Zmena sentimentu na čínskom trhu
Od začiatku tohto roku nebol na trhoch väčší strašiak ako čínsky trh, čo sa prirodzene pretavilo do ocenení akciového trhu ako aj do výnosov čínskych podnikových dlhopisov. Čínske politické elity si uvedomovali túto situáciu a v posledných týždňoch sa všemožne snažili zvrátiť nepriaznivý vývoj pozitívnymi vyhláseniami cez štátne média, priamymi intervenciami na trhu ako aj dialógom s veľkými investormi z celého sveta. Táto snaha sa pomaly začína prejavovať aj na vnímaní sentimentu globálnych investorov ohľadom Číny. O tom aká veľká panika vládla okolo čínskych aktív v posledných mesiacoch nasvedčuje ocenenie Hong-kongského akciového indexu, HSI, ktorý sa ešte začiatkom októbra predával za menej ako bola účtovná hodnota firiem v tomto indexe. V dnešnej dobe celosvetovo vysokých cien akcií to je vskutku nevídaná hodnota. Rovnako na úrovni ziskov sa HSI index predával za menej ako 10 násobok tohto ročného zisku. Pre porovnanie s celosvetovými indexmi, čínske akcie sa nedostali na takúto priepastnú hodnotu za posledných 20 rokov.
Akciový trh nebol jediný, ktorý predpovedal len to najhoršie. Obchodníci s dlhopismi očakávali, že pravdepodobnosť defaultu pri čínskych národných developeroch je takmer 45%. Takáto vysoká pravdepodobnosť defaultu by bola vysoká aj v časoch finančnej krízy, a nie v časoch stále uvoľnenej globálnej monetárnej politiky.
Viacero veľkých investičných bánk si všimlo tieto extrémne nízke hodnoty na čínskych aktívach a začalo prehodnocovať svoj postoj voči Číne a postupne navyšovať svoje pozície. To sa prejavilo v rastoch cien firiem,ktorých sa ešte tri týždne dozadu nechcel nikto ani len dotknúť. Napríklad taký index developerov vzrástol o viac ako 7% za posledné dva dni. Rovnako aj doposiaľ nenávidené akcie ako Alibaba, Tencent alebo Didi Global (čínsky UBER) zaznamenali slušné rasty posledné dva týždne (Alibaba: +14%; Tencent: + 8%; DiDi: +25%). Na prvý pohľad to vyzerá tak, že investori dokážu lepšie vyhodnotiť riziko. Alternatívny pohľad je, že nízke ceny na čínskych aktívach sú príliš veľkým lákadlom na to aby zostali nepovšimnuté.
Roman Vitásek, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments