# investujte s nami  8. 1. 2025

Práca z domu je na ústupe, firmy aj zamestnanci hľadajú balans, ktorý bude výhodný pre všetkých

Nižšia miera práce ľudí z domu v porovnaní s tým, ako tomu bolo počas pandémie, je dobrou správou aj pre realitné fondy. Ako sa aktuálne vyvíja situácia s home officom a aký vplyv to má na Prvý realitný fond? To sa dozviete v článku nižšie.

Práca z domu, alebo tzv. home office, sa po roku 2020 stala neoddeliteľnou súčasťou našich pracovných životov. Pandémia koronavírusu Covid-19 nás vyhnala z kancelárií firemných budov do tých domácich. Po štyroch rokoch si zamestnanci na home office zvykli až do tej miery, že momentálne ho pri nástupe do práce považujú za samozrejmosť. “V roku 2024 v USA až 98 % tvrdilo, že chcú možnosť pracovať z domu aspoň nejaký čas”, uvádza sa na portáli Forbes.

Dôvodov prečo, je viacero. Tým, že ľudia eliminovali dochádzanie do kancelárie, mali viac času na trávenie času so svojou rodinou a priateľmi. Cez obedňajšiu pauzu mohli venčiť psa alebo začať prať. Mohli pracovať v teplákoch. Takýto pohodlný život sa stal razom veľmi obľúbený a v auguste 2023 pracoval 1 z 5 Američanov na diaľku. Okrem zamestnancov si prácu z domu pochvaľovali aj zamestnávatelia, keďže výhody priniesla aj im. Víťazmi počas pandémie boli spoločnosti, ktoré vďaka home officu zamestnancov mohli naďalej plnohodnotne fungovať a nepadli do straty alebo dokonca bankrotu. Ďalšou z výhod bolo napr. šetrenie nákladov na prenájom budov.

Veľmi podobne tomu je aj na Slovensku, kde sa hybridný model práce veľmi rýchlo rozšíril z Bratislavy na celé územie SR a stal sa bežnou praxou. Podľa prieskumu Microsoftu až 82 % ľudí v Bratislave a okolí využíva/lo možnosť pracovať z domu, pričom na východnom Slovensku je to 67 %. Západné Slovensko mimo Bratislavy má najnižšiu ponuku hybridnej práce (61,7 %), no tí, ktorí ju majú k dispozícii, ju využívajú najčastejšie. Na strednom Slovensku je záujem o tento benefit o 17 % nižší ako na západe, a to napriek štedrej ponuke zamestnávateľov. Hybridnú prácu častejšie ponúkajú firmy v súkromnom sektore (až 66 %), pričom dominujú odvetvia ako IT a telekomunikácie.

V súčasnosti však viaceré veľké spoločnosti ohlasujú návrat k pôvodnému systému práce a možnosť pracovať z domu tak pomaly vytesňujú zo svojej ponuky a výhod, ktoré zamestnancom ponúkajú. Najväčší internetový predajca na svete, spoločnosť Amazon, v súčasnosti prepúšťa niekoľko vedúcich pracovníkov a nariadil svojim zamestnancom, aby sa od januára vrátili naplno do kancelárií. Rozhodol sa tak priamo generálny riaditeľ Andy Jassy, podľa ktorého spoločnosť už dlhšie bojovala s neefektívnosťou. “Návrat zamestnancov do práce na päť dní v týždni zlepší organizačnú kultúru a výkonnosť Amazonu,” predpovedal Jassy. Spoločnosti ako Goldman Sachs, DELL, Boeing, UPS či Tesla avizujú, že v tomto roku podniknú obdobné kroky. A týka sa to aj ich pobočiek na Slovensku.

Andy Jassy, Amazon

Andy Jassy, Amazon, foto: Kevin Moloney/Fortune Brainstorm TECH

„Posledných 15 mesiacov, čo sme boli späť v kancelárii aspoň tri dni v týždni, posilnilo naše presvedčenie o výhodách práce v kanceláriách”, informoval Jassy svojich zamestnancoch.

Podľa viacerých prieskumov však produktivitu práce zvyšuje aj šťastie zamestnancov. Keď sú zamestnanci v práci spokojní, zvyšuje to ich produktivitu až o 13%. A pracovníci Amazonu dali jasne najavo svoju nespokojnosť. V prieskume zadávanom zamestnancami získala nová politika piatich dní v kancelárii priemerné hodnotenie 1,4 na stupnici od jedna do päť, pričom hodnotenie jeden vyjadrovalo vyslovenú nespokojnosť. Ak generálni riaditelia skutočne robia toto rozhodnutie s cieľom zlepšiť produktivitu a zisky, mali by zvážiť, že v roku 2023 stáli nešťastní a neangažovaní zamestnanci svetovú ekonomiku až 8,9 mld. dolárov. „Každý líder, ktorý mal niekedy tímy roztrúsené vo vzdialených kanceláriách, vám povie, že kultúra organizácie nesúvisí s umiestnením,“ napísal na sieti Linkedin Chris Williams, konzultant vedenia a bývalý viceprezident ľudských zdrojov v Microsofte. Generácie Gen-Z a Millennials dali jasne najavo svoje túžby – chcú flexibilitu. Zamestnávatelia by tak rozloženie pracovného času mali dobre zvážiť. Do roka 2025 budú totiž mileniáli tvoriť až 75 % pracovnej sily. Ak si chcú zamestnávatelia teda prilákať najlepších zamestnancov, budú ich musieť vypočuť, alebo ich stratia a vyhlásia si vojnu proti talentom. V najlepšom záujme firiem je nájsť rovnováhu medzi záujmami všetkých. Ak je pre manažérov jednoduchšie riadenie v kancelárii, ale pre ich zamestnancov je jednoduchšie pracovať z domu, hybridné rozvrhy sú jasnou odpoveďou.

Hybridná práca má podľa Slovákov pozitívny vplyv na ich kvalitu života – 79 % respondentov v prieskume uviedlo, že vďaka nej sa ich život zlepšil, pričom 23 % to hodnotí ako výrazné zlepšenie. Najväčším prínosom je úspora času na dochádzanie (65 %), ktorá denne môže predstavovať až 1 – 2 hodiny. Ďalšími výhodami sú lepšie zosúladenie pracovných a rodinných povinností (44 %) a možnosť flexibilného plánovania pracovného dňa (46 %). Zaujímavosťou je, že muži pracujúci na home office oceňujú najmä pokoj na prácu, zatiaľ čo 30 % Slovákov preferuje prácu na pracovisku pre sociálny kontakt.

A ako bol na tom počas posledných rokov Prvý realitný fond?

 „Diverzifikácia je pre Prvý realitný fond kľúčová, a preto máme v portfóliu kancelárske budovy, logistiku a aj developerské projekty,“ zdôrazňuje Vladimír Bolek, člen predstavenstva IAD Investments. Veľkú časť majetku Slovákov tvoria práve nehnuteľnosti. Tie by podľa Vladimíra Boleka mali byť v portfóliu každého investora, pretože sú schopné zabezpečiť dlhodobú finančnú stabilitu. Nehnuteľnosti predstavujú dôležitú časť investičných portfólií. „Historicky sú nehnuteľnosti jednou z najstabilnejších tried aktív, ktorá generuje pravidelný výnos a zabezpečuje rovnováhu v portfóliách,“ hovorí Bolek, pričom poukazuje na ich kľúčovú úlohu v diverzifikácii investícií.

Aj z tohto dôvodu spoločnosť IAD Investments v roku 2024 pristúpila k akvizícií realitného fondu od HB Reavis. Motivácia bola jasná, ide o kvalitné aktíva, ktoré sú sústredené hlavne v Bratislave na Mlynských Nivách. Ide napr. o budovy komplexu Twin City, ktoré disponujú vysokou obsadenosťou. “Twin City spĺňa všetky investičné parametre,“ vysvetľuje Bolek dôvody úspešnej akvizície.

Pandémia priniesla do kancelárskeho segmentu turbulentné obdobie, no kancelárie zostávajú dôležitým segmentom v investičnom svete. „Home office si našiel svoje miesto, ale neprevalcuje potrebu kancelárskych priestorov. Momentálne vidíme stabilizáciu trhu a návrat zamestnancov, pričom kancelárie sa stávajú flexibilnejšie a ekologickejšie,“ opisuje aktuálne trendy Vladimir Bolek. Kancelárie už dávno nie sú také, aké bývali v minulosti. Výrazným prvkom, ktorý odlišuje novodobé kancelárske budovy od tých zastaralých je ich flexibilita vo využívaní a flexibilnými sa stavajú aj kontrakty ich prenájmu. Zamestnávatelia sa sústreďujú na kvalitné pracovné prostredie, pracujú s kvalitou ovzdušia, zberom dát, je to o fungovaní výťahov či možnostiach parkovania. “Budovy sa pomaly preklápajú do high-tech – sú tu prvky, ktoré bude riadiť umelá inteligencia, napríklad otvorí sa okno a vypne sa klimatizácia. Toto sú v dnešnej dobe už bežné prvky v kancelárskych priestoroch a neprenajíma sa len priestor, ale aj technológie,” približuje nové príležitosti kancelárskych priestorov Vladimír Bolek.

Ďalšou dôležitou súčasťou portfólia Prvého realitného fondu je logistika, ktorá sa za posledné roky stala jedným z najatraktívnejších segmentov realitného trhu. „Logistika sa zmenila zo škaredého káčatka na silný investičný segment. Dopyt, najmä na východe Slovenska, je enormný. Na východe je dnes miera neobsadenosti skladov prakticky nulová,“ opisuje Bolek aktuálnu situáciu.

Prvý realitný fond je určený pre retailových investorov, ktorí sa chcú podieľať na výnosoch z realitného trhu, chcú si šetriť, ale nechcú podstupovať vysokú mieru rizika. A práve preto fond stavia svoje portfólio tak, aby disponoval mierou rizika, ktorú je retailový investor schopný a ochotný znášať. Diverzifikácia je základom úspešného investovania. A to nielen na úrovni investičných segmentov, ale aj z hľadiska ich geografického rozloženia. Fondy IAD Investments sa snažia vyvažovať riziko a výnos, a preto investujú do rôznych segmentov a krajín. “Napríklad Chorvátsko je pre nás novou príležitosťou, najmä v logistike, kde je trh stále nedostatočne rozvinutý,“ uvádza Vladimír Bolek.

Priaznivé stúpanie pre vaše investície s Prvým realitným fondom

Momentálne vidno prvky stabilizácie trhu a preto má Prvý realitný fond pre stálych ale aj nových investorov v ponuke minimálny výnos 14% za 1 250 dní. “Ide o marketingovú akciu, ktorá je pre PRF typická. Prichádza po dlhšom čase, kedy sa realitný trh opäť stabilizoval a môžeme tak investorom ponúknuť minimálny garantovaný výnos, ktorý samozrejme môže byť v konečnom dôsledku na konci obdobia aj vyšší,” uzavrel tému člen predstavenstva IAD Investments, Vladimír Bolek.

Investujte v období od 01. 10. 2024 – 15. 01. 2025 do Prvého realitného fondu na 1 250 dní a získajte výnos minimálne 14 %.* Akcia je určená pre nových aj existujúcich investorov.

Ak ešte nie ste našim investorom/klientom, kontaktujte svojho finančného sprostredkovateľa, alebo nám na seba zanechajte kontakt.

*ak investor v súvislosti so špeciálnou akciou Prvého realitného fondu 14% na 1250 dní splní podmienky určené vo verejnom prísľube zo dňa 01.10.2024, ktorého úplné znenie je na www.iad.sk.

Všetky informácie o akcii nájdete tu.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.