# investujte na fin trhoch  11. 5. 2022

V čom sú velikáni iní? (3.)

V rámci blogu IAD Investments vám prinášame profily niekoľkých úspešných vizionárskych podnikateľov. Všetci sa svojím spôsobom vymykajú normálu, posúvajú hranice možného a všetci si „idú svoje“. Čo stojí za ich úspechom a v čom sú títo velikáni iní?

JACK MA

Jack Ma je človek, ktorého meno nie je také silné ako mená Bill Gates, Steve Jobs či Elon Musk. A to aj napriek tomu, že jeho spoločnosť Alibaba má vyššiu trhovú hodnotu ako Facebook a ponúka kombináciu služieb Amazonu a Ebay. Kúpiť si prostredníctvom nej viete viac produktov ako na oboch spomínaných platformách dokopy. Ma je úspešný a bohatý, avšak jeho životná cesta vôbec nebola jednoduchá a priamočiara. Veď krátko po skončení štúdia učil a dostával mesačný plat vo výške 120 jüanov, čo je v prepočte okolo 17 eur.

Jack Ma sa pôvodne volal Ma Jün. Prezývku Jack mu dal jeden z jeho zahraničných kamarátov, ktorý mal problém s vyslovovaním čínskeho mena. Ma od malička inklinoval k angličtine, čo sa neskôr ukázala byť jeho obrovská výhoda. Žil vo vyše šesťmiliónovom meste Chang-čou a bol sprievodcom turistov. Do tamojšieho medzinárodného hotela dochádzal každý deň na bicykli a mal čo robiť, pretože potreboval prejsť 27 kilometrov.

Bol usilovný a pracovitý, ale v škole sa mu príliš nedarilo. Výstupný test na základnej škole nezvládol dvakrát, na strednej škole trikrát a aj keď sa potom podľa vlastných slov hlásil na najhoršiu vysokú školu v meste, vzali ho až na tretí rok. A ešte príhoda s Harvardom: „Hlásil som sa tam desaťkrát a desaťkrát ma odmietli. Tak som si povedal, že jedného dňa by som tam mal učiť.“

Ma rád rozpráva o svojich vtipných nezdaroch. Mal obdobie, keď sa mu vôbec nedarilo a nikde ho nechceli. Dokonca si podal žiadosť o miesto na polícii, ale odvetili mu, že nie je dosť dobrý. Podobne dopadol aj keď do Chang-čou prišlo KFC. „Na konkurz nás vtedy prišlo 24,“ zaspomínal si. „Vzali ich 23. Len ja som bol ten jeden…“

Nie je vylúčené, že pri hľadaní práce ho trochu brzdil jeho výzor. Aj jeho manželka v jednom z rozhovorov naznačila, že nie je úplne najkrajší. „Nie, Ma Jün nie je žiadny krásavec,“ skonštatovala. „Ale ja som sa do neho zaľúbila preto, lebo dokáže urobiť veľa vecí, ktoré krásavci nedokážu.“

Jack Ma pôsobí v technologickej oblasti a z tohto pohľadu vyznieva vtipne skutočnosť, že prvý počítač videl až vo veku 31 rokov. Stalo sa tak v Seattli, pričom počas tohto pobytu si prvýkrát vyskúšal aj internet. Jeho život to napokon totálne zmenilo. V internete okamžite uvidel potenciál a začal hľadať spôsob, ako by prostredníctvom neho pomohol čínskym spoločnostiam.

Sám sa však s počítačmi nikdy príliš nezblížil. V rozhovoroch často opakuje, že počítač vie len zapnúť, vie čítať maily a odosielať ich a okrem toho vie surfovať na internete. Zjavne to však stačí.

Jedna z kontroverzných vecí, ktoré sa Jacka Ma týkajú, je jeho obhajoba systému „996“. V Číne je takto označovaná práca od deviatej do deviatej počas šiestich dní v týždni. A on je toho fanúšikom. „Ak si nájdete veci, ktoré máte radi, tak 996 nie je problém,“ uviedol. „Ale ak svoju prácu nemáte radi, tak je každá minúta utrpením.“

A mimochodom, viete ako vznikol názov Alibaba? Ak si myslíte, že je odvodený od príbehu Alibabu a 40 zbojníkov, nemýlite sa. Jack Ma mal pocit, že táto celosvetovo známa postava by mohla mať potrebný apel. Páčila sa mu aj notoricky známa hláška „Sézam, otvor sa!“ Práve takto sa podľa neho mali cítiť malé spoločnosti, ktoré navštívili Alibabu.

„Ľudia z Indie, Nemecka, ale aj ľudia z Tokia alebo Číny… Alibabu pozná každý,“ vysvetľoval Ma. „Alibaba nie je zlodej. Alibaba je milý a inteligentný človek, ktorý pomohol dedine. Jeho meno sa ľahko vyslovuje a pozná ho celý svet. Alibaba otvára sézam pre malé a stredne veľké firmy.“

A ešte niečo. Zaujímavá epizóda Maovho života sa odohrala v októbri 2020. Po tom, ako počas tlačovej konferencie skritizoval prístup čínskej vlády a čínsky regulačný systém, ktorý podľa neho brzdí inovácie, na niekoľko mesiacov zmizol. Neobjavoval sa na verejnosti, nevystupoval na sociálnych sieťach a nikto o ňom nič nevedel. Uvažovalo sa o tom, že za to mohla práve spomínaná kritika, no informácie sa nikdy nepotvrdili. Po troch mesiacoch sa Ma odrazu zjavil na charitatívnej akcii, na ktorej hovoril s dedinskými učiteľmi.

Graf vývoja majetku, zdroj: https://www.forbes.com/profile/jack-ma/?sh=3c56c6611ee4

Pridajme ešte niekoľko tipov do života, ktoré by podľa Jacka Ma mali pomôcť:

  1. Ak nenájdeš dobrú prácu, vytvor si ju. – Ma je presvedčený o tom, že sťažovanie sa ešte nikdy nikomu nepomohlo. Všetci úspešní podnikatelia ako Bill Gates, Warren Buffet, Jack Welch, Larry Page či Mark Zuckerberg sú podľa neho optimisti, ktorí sa nikdy nesťažujú. Tam, kde sa ostatní sťažujú, treba hľadať príležitosť.
  2. Maj ujasnené, čo chceš robiť a maj okolo seba dobrý tím, ktorý verí projektu rovnako ako ty. – Jack Ma k tomu pridal nasledujúce vyjadrenie: „Je úplne jedno, čo si myslia investori a úplne jedno, čo si myslia vaši rodičia či vaši kamaráti. Vy tomu musíte veriť a rovnako tomu musí veriť aj váš tím. No a potom na tom musíte pracovať vo dne i v noci.“
  3. Tvoj biznis model musí byť postavený na tom, aby si niekomu pomohol. Za úspešného a šťastného sa budeš môcť považovať až vtedy, keď budú úspešní a šťastní ostatní. – Ma to urobil presne takto. Alibaba dala príležitosť predávať produkty v zahraničí aj malým obchodníkom. Stránky spadajúce pod Alibaba Group za deň vybavia 100 miliónov objednávok.
  4. Keď sa rozhodneš začať vlastný biznis, uvedom si, že sa pripravuješ o pravidelný príjem. – Ma viackrát pripomenul, že po začiatku podnikania nasleduje obdobie, počas ktorého sa nezarába. Kto však svojmu nápadu absolútne verí a je o ňom presvedčený, nemá sa čoho obávať.

IAD Talks

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.