Slovenské kúpele sú jedinečné
História kúpeľníctva na našom území má už viac ako 900-ročnú tradíciu. Najstaršia zachovaná písomná zmienka je z roku 1113 v listine kráľa Kolomana. Oveľa viac sa ale dozvedáme v listinách z 13. storočia, v ktorých sa spomínajú už aj konkrétne oblasti ako napr. Trenčianske Teplice, Sliač, či Bardejovské kúpele. Jedny z najznámejších kúpeľov na Slovensku – Piešťany, opisuje v 16. storočí vo svojej knihe osobný lekár troch rakúskych cisárov Johan Crato de Kraftheim, kde uvádza aj konkrétny popis liečby, aplikáciu bahna a používanie termálnej vody.
Pri historických udalostiach spojených s kúpeľníctvom na Slovensku stojí určite za zmienku výnos (nariadenie) Márie Terézie z roku 1763, v ktorom nariaďuje vykonať súpis a analýzu všetkých minerálnych vôd na území Rakúsko-Uhorska. V dokumente bolo zaznamenaných 128 lokalít na území dnešného Slovenska. Takýto veľký počet miest s prírodnými prameňmi minerálnych vôd na tak malom území zo Slovenska vytvoril jedinečný región v rámci celej Európy.
S nástupom vedy sa začali jednotlivé pramene skúmať aj po chemickej a mineralizačnej stránke, čo umožnilo ich lepšiu kategorizáciu a prispievalo k ich ešte lepšiemu využitiu. Liečivé vody aktuálne delíme na: sírne, jódové, železnaté, so zvýšeným obsahom arzénu, so zvýšeným obsahom jednotlivých iónov. Podľa účelu využívania je delenie nasledovné – geotermálne (energetické využívanie), liečivé, pitné účely, rekreačné účely a pod.
Kúpele v oblasti Kováčovej
Termálna voda a jej liečebné využitie vstúpili do dejín Kováčovej koncom 19. storočia.
Vznik kúpeľov v obci je v priamom spojení s továrňou na výrobu plechu a železa Union vo Zvolene. Firma potrebovala pri spracovaní železnej rudy a valcovaní plechu veľa uhlia a preto začala uskutočňovať prieskumné vrty v blízkom okolí. Pri jednom z vrtov, realizovanom v roku 1898 a hlbokom 405 metrov, narazili prieskumníci na horúci prameň s teplotou vody 45 °C.
Po objavení teplého prameňa sa do malého termálneho jazierka chodievali kúpať miestni obyvatelia a ľudia z blízkeho okolia. Na to, aby kúpele Kováčová dosiahli úroveň iných slovenských kúpeľov, potrebovali rozsiahle investície.
O ďalších perspektívach kúpeľného miesta, a teda aj rozvoja obce, rozhodol až výsledok rozsiahleho hydrogeologického prieskumu, počas ktorého sa v roku 1964 podarilo vo vzdialenosti asi 30 metrov na severozápad od kúpeľného domu zachytiť prameň K1 z hĺbky 502 m, horúci 48,5 °C, výdatnosti 50 l / s. Tento zhavaroval v roku 1982. V roku 1983 bol vybudovaný terajší zdroj – vrt K2, ktorým sa v hĺbke 536 m zachytila minerálna voda rovnakej teploty i zloženia. Má síranovo-hydrouhličitanovú, vápenato-horečnatú, termálnu, hypotonickú minerálnu vodu. Po ochladení na 39 °C sa prameňom napĺňa kúpeľný bazén a vane.
Kúpele Kováčová dnes
V kúpeľoch Kováčová sa dnes liečia choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, choroby obličiek a močových ciest a ženské choroby. Všetky liečebné procedúry sú poskytované špecializovanými zdravotníckymi pracovníkmi.
Veľmi obľúbenou liečbou posledných mesiacov je liečba tzv. postcovidového syndrómu, teda bolesti kĺbov a svalov, svalová slabosť, celková únava a vyčerpanosť, nízka výkonnosť, časté bolesti hlavy, zvýšená dušnosť a úzkosti.
Základom kúpeľnej liečby ako takej sú bazénové a vaňové kúpele, doplnené termálnymi zábalmi, klasickou, podvodnou i reflexnou masážou a komplexnou fyzikálno-rehabilitačnou terapiou. Neodmysliteľný je rehabilitačný telocvik a doplnkom liečby je medikamentózna liečba. Liečba v kúpeľoch Kováčová má buď ambulantný alebo ústavný charakter, kedy sú pacienti ubytovaní v liečebnom dome Detvan, ktorý slúži pre liečbu dospelých pacientov.
Viac informácií o kúpeľoch nájdete na stránke http://www.kupelekovacova.sk/.
Použité zdroje: Kúpele Kováčová, Centrum vedecko-technických informácií SR.