# investujte na fin trhoch  8. 12. 2021

Čínske akcie sú nechceným tovarom

DIDI je čínsky gigant a dominantný hráč na čínskom trhu so zdieľanou prepravou (ako Uber alebo Bolt na Slovensku). Jeho pozícia bola taká veľká, že pred pár rokmi vytlačil z domáceho trhu aj spomínaný Uber. Spoločnosť vstúpila na americkú akciovú burzu v júni 2021. Pri IPO upísala DIDI akcie v hodnote 4,4 miliardy USD a vstup na burzu ju ocenil v hodnotách nad 70 miliárd USD. Do tohto bodu to vyzeralo ako úspešný projekt. DIDI však spravila jednu veľkú chybu – dokončila IPO na NYSE aj napriek odporúčaniu čínskych autorít, aby tento krok dočasne odložila, kým sa nevyriešia problémy týkajúce sa citlivosti údajov o svojich užívateľoch. Po úspešnom IPO nenechal na seba zásah regulátorov dlho čakať a firme zakázali prijímať nových užívateľov. Ani nie pol roka od IPO, akcie DIDI stratili viac ako 57% svojej hodnoty a toto číslo nemusí byť finálne, keďže DIDI veľmi pravdepodobne požiada o delisting na NYSE a presunie svoje akcie pravdepodobne do Hong Kongu (ak splní prísnejšie pravidlá tamojšej burzy).

DIDI nie je ojedinelý prípad, v ktorom angažovanosť čínskych regulátorov spôsobila akciovým investorom vysoké straty. Prvými obeťami sa stali spoločnosti pôsobiace v súkromnom vzdelávaní ako EDU a TAL, ktoré prišli takmer o 90% svojej hodnoty. Nasledovali online brokeri ako FUTU alebo TIGR. Pozornosti čínskych regulátorov neobišla ani jedna z najväčších svetových spoločností – Alibaba. BABA stratila tento rok už viac ako 50% svojej trhovej kapitalizácie a vymazala tak stovky miliárd USD z majetku svojich akcionárov.

Niekoľko mesačný výpredaj čínskych akcií nie je spôsobený výsledkami týchto spoločností, ale neistotou ohľadom regulácie a nejednoznačnosťou ďalšieho smerovania. Pokým nepríde k nastaveniu jasných a finálnych pravidiel, nieje dôvod, aby kvalitné spoločnosti ako BABA, TIGR, FUTU a ďalšie otvorili svoju hodnotu. Do toho času ich akcie môžu padať aj naďalej a delisting DIDI k tomu len pomôže.

Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.