Trumpove víťazstvo posiela trhy do stratosféry
Donald Trump bude opäť americkým prezidentom. Týždne a dni pred voľbami naznačovali extrémne tesný súboj, nakoniec však nerozhodovali stovky, tisícky, ba ani desaťtisíce hlasov. Víťazstvo Trumpa bolo nesporné. Trump získal Biely dom a republikáni kontrolu nad senátom a budú mať väčšinu opäť aj v snemovni reprezentantov. Legislatíva teda bude novému prezidentovi prechádzať výrazne ľahšie ako pri prvom mandáte.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
Víťazstvo Trumpa spôsobilo na akciových trhoch priam euforickú reakciu. Až na pár výnimiek rástol prakticky celý trh – akcie bánk, priemyselných podnikov, ale aj malých spoločností, pri ktorých sa očakáva, že budú profitovať s pokračujúcej ekonomickej expanzie. Tou výnimkou boli len spoločnosti, ktoré potrebovali k svojmu biznisu presadzovanie explicitne demokratickej agendy, hlavne v oblasti ochrany životného prostredia a boja s klimatickou krízou. Akcie spoločností venujúcich sa zelenej energii sa prepadli prudko nadol. Očakávania silnejšej ekonomiky v nasledujúcich rokoch vďaka štyrom rokom republikánov pri moci, ktoré môžu znamenať vyššiu infláciu, poslali rovnako nahor aj výnosy na amerických dlhopisoch. Ceny zlata naopak mierne korigovali, keďže obavy z civilných nepokojov sa nepotvrdili a očakáva sa hladký prechod moci od Bidena k Trumpovi.
Americké akciové indexy tento týždeň teda opäť lámali rekordy. Len v stredu index Dow Jones poskočil o 3,6%, najväčší pohyb za posledné dva roky. S&P500 pridal len 2,5%. Týždňová výkonnosť atakuje 5%, slovenskí investori zarobili dokonca ešte viac vďaka silnej reakcii amerického doláru, ktorý posilnil voči euru o viac ako 1,5%. Obzvlášť sa darilo akciám spoločností z energetiky, reagujúce na Trumpov predvolebný sľub – „drill baby drill“, čo v preklade znamená viac povolení na ťažbu ropy a plynu na federálnych pozemkoch. Finančné spoločnosti tiež neboli výnimkou a rástli kvôli očakávaniam významne nižšieho regulačného zaťaženia. V hre je totiž zrušenie niektorých častí zákona Dodd-Frank, ktoré môžu bankám zvýšiť ziskovosť.
Krátkodobá reakcia trhov na Trumpov nástup je jasná. Ak nepríde k nejakým nepredvídateľným udalostiam, je možné, že trhy sa na dobrej nálade budú viesť ešte nejaký čas. Predvolebné sľuby o nižšej regulácii vďaka väčšine v senáte a snemovni asi nebude problém dodržať. Rovnako finančné trhy ocenia aj Trumpove nominácie v regulačných orgánoch ako napríklad FTC, kde Bidenova nominantka Lina Khan robila veľké problémy pri takmer každom ohlásenom M&A v snahe zabezpečiť dostatočnú konkurenciu na trhu a ochrániť tak spotrebiteľa. Trumpov podporovateľ Elon Musk môže narobiť vietor v byrokracii a niektoré jeho nápady môžu pomôcť ekonomike.
Na druhej strane predpovedné sľuby môžu naraziť na realitu. Trump sľuboval výrazné zníženie daní a zavedenie taríf na všetky dovozy z celého sveta, hlavne na Čínu. Nízke dane znejú vábne, ale krajina, ktorá posledné roky funguje len vďaka dlhodobo neudržateľným deficitom, bude stáť pred veľkou dilemou, či radikálne zníženie daní bude vôbec možné. A veľkým otáznikom sú aj často skloňované importné tarify na všetko a odvšadiaľ. Vyššie tarify, znamenajú vyššie ceny, vyššiu infláciu a nakoniec FED, ktorý bude stáť pred dilemou, ako ďalej s úrokovými sadzbami.
Michal Ďurica
Portfólio manažér, IAD Investments