# investujte na fin trhoch  5. 8. 2024

Konflikt na Blízkom východe ohrozuje nastolenie finančnej stability

Geopolitické napätie na Blízkom východe, najmä nedávne eskalácie medzi Izraelom a palestínskou organizáciou Hamas, opäť zdôraznili hlboký vplyv, aký môžu mať takéto konflikty na globálne finančné trhy. Kľúčová úloha Blízkeho východu na globálnych energetických trhoch znamená, že akýkoľvek významný konflikt v regióne môže viesť k okamžitým a výrazným narušeniam dodávok ropy. Konflikty ako vojna medzi Izraelom a Hamasom historicky už spôsobili prudké zvýšenie cien ropy kvôli obavám z nedostatku dodávok. Nedávne obmedzenie iránskeho exportu ropy môže tieto obavy ešte zhoršiť, čo by ďalej sprísnilo globálnu ponuku a zvýšilo ceny pre spotrebiteľov. Vyššie ceny ropy majú vplyv na ekonomiku, zvyšujú výrobné náklady v rôznych odvetviach a ovplyvňujú dodávateľské reťazce. Doprava a výroba, ktoré sú silne závislé od ropných produktov, sú najviac postihnuteľné. Zvýšené výrobné náklady môžu stlačiť ziskové marže spoločností a potenciálne viesť k strate pracovných miest, čo negatívne ovplyvňuje ceny akcií v týchto odvetviach.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

Takáto geopolitická nestabilita často oslabuje sentiment investorov, čo vedie k presunu do bezpečnejších aktív. V časoch zvýšeného konfliktu sa zvyšuje dopyt po aktívach ako zlato a dlhopisy. Zlato slúži ako tradičné zaistenie proti geopolitickému riziku a inflácii. Keď investori hľadajú stabilitu pred rizikovými akciami, ceny zlata majú tendenciu rásť, čo odráža jeho status relatívne bezpečnej investície. V týchto časoch investori často alokujú svoje prostriedky do amerických dolárov alebo iných bezpečných a stabilných mien, ako napr. švajčiarskych frankov, čím zvyšujú dopyt po týchto menách. To môže mať za následok posilnenie amerického dolára a oslabenie iných mien.

Zvýšenie ceny ropy priamo spôsobuje infláciu, pretože vyššie náklady na energiu zvyšujú ceny rôznych tovarov a služieb. Snahy centrálnych bánk môžu byť ohrozené v prípade, že súčasný konflikt na Blízkom východe prerastie do väčších rozmerov. Inflačné tlaky môžu spomaliť očakávané tempo znižovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami. Americká centrálna banka (FED) a ďalšie centrálne banky sú nútené hľadať rovnováhu medzi kontrolou inflácie a podporou hospodárskeho rastu. Dlhodobý konflikt teda môže zmeniť smer menovej politiky, čo môže zvýšiť úrokové sadzby a ovplyvniť ekonomický rast.

Zatiaľ čo geopolitické krízy zvyčajne vedú k volatilite na trhu a presunu do bezpečnejších aktív, niektoré sektory môžu profitovať. Počas vojny vlády často výrazne zvyšujú svoje výdavky na financovanie vojenských operácií, vybavenia, personálu a ďalších súvisiacich nákladov. Tento nárast výdavkov vnáša do ekonomiky veľké množstvo peňazí, čo môže zvýšiť dopyt po tovaroch bezpečnostných spoločností. Vidno to už na spoločnostiach v sektore obrany, ktoré zaznamenali výrazné nárasty nových objednávok. Z dlhodobého horizontu trhy historicky preukázali odolnosť a často sa zotavili z krátkodobých geopolitických konfliktov. Diverzifikované portfólio, ktoré zahŕňa mix akcií, dlhopisov a alternatívnych investícií, môže pomôcť zmierniť riziká spojené s takýmito udalosťami.

Alex Peciar, BSc.
IAD Investments, a.s.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.