# investujte na fin trhoch  31. 10. 2022

Xi zatriasol čínskymi akciami

Uplynulý týždeň priniesol dokonca aj na tieto časy nevídanú volatilitu na akciových trhoch. Po víkendovom  kongrese čínskej komunistickej strany, na ktorom aktuálny čínsky prezident skonsolidoval svoju aj tak už absolútnu moc, odstránil z najužšieho vedenia akúkoľvek názorovú opozíciu, obklopil sa svojimi ľuďmi a nechal sa zvoliť do čela strany na bezprecedentné tretie 5 ročné obdobie, akcie čínskych spoločností obchodovaných na amerických (ale aj iných) burzách úplne skolabovali. ADR (American Depository Receipts) piatich najväčších čínskych gigantov stratili dokopy v pondelok 52 miliárd USD. Baidu, JD.com a Pinduoduo utrpeli dvojciferné straty. Akcie Alibaby spadli dokonca pod IPO cenu, pri ktorej vstúpili na burzu v 2014. Podobný pád zažili aj akcie gigantu Tencet, ktoré sa obchodujú v Hong Kongu.

Potvrdenie XI Jinpinga na čele strany nebolo vôbec prekvapením, no demonštratívne vyvedenie bývalého prezidenta Hu Jintao priamo z rokovacej sály a predčasný koniec premiéra Li Keqianga v najužšom vedení, ktorý bol zástancom pro-trhového smerovania Číny, boli tou poslednou kvapkou pre zahraničných investorov, ktorí sa vo veľkom začali zbavovať svojich akcií v čínskych spoločnostiach. Nízke valuácie čínskych spoločností sa v tomto období javia ako odôvodnené, keďže zmena postoja čínskej vlády smerom k spoločnostiam ako Alibaba a Tencent je nepravdepodobná, a skôr môžeme očakávať pokračovanie štátnych zásahov a zvýšenú reguláciu na úkor pro-trhových síl.

Investori v čínskych aktívach však neboli jediní, ktorí budú na tento týždeň spomínať v slzách. Akcie amerických internetových gigantov sa nevyvíjali o nič lepšie. Uplynulý týždeň vymazal z trhových kapitalizácií veľkých technologických firiem viac ako 500 miliárd USD. Za týmto pádom boli slabé výsledky reportované za uplynulý kvartál. Meta – materská firma Facebooku – zverejnila pokles v maržiach v dôsledku nižších príjmov z reklamy a rastúcim nákladom. Rovnako na výsledky doliehajú aj masívne investície do síce perspektívneho, ale stále vzdialeného projektu metaverzu a virtuálnej reality. Podobne dopadli po výsledkoch aj ďalšie firmy. Amazon sa po výsledkoch prepadol o viac ako 10% kvôli horšiemu výhľadu do budúcnosti, ako sa čakalo. Podobne po výsledkoch dopadol aj Alphabet a Microsoft.

Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.