Konflikt na Blízkom východe ohrozuje nastolenie finančnej stability
Geopolitické napätie na Blízkom východe, najmä nedávne eskalácie medzi Izraelom a palestínskou organizáciou Hamas, opäť zdôraznili hlboký vplyv, aký môžu mať takéto konflikty na globálne finančné trhy. Kľúčová úloha Blízkeho východu na globálnych energetických trhoch znamená, že akýkoľvek významný konflikt v regióne môže viesť k okamžitým a výrazným narušeniam dodávok ropy. Konflikty ako vojna medzi Izraelom a Hamasom historicky už spôsobili prudké zvýšenie cien ropy kvôli obavám z nedostatku dodávok. Nedávne obmedzenie iránskeho exportu ropy môže tieto obavy ešte zhoršiť, čo by ďalej sprísnilo globálnu ponuku a zvýšilo ceny pre spotrebiteľov. Vyššie ceny ropy majú vplyv na ekonomiku, zvyšujú výrobné náklady v rôznych odvetviach a ovplyvňujú dodávateľské reťazce. Doprava a výroba, ktoré sú silne závislé od ropných produktov, sú najviac postihnuteľné. Zvýšené výrobné náklady môžu stlačiť ziskové marže spoločností a potenciálne viesť k strate pracovných miest, čo negatívne ovplyvňuje ceny akcií v týchto odvetviach.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
Takáto geopolitická nestabilita často oslabuje sentiment investorov, čo vedie k presunu do bezpečnejších aktív. V časoch zvýšeného konfliktu sa zvyšuje dopyt po aktívach ako zlato a dlhopisy. Zlato slúži ako tradičné zaistenie proti geopolitickému riziku a inflácii. Keď investori hľadajú stabilitu pred rizikovými akciami, ceny zlata majú tendenciu rásť, čo odráža jeho status relatívne bezpečnej investície. V týchto časoch investori často alokujú svoje prostriedky do amerických dolárov alebo iných bezpečných a stabilných mien, ako napr. švajčiarskych frankov, čím zvyšujú dopyt po týchto menách. To môže mať za následok posilnenie amerického dolára a oslabenie iných mien.
Zvýšenie ceny ropy priamo spôsobuje infláciu, pretože vyššie náklady na energiu zvyšujú ceny rôznych tovarov a služieb. Snahy centrálnych bánk môžu byť ohrozené v prípade, že súčasný konflikt na Blízkom východe prerastie do väčších rozmerov. Inflačné tlaky môžu spomaliť očakávané tempo znižovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami. Americká centrálna banka (FED) a ďalšie centrálne banky sú nútené hľadať rovnováhu medzi kontrolou inflácie a podporou hospodárskeho rastu. Dlhodobý konflikt teda môže zmeniť smer menovej politiky, čo môže zvýšiť úrokové sadzby a ovplyvniť ekonomický rast.
Zatiaľ čo geopolitické krízy zvyčajne vedú k volatilite na trhu a presunu do bezpečnejších aktív, niektoré sektory môžu profitovať. Počas vojny vlády často výrazne zvyšujú svoje výdavky na financovanie vojenských operácií, vybavenia, personálu a ďalších súvisiacich nákladov. Tento nárast výdavkov vnáša do ekonomiky veľké množstvo peňazí, čo môže zvýšiť dopyt po tovaroch bezpečnostných spoločností. Vidno to už na spoločnostiach v sektore obrany, ktoré zaznamenali výrazné nárasty nových objednávok. Z dlhodobého horizontu trhy historicky preukázali odolnosť a často sa zotavili z krátkodobých geopolitických konfliktov. Diverzifikované portfólio, ktoré zahŕňa mix akcií, dlhopisov a alternatívnych investícií, môže pomôcť zmierniť riziká spojené s takýmito udalosťami.
Alex Peciar, BSc.
IAD Investments, a.s.