Koniec roka sa nesie v znamení draka
Uplynulý týždeň priniesol viacero pozitívnych správ z Číny. Jednalo sa najmä o uvoľnenie covidových opatrení, ktoré doteraz škrtili čínsku ekonomiku ako aj spoločenské povedomie o systéme vládnutia komunistickej strany v Číne. Pozitívne správy sa okamžite preniesli do cien akcií a dlhopisov, a zároveň viedli k posilneniu čínskej meny.
Vývoj na čínskych aktívach je zaujímavý z viacerých investičných hľadísk. Nie je tomu tak dávno, čo hlavné investičné banky označili čínske akcie obchodované v USA, takzvané ADR, za neinvestovateľné. Investičné banky vysvetľovali svoj postoj k Číne cez vysoké politické a regulačné riziko, ktoré obmedzuje zahraničných investorov investovať do Číny. To viedlo až k panickému výpredaju zahraničných investorov, ktorý spôsobil, že viacero čínskych firiem sa obchodovalo za hodnoty, ktoré nemali nič spoločné s ekonomickou realitou. Ako príklad môžeme uviesť firmy, ktoré sa obchodovali so zápornou hodnotou spoločnosti, čo je v skutku dosť netypický jav. Je to podobné, ako keby kupec nehnuteľnosti našiel vo svojej novo-nadobudnutej nehnuteľnosti trezor v ktorom je viac peňažnej hotovosti ako bola pôvodná obstarávacia cena budovy. Na trhu s realitami by bol tento jav totálne nereálny, avšak na akciovom trhu s čínskymi ADR bol relatívne bežný.
Zhodnotenie čínskych aktív predstavovalo niekoľko desiatok percent za uplynulé týždne, a tak mnohé čínske firmy momentálne vedú rebríček výkonnosti doručených výnosov v poslednom období. Biblické príslovie o tom ako poslední budú prví a prví poslední sa tak ukázalo v plnej sile.
Ďalším zaujímavým poučením je platnosť, respektíve neplatnosť zaužívanej teórie o efektívnosti trhov. Táto teória je akademický koncept, ktorý hovorí o tom, že kapitálové trhy férovo oceňujú jednotlivé aktíva. Podľa tejto teórie bude akákoľvek abnormalita v cene aktív okamžite odstránená trhom, a preto nie je možné súvislo dosahovať nadpriemerné výnosy. Aj keď na prvý pohľad koncept efektívnych trhov môže vyzerať pravdivo, tak realita ukazuje na presný opak a dianie s cenami čínskych firiem je toho dôkazom.
Na kapitálových trhoch existujú iba dve emócie. Strach a chamtivosť. Preto, keď najbližšie budú investičné banky označovať akékoľvek akcie, dlhopisy alebo iný finančný inštrument za „neinvestovateľný“ tak treba zvýšiť pozornosť, pretože strach investorov môže byť blízko vrcholu.
Roman Vitásek, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments