti. Keby ich cena predstavovala sto eur, tak jednu za mesiac by si dovoliť mohol, ibaže ceny sú v mnohých prípadoch omnoho vyššie. A ak sa pohybujú v tisícových výškach, je to ešte náročnejšie.
Dôležitá je i skutočnosť, že investovať len do akcií jednej spoločnosti nie je rozumné; potvrdil to aj príklad spomínaného Aston Martinu. Ktorákoľvek firma môže padnúť a neskúsený investor by na to zbytočne doplatil. Liekom na túto skutočnosť je diverzifikácia investície, teda jej rozdelenie do akcií mnohých rôznych firiem. Bežný človek však sotva má finančné kapacity na to, aby sa uberal touto cestou.
Riešenie sa volá podielové fondy
Významnú úlohu v tomto smere zohrávajú podielové fondy, ktoré spájajú viacero maličkých investorov do silného celku a nakupovanie akcií je odrazu omnoho jednoduchšie a efektívnejšie. Rovnako aj diverzifikácia portfólia a vedomé riadenie rizika. Fondy dokážu pozbierať desaťtisíce, státisíce, ba dokonca milióny eur a následne ich prerozdeliť tam, kde je to potrebné.
Ďalším faktorom, ktorý treba brať do úvahy, je odbornosť. Ako sme uvádzali v našom príklade, laik by mohol mať tendenciu konať zle a s veľkou pravdepodobnosťou by tak aj konal. Do niektorých vecí totiž nemôže vidieť tak dobre, ako odborníci a správcovské spoločnosti, ktoré sa tejto téme venujú deň čo deň.
Kde nájdem podielové fondy?
Ste na správnej adrese. IAD Investments je najstaršia slovenská správcovská spoločnosť a s vývojom a spravovaním podielových fondov má bohaté skúsenosti. Portfólio manažéri IAD vedia nastaviť vhodné investičné stratégie tak, aby čo najlepšie vystihli aktuálnu náladu na svetových a európskych trhoch.
Sila spoločného investičného postupu spočíva v tom, že bežný človek má prostredníctvom fondu možnosť nakúpiť aj drahšie akcie nadpriemerne prosperujúcich spoločností. Nie len podiel v jednej firme, ale rovno v desiatkach z nich tak, že ak sa niektoré aj dostanú do problémov, výkyv rastovej krivky bude malý a iba krátkodobý.
Najvhodnejší čas na investovanie?
Teraz.
Táto časť článku bude asi najzaujímavejšia. Koronavírus SARS-CoV-2 spôsobil krízu, ktorú nebolo možné predpovedať a investori zostali prekvapení. Ceny akcií padli v mnohých prípadoch aj o desiatky percent a potrvá pravdepodobne pár mesiacov, kým sa zotavia na predchádzajúcu úroveň. Po skončení pandémie sa však ekonomiky jednotlivých krajín rozbehnú naplno a rast bude pokračovať. Investori uvažujúci dlhodobo teda o nič neprídu.
Súčasne sa núka veľká príležitosť pre všetkých, ktorí svoje peniaze vo fondoch ešte nemajú. Neexistuje žiadny lepší okamih investovania, ako ten, keď sa akcie obchodujú pod svojou vnútornou hodnotou. V tomto období sa dajú podiely nakúpiť veľmi lacno a je pravdepodobné, že po skončení pandémie a opätovnom naštartovaní hospodárstva pôjdu ceny akcií veľmi rýchlo smerom nahor.
Patríte medzi obozretných investorov a nemáte radi prudké pohyby akcií na burze? Aj pre vás máme dobrý tip: v portfóliu IAD nájdete aj realitné fondy. Tieto sú odolné voči dianiu na akciových trhoch a veria im tisíce investorov. O tom, prečo s nimi aktuálna kríza nezamáva, sa v článku „Vplyv koronavírusu na výkonnosť Prvého realitného fondu“ rozpísal člen predstavenstva a portfólio manažér PRF Vladimír Bolek.