# investujte do seba  9. 3. 2022

Sauna a pleť

Saunovanie nielen uvoľňuje nervové napätie, ale má aj preukázateľný zdravotný účinok na náš krvný obeh a prekrvenie pokožky. Pod vplyvom tepla dochádza k rozšíreniu pórov, pleť sa zbavuje nečistôt, uvoľňuje upchaté póry, pomáha zlepšovať stav jaziev. Počas potenia v saune sa odporúča jemným froté uterákom alebo froté rukavicou utierať pokožku a tvár, čím sa mechanicky odstránia odumreté kožné bunky, pokožka tak bude hladšia a krajšia. Týmto mechanickým trením sa zrýchli cirkulácia krvi, bunky tak budú lepšie prekrvené a vyživené, zlepší sa produkcia kolagénu a tým aj elasticita pokožky.

Je sauna vhodná na každý typ pleti?

Jednoduchá odpoveď je – nie, nie je. Saunovanie sa napríklad neodporúča ľuďom s veľmi suchou pokožkou, veľmi citlivou a rovnako ani atopickou. Takisto nie je vhodná na veľmi prekrvenú pleť spôsobenú rosaceou alebo na pleť, ktorá má rozsiahlu formu akné. Na jednej strane horúci vzduch pokožku prečisťuje a rozširuje póry, čo je pre akné pozitívum, ale na druhej strane sú rozšírené póry náchylné k opätovnému zaneseniu nečistôt.

Čomu sa vyhnúť pred alebo po saunovaní

V zásade platí, že všetky dermatologické zásahy, ktoré narušia celistvosť pokožky alebo ich sprevádza zápal, sú pred saunovaním nevhodné, ide napríklad o laser, mezoterapiu, chemický peeling z AHA kyselín so silnejším účinkom, príp. retinolové kúry, ktoré spôsobujú väčšie podráždenie pleti. Odporúča sa odlíčiť a očistiť pokožku pleti s vhodným čistiacim prípravkom, ktorý nenaruší príliš pH pokožky, aby sme nemali hneď na začiatku saunovania podráždenú tvár. Vhodnými prípravkami sú napríklad hydrofilný čistiaci olej, pleťový gél na citlivú pleť, pleťové mlieko. Pred saunovaním je nutné si celé telo osprchovať mydlom a pokožku dobre vysušiť, lebo len suchá pokožka sa dokáže dobre potiť. Naopak bezprostredne po saunovaní sa stačí osprchovať len vodou bez použitia kozmetických prípravkov, pretože by sme narušili pH pokožky a mohla by byť nadmerne vysušená. Pri type veľmi suchej pleti môžeme použiť telové mlieko alebo olejček a na tvár ľahký hydratačný krém.

Druhy sáun

Úplným základom je fínska alebo suchá sauna s horúcim vzduchom až do teploty 110°C, kde sa postupne zvyšuje teplota tela a krvný obeh. Parná alebo mokrá sauna sa vyznačuje vysokou vlhkosťou vzduchu 100% a teplotou do 60°C, preto má aj nižšiu záťaž na organizmus a je prospešná aj pri uvoľňovaní dýchacích ciest. Infračervená sauna je určená aj pre tých, ktorým sa v klasickej fínskej saune zle dýcha, pretože teplota nepresiahne 50°C, môžete si tu oddýchnuť aj dlhšie ako v klasických saunách. Postupne telo a svaly zahrieva a blahodarne pôsobí nielen na telo, ale i dušu.

Saunovanie má ozaj blahodarné účinky nielen na Vašu myseľ, ale aj na Vašu pleť. Tieto účinky si môžete overiť v saunovom svete Wellness hotela Patince, kde sa dá vybrať z rôznych druhov sáun podľa Vášho výberu a dopriať si oddych po náročných pracovných dňoch a užiť si príjemné chvíle s rodinou či partnerom, kde bude o Vás príjemne postarané.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.