# investujte do seba  29. 3. 2022

Pandémia a duševné zdravie

Je všeobecne známe, že myseľ a telo sú úzko prepojené. Pandémia chtiac či nechtiac spôsobila zníženú telesnú aktivitu, čo sa prejavuje aj znížením objemu svalov a telesnej kondície. Fyzickou aktivitou sa totiž do krvi vylučujú endorfíny, ktoré sa nazývajú aj hormóny šťastia, ktoré zlepšujú náladu a zvyšujú optimizmus každého z nás. Ak ste doteraz necvičili, je vhodné začať postupne, napríklad každý deň ľahkým strečingom alebo chôdzou. Treba však začať rozumne, v rámci svojich možností. Cvičením sa dostáva do krvi kyslík, potom Váš kardiovaskulárny systém funguje oveľa efektívnejšie, pretože sa vytvárajú medzi neurónmi v mozgu nové spojenia, čo prospieva nielen fyzickému ale i duševnému zdraviu. Pri cvičení sa Vám vyplaví neskutočné množstvo endorfínov a zároveň si vyčistíte myseľ, tak smelo do toho!

Dá sa cvičiť aj doma

Dôvod, že sa nedá cvičiť doma či už počas pandémie alebo mimo nej, je výhovorkou, treba len pevnú vôľu a odhodlanie. V prvom rade, je to úplne zadarmo, nielen šetríte čas premiestňovaním sa do fitness centra, ale môžete si obliecť hocičo, nikoho Vaše domáce oblečenie totiž nepohorší. Zároveň existuje mnoho návodov a videí na internete, ako správne cvičiť. Môžete si to spríjemniť aj hudbou, či už relaxačnou alebo dynamickejšou. Aký druh cvičenia si zvolíte je len na Vás, môže to byť aerobic, zumba, joga, tanec…

Nezabúdajme na zdravú stravu a kvalitný spánok

Určite to každý z nás pozná, akonáhle zjeme niečo ťažšie a mastnejšie, okamžite cítime únavu a vyčerpanie. Je to z dôvodu, že i strava môže vplývať na naše duševné zdravie. Ak však zaradíme do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny a dostatočné množstvo tekutín, to všetko má pozitívny účinok na našu psychiku. Čokoláda síce tiež vyplavuje endorfíny, ale nezabudnite si dopriať napríklad aj vlašské orechy alebo mandle miesto sladkostí. Na správne fungovanie imunitného systému vplýva aj dostatok kvalitného spánku. Napríklad aj čaj z medovky dokáže pomôcť ku kvalitnejšiemu zaspávaniu.

Nový prieskum Ligy za duševné zdravie

Pandémia vytvorila prostredie, v ktorom mnohí napriek snahe prepadávajú úzkostiam či depresiám. Zadávateľ Liga pre duševné zdravie a realizátor agentúra 2muse priniesli prieskum o duševnom zdraví medzi Slovákmi. Každý štvrtý až piaty Slovák hlási časté prejavy úzkosti a podráždenia. Epidemiologička Doc. MUDr. Alexandra Bražinová uvádza, že 10% ľudí malo niekedy v živote lekárom diagnostikovanú duševnú poruchu. Najčastejšie uvádzané prejavy úzkosti ako podráždenosť, či problém uvoľniť sa, sa v roku 2021 v porovnaní s rokom 2020 nezmenili. Narástol však podiel ľudí s miernou úzkosťou z 23% v marci 2020 na 30% v júli 2021. Najviac išlo o mladších ľudí, ženy a ľudí so základným vzdelaním. Prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD. uvádza, že na Slovensku ešte stále bojujeme s hanbou a stigmou, ktoré sa spájajú s duševnými poruchami, je však potrebné vedieť, že v oblasti duševného zdravia sú odborníci dostupní bezbariérovo a nie je potrebné priniesť na vyšetrenie žiadanku. Podľa prieskumu až 42% respondentov považuje dostupnosť starostlivosti o duševné zdravie za dostatočnú a 25% na otázku nevedelo odpovedať. Dá sa usúdiť, že až 67% ľudí nerozumie, čo starostlivosť o duševné zdravie znamená a čo by mali od systému očakávať. Riaditeľ Ligy za duševné zdravie uvádza, že Liga za duševné zdravie už 20 rokov pracuje na destigmatizácii duševného zdravia. Pandémia vraj bola i prínosom v tom, že v priebehu pár týždňov počas prvej vlny, sa téma duševného zdravia dostala medzi hlavné správy.

Čo môžem ešte urobiť pre zlepšenie nálady?

Sústreďte sa na aktivity, ktoré Vám robia radosť a rozveselia Vás. Vyskúšajte dychové cvičenia, meditáciu, buďte v kontakte so svojou rodinou a priateľmi. Relaxujte pri dobrej knihe, hudbe,  v prírode a vytvorte si priestor na upokojenie. Obmedzte sledovanie správ alebo sociálnych sietí, ktoré majú naopak negatívny vplyv na našu psychiku. Dodržiavajte denný režim a doprajte si aj chvíle oddychu, napríklad aj vo Wellness hoteli Patince, kde si môžete oddýchnuť sami i s rodinou v bazéne, vírivke, saune alebo na masáži či kozmetike. Pre hostí sú pripravené aj rôzne športové aktivity, napríklad plávanie, cyklistika, volejbal, mini golf alebo vodné bicykle v hotelovom jazierku. V interiéri môžete vyskúšať bowling, stolný futbal, šípky, alebo si zájsť do hotelovej posilňovne a počas víkendu je k dispozícii aj cvičenie jogy, hodiny Nordic Walkingu alebo aqua aerobic v hotelovom bazéne zameraný na zvýšenie fyzickej kondície, zníženie váhy a vytvarovanie tela.

Investujte nielen na finančných trhoch, ale investujte aj do seba, do svojho duševného a telesného zdravia!

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.