# investujte na fin trhoch  19. 4. 2022

V čom sú velikáni iní?

V rámci blogu IAD Investments vám prinášame profily niekoľkých úspešných vizionárskych podnikateľov. Všetci sa svojím spôsobom vymykajú normálu, posúvajú hranice možného a všetci si „idú svoje“. Čo stojí za ich úspechom a v čom sú títo velikáni iní?

ELON MUSK

Elon Musk má korene vo viacerých rôznych štátoch. Narodil sa v juhoafrickej Pretórii, pričom práve odtiaľto pochádza jeho otec. Jeho mama je z kanadskej provincie Saskatchewan a stará mama z otcovej strany bola Britka. Časť jeho koreňov pritom siaha aj do americkej Pensylvánie.

Musk je v súčasnosti najbohatším človekom sveta. Vlastní viacero gigantických spoločností, avšak nechce sa prezentovať ako ich CEO, CFO, generálny riaditeľ a ani nič podobné. „Tieto označenia nič neznamenajú,“ skonštatoval pred časom a označil sa za „Technokinga“. Priznal, že si sčasti aj zavtipkoval, ale považuje to za podobne trefné označenie ako CEO. A hlavne je jedinečné.

Elon Musk je nadpriemerne inteligentný a hovorí sa o tom, že jeho IQ je okolo 155. Pre porovnanie legendárne osobnosti histórie vedy ako Albert Einstein či Stephen Hawking mali IQ okolo 160. S Einsteinom má Musk aj ďalšiu „podobnosť“, a to tú, že má Aspergerov syndróm. Ide o jednu z porúch autistického spektra, ktorou inak trpeli aj Isaac Newton, Vincent van Gogh či Andy Warhol.

Zaujímavé sú Muskove úvahy o tom, že žijeme v matrixe. Inak povedané: to, čo vnímame, nie je reálny svet, ale len akési zdanie či ilúzia. V tomto ho utvrdzuje aj neuveriteľne rýchly vývoj počítačových hier a simulácií. Za niekoľko desaťročí sme od jednoduchého ping-pongu prešli k virtuálnej realite. Ak to bude takto pokračovať, za chvíľu budeme schopní vyvinúť niečo, čo nedokážeme odlíšiť od reality. A nevyvinul to už niekto pred nami? „S veľkou pravdepodobnosťou žijeme v takejto simulácii,“ povedal Musk. Pravdepodobnosť toho, že to tak nie je, je podľa neho jedna k miliarde.

Elon Musk sa intenzívne zaoberá aj umelou inteligenciou, ktorá v našich životoch zohráva čoraz dôležitejšiu rolu. Podľa neho začne byť taká inteligentná, že ju označil za najväčšiu hrozbu pre ľudstvo. Aj preto vytvoril neziskovú organizáciu s názvom OpenAI, čo je vlastne výskumná spoločnosť realizujúca cestu k bezpečnejšej umelej inteligencii. Hľadá spôsoby, akým ju „zabezpečiť“ tak, aby sa nám nevymkla spod kontroly.

Jedným z hlavných životných cieľov Elona Muska je urobiť z človeka druh, ktorý bude žiť na viacerých planétach. Prvou by mal byť Mars. Červenú planétu považuje za zálohu v prípade, ak by sa Zem z nejakého dôvodu stala neobývateľnou. V tejto súvislosti vyvíja najvýkonnejšiu nosnú raketu na svete, ktorá by mala na Mars dopraviť 100 pasažierov a vybavenie potrebné na prežitie na tamojšom povrchu.

A ešte jedna perlička. Elon Musk vraj pracuje 100 hodín týždenne a po rozvode si hľadal partnerku, ktorej by sa stačilo venovať 10 hodín. Keď takú nenašiel, vrátil sa k bývalej manželke.

Nuž a popri všetkom tomto snívaní a víziách je Musk v reálnom svete mimoriadne aktívny. Jeho podnikateľským projektom sa darí natoľko, že v priebehu roku 2021 výška jeho majetku doslova explodovala. Nie je pritom vylúčené, že aj naďalej sa bude uberať podobným smerom. Tak čo, nechceli by ste investovať do niektorej z jeho spoločností?

Graf vývoja majetku, zdroj: https://www.forbes.com/profile/elon-musk/?sh=5783d2577999

Najlepšie investičné projekty Elona Muska:

  1. PayPal – Musk v roku 1999 založil spoločnosť X.com, ktorá sa o rok neskôr spojila s Confinity a v roku 2001 bola premenovaná na PayPal. Keď ju potom v roku 2002 za 1,5 miliardy dolárov kúpil eBay, Musk vlastnil 7 109 989 akcií, čo bolo vôbec najviac. Jeho podiel predstavoval 11,7%. Zarobené peniaze neskôr využil pri rozbiehaní projektov ako SpaceX, Tesla a SolarCity
  2. SpaceX – túto spoločnosť Musk založil v roku 2002 a už o štyri roky získala lukratívny kontrakt NASA. Nasledovali ďalšie a ďalšie vydarené projekty a len nedávno, v roku 2021, aj ďalší významný kontrakt s NASA v hodnote 2,9 miliardy amerických dolárov.
  3. DeepMind Technologies – v roku 2010 bol Musk jedným z hlavných investorov zakladajúcich túto spoločnosť. V januári 2014 ju potom odkúpil Google. V súvislosti s touto investíciou sa však hovorí, že Muskovi nešlo o peniaze, ale o to, aby dokázal mať prehľad o rýchlom vývoji umelej inteligencie.
  4. Tesla – Elon Musk nepatril medzi zakladateľov Tesly, ale financoval ju už v roku 2004. Keď v roku 2010 Tesla vstúpila na burzu, hodnota jej akcie predstavovala 17 dolárov. V priebehu roku 2021 prekonala hodnotu 1 200 amerických dolárov.

BILL GATES

William Henry Gates III, všeobecne známy ako Bill Gates, sa narodil v americkom meste Seattle. Svoj prvý počítačový program napísal už ako tínedžer. Keď škola, na ktorú chodil, objavila jeho talent, poverila ho napísaním programu pre naplánovanie školského rozvrhu. Program si prispôsobil tak, aby sa dostal do tried s dievčatami a mal väčšiu šancu na rande. V priebehu jeho kariéry však nájdeme aj niekoľko ďalších podobne zaujímavých vecí.

Bill Gates bol prijatý na Harvard, ale už po dvoch rokoch školu opustil a začal sa venovať rozbiehaniu Microsoftu. Vďaka tejto spoločnosti bol veľmi rýchlo milionárom a denník Harvard Crimson ho neskôr označil za najúspešnejšieho odídenca slávnej univerzity. V roku 2007 dostal Gates od Harvardu napokon aj čestný diplom.

V štandardizovanom teste SAT, ktorý sa využíva ako hodnotiace kritérium pre prijatie na americké školy, Gates nazbieral 1 590 bodov. Vzhľadom na to, že maximálne je možné nazbierať 1 600 bodov, išlo o fantastické skóre. Pre zaujímavosť: v roku 2021 bolo priemerné dosiahnuté skóre študentov 1 060 bodov.

Bill Gates patrí medzi najbohatších ľudí na svete, ale svojim deťom paradoxne veľa nenechá. Vlastní majetok vo výške mnohých miliárd dolárov, ale potomkom odkáže „len“ po desať miliónov. Ide o zanedbateľný podiel toho, čo vlastní, ale je presvedčený o správnosti tohto kroku. „Ak by som im nechal obrovské sumy peňazí, nebolo by to pre nich dobré,“ povedal v jednom z rozhovorov.

Zaujímavá je i skutočnosť, že napriek mimoriadne vysokej inteligencii Bill Gates hovorí iba jedným jazykom. Je monolingvista a aj keď ho to podľa vlastných slov mrzí, zmeniť to doposiaľ nedokázal. „Cítim sa ozaj hlúpo, ale neviem hovoriť žiadnym cudzím jazykom,“ skonštatoval. Na druhej strane sa neprestajne vzdeláva a veľa číta, pričom z prečítaného si dokáže takmer všetko zapamätať.

Nuž a napokon, podobne ako mnohí ďalší výnimočne inteligentní ľudia, je Gates aj rebel. Zaujímavá príhoda sa datuje ešte do roku 1977, keď ho v Albuquerque v Novom Mexiku zatkli. Išiel na červenú a navyše jazdil bez vodičského preukazu.

Dostupné informácie hovoria o tom, že svoj prvý milión Bill Gates zarobil vo veku 26 rokov a miliardárom sa stal už ako 31-ročný. To sa mu podarilo ako vôbec najmladšiemu človeku v histórii (1987). Prekonal ho až v roku 2008 Mark Zuckerberg, z ktorého sa miliardár stal už vo veku 23 rokov. Pre porovnanie; Elon Musk a Richard Branson sú miliardármi od veku 41 rokov, Carlos Slim od 51 a Warren Buffett od 56 rokov.

Graf vývoja majetku, zdroj: https://www.forbes.com/profile/bill-gates/?sh=6c8a0c37689f

Päť investičných tipov Billa Gatesa:

  1. Poučte sa z chýb. Podľa Billa Gatesa je v poriadku tešiť sa z úspechov, ale omnoho dôležitejšie je poučiť sa z chýb. Každý investor raz získa a raz stratí, ale zo všetkého si treba niečo odniesť a chyby viac neopakovať.
  2. Rozširujte svoj majetok. Gates viackrát zdôraznil, že ak sa človek narodí chudobný, nie je to jeho chyba. Keď však chudobný zomrie, je to len a len jeho chyba. Cestou k bohatstvu a majetku je podľa neho správne investovanie.
  3. Bill Gates ľudí vždy povzbudzuje k riziku. Ak chcete veľa získať, musíte podstúpiť aj veľké riziká. Na finančné trhy treba vstupovať aj s vedomím možnej straty a s uvedomením si rizík spojených s volatilitou. A riskovať. Malé riziká prinášajú malé výnosy i malé straty, pri veľkých rizikách sa to násobí.
  4. Nechajte za vás pracovať peniaze. Medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom veku Bill Gates neprestajne pracoval. Vraj nemal ani deň voľna. Síce je ťažké predstaviť si to, ale podľa neho je to skutočne tak. V tomto veku má človek obrovské množstvo energie, vďaka ktorej sa dajú postaviť pevné základy. Nuž a neskôr treba zarobené peniaze investovať, čo človeku prinesie zárobky aj bez nadmerného množstva práce. Vo vyššom veku sa tak dočká voľnejších dní.
  5. Investujte dlhodobo. Podľa Billa Gatesa je kľúčom k úspechu trpezlivosť. Veľké veci sa neudejú za rok a ani za päť rokov. Netreba však prestať a treba vydržať.

IAD Talks

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.