# investujte s nami  7. 8. 2024

Ako nenaletieť podvodníkom? Rozpoznajte ich najnovšie praktiky.

Telefonát od falošného bankára či policajta? Dnes môžu zavolať aj vám. Prečítajte si náš článok a buďte na najnovšie metódy bankových podvodníkov pripravený. Trendy vo svete IT sledujú totiž aj podvodníci a ich techniky a praktiky, ako ľudí pripraviť o peniaze, sa neustále zlepšujú.

Svet technológií napreduje a novinky z neho nám v mnohom život nesmierne uľahčujú. Nesmieme však zabúdať na to, že výdobytky modernej doby pomáhajú nielen nám, ale aj podvodníkom, ktorí sa na úkor iných obohacujú už od nepamäti. Dnes však využívajú oveľa sofistikovanejšie, na prvý pohľad veľmi ťažko rozpoznateľné a odhaliteľné spôsoby, ako vás o vaše peniaze obrať. A keď sa prevalí jeden spôsob, podvodníci a zlodeji vzápätí prídu s niečím novým, čo tu ešte nebolo. Najnovšie využívajú tzv. metódu “Spoofing”, ktorú vám priblížime nižšie. Najskôr si ale pripomeňme už viac menej známe metódy internetových podvodníkov, ktoré na nás číhajú a vyskakujú z každej strany.

Úplne najbežnejšími podvodmi na internete, s ktorými ste sa určite viac krát stretli už aj vy, sú rôzne žiadosti prostredníctvom SMS či e-mailu od niekoho, kto sa vydáva za predstaviteľa banky, pošty, kuriéra alebo dokonca zástupcu investičnej firmy. Prostredníctvom falošnej zámienky vás žiadajú, aby ste zadali svoje osobné údaje ako napríklad číslo vášho bankového účtu, PIN kód, heslo alebo akýkoľvek iný citlivý osobný údaj, alebo klikli na nejaký link. V takomto prípade ide už o tradičný scam (internetový podvod), kedy sa podvodník, viac či menej úspešne, snaží prezentovať výhodnú ponuku alebo navodiť naliehavú situáciu a chce, aby ste na to reagovali.

Tento typ podvodu sa rozšíril najmä v čase COVID-19 krízy, keď strach a panika boli veľmi dobrou živnou pôdou pre takéto aktivity. Najčastejšie formy tzv. scamu sú podvodné e-shopy, z ktorých vám ale po zaplatení žiaden tovar nepríde. A keď sa snažíte predajcu kontaktovať, zistíte, že žiaden kontakt na stránke nie je, resp. ak áno, tak žiadnu odpoveď už nikdy viac nedostanete.

V roku 2022 sa dokonca podvodníci vcelku sofistikovaným spôsobom snažili vytiahnuť peniaze od ľudí prostredníctvom odpovedí na inzeráty na platforme bazos.sk. Svoju rolu tam zohrali falošné stránky spoločnosti Packeta. A práve falošné stránky podvodníci využívajú stále častejšie. Väčšinou majú vzbudzovať dojem, že ide o skutočnú prihlasovaciu stránku do internetového bankovníctva banky. A aj keď ide už o pomerne rozšírené formy podvodov, pamätajte na to, že stále sa nájde kopec podvodníkov, ktorí ich používajú.

V prípade phishingu doslova lovia vaše osobné údaje a číhajú na moment, kedy sa dostanete do situácie, keď nebudete až tak pozorný a napriek tomu, že už ste o takomto podvode čítali či ste sa s ním dokonca aj stretli, napriek tomu sa pre chvíľku nepozornosti alebo zvýšeného stresu do takéhoto podvodu opäť zamotáte a o svoje peniaze prídete.

Aj preto je na tieto spôsoby podvodov nevyhnutné neustále poukazovať a nenechať ich zapadnúť prachom, aby na nás opäť nevyskočili, keď budeme na ne najmenej pripravení. Všeobecne teda platí, že treba byť v obraze a nezaspať na vavrínoch ani v tejto oblasti. “Buďte obozretní a chráňte svoje peniaze i osobné údaje. Neposkytujte žiadne citlivé, prihlasovacie alebo osobné informácie e- mailom či telefonicky. Návštevy cudzích osôb, ktoré od vás chcú získať tieto údaje, odmietnite,” varuje pred podvodníkmi aj Národná banka Slovenska.

Stále sofistikivanejší, odvážnejši a doternejší, podvodníci sa neštítia zneužiť strach či autority

Jeden z najhorších, ale pritom najdômyselnejších podvodov, ktoré sa za posledné obdobie objavili. Na začiatku je to len nevinný telefonát a na konci váš prázdny a doslova vybielený bankový účet. Počuli ste už o podvode, ktorý dostal názov “Falošný bankár”? Ak nie, nasledujúce riadky sú určené práve pre vás. Keďže sa jedná o naše financie, na pozore sa musí mať každý z nás.

Poviete si, mňa nikto len tak ľahko nenachytá, som opatrný a dávam si pozor. Avšak, tak ako sa vyvíjajú nové technológie väčšinou, aby nám uľahčili každodenný život, na vavrínoch v tomto smere nespia ani podvodníci. Najnovšie začali používať technológiu “Spoofing”, ktorá im umožňuje zavolať vám z podvodného čísla, ale vy na displeji uvidíte číslo, ktoré podvodníci chcú, aby ste videli. Teda v prípade bankového podvodu vám zazvoní telefón a vy jednoducho zdvihnete mobil v domnení, že vám volá niekto z vašej banky alebo investičnej spoločnosti. Samozrejme, aby podvodníci nijako nevzbudili čo i len najmenšie podozrenie, predstavia sa ako pracovníci z danej spoločnosti a vám tak ani len nenapadne, že by mohlo ísť o podvod. Táto technológia, dokonca funguje tak, že ak sa rozhodnete zavolať na zobrazené číslo späť, skutočne sa dovoláte do tejto inštitúcie.

Najčastejšie scenáre sa týkajú technickej podpory alebo dokonca samotných „zamestnancov“. V prvom prípade dostanete telefonát od osoby, ktorá sa predstaví ako technická podpora. A keďže sa vám na mobile zobrazia údaje, že ide o telefonát zo spoločnosti ktorú poznáte, žiadne pochybnosti z vašej strany ani nemusia prísť. Podvodník vám tvrdí, že na vašom zariadení detekovali vírus. Ak nechcete prísť o svoje peniaze, riešenie je jednoduché. Nainštalujte si softvér na vzdialený prístup a pracovník problém vyrieši. Klik, klik a sami ste podvodníkovi poskytli plný prístup k vašim údajom a peniazom.

Ďalším typom telefonátov, je telefonát priamo od falošných zamestnancov. Scenár je nasledovný: Niečo sa deje na vašom účte a vy by ste to mali vedieť, aby ste tomu zabránili alebo aspoň zmiernili stratu. Takisto vás môže požiadať o nainštalovanie softvéru, ako v prvom prípade. Existujú však prípady,  kedy sú podvodníci ešte dôslednejší a vo svojej hre pokračujú ďalej. Falošný zamestnanec prvý hovor jednoducho ukončí s tým, že vlastne nič nemusíte ešte urobiť, on zistí, aký ďalší postup je vo vašom prípade najvhodnejší. Je to ale len krok k tomu, aby potlačil vaše podozrenie, že môže ísť o podvod. Neskôr váš telefón zazvoní znova a napriek tomu, že volá ten istý podvodník, vy už vidíte číslo polície alebo inej inštitúcie, ktorá vzbudzuje autoritu a scenár pokračuje. Dotyčný vám potvrdí informácie z prvého telefonátu, kedy vlastne nadobudnete ten pravý pocit, že to je skutočnosť, niečo sa naozaj deje a začnete sa obávať. Veď, akoby dvaja rôzni ľudia, mohli prísť s tou istou informáciou? No a potom príde ďalší telefonát z vami známej spoločnosti, tentoraz už s riešením, ktoré vy, keď ste vystrašený a do značnej miery už aj vystresovaný, prijmete s nadšením, aj keď by vám toto riešenie predtým pripadalo podozrivé a nikdy by ste na to neskočili. Verzie falošného bankára môžu byť aj takéto: Vieme, že na konte máte 5 000 €. Do 72 hodín bude toto konto zrušené, ale ak presuniete peniaze hneď teraz, z tých 5 000 vám zachránime 4 500 €. Číslo účtu vám nadiktujem“. Alebo: „Akciové trhy aktuálne strácajú a odporúčame vám peniaze previesť do iného fondu. Preto hneď teraz musíte svoje investície vybrať a previesť do bezpečnejšieho fondu. a zároveň zašlem aj do emailu.“

Podvodníci tak pod výrazným apelom na strach, apelom na autoritu a samozrejme apelom na údaje a informácie, ktoré si pred vami potvrdili medzi viacerými zdrojmi (zamestnanec-polícia), vytvoria tlak, ktorému pod stresom môže podľahnúť snáď ktokoľvek. A v takejto vypätej situácii ste schopný peniaze preposlať na zadaný účet, požiadať dokonca o pôžičku či vybrať investície z konta a vzápätí vložiť priamo na účet podvodníka.

Ako sa chrániť a nestať sa obeťou týchto podvodov?

Obeťou bankové podvodu, phisingu či spoofingu, sa môžete stať jednoducho, keď zadáte požadované osobné údaje, ako sú napríklad číslo bankového účtu, investičného účtu, používateľské meno a heslo, číslo kreditnej karty. Pamätajte si preto, vaša banka alebo investičná spoločnosť vás nikdy neosloví len tak, aby ste jej poslali akékoľvek citlivé údaje (napr. prihlasovacie údaje do online konta).

Ak od vás spoločnosť nejaké údaje potrebuje, väčšinou ide len o overenie vašej totožnosti a na to už existujú zaužívané oficiálne postupy. Nikdy preto neklikajte na link v správe, ktorá takéto údaje žiada. A v žiadnom prípade neakceptujte inštaláciu softvéru na vzdialený prístup na základe telefonátov či e-mailov. Jednoducho, ak dostanete podozrivý telefonát, overte si ho a zavolajte na oficiálne číslo banky či investičnej spoločnosti, ktoré sú zverejnené na webovej stránke.

Ďalšia dôležitá vec je, že pracovníci banky alebo investičnej spoločnosti by nikdy na vás nevyvíjali neprimeraný nátlak. Podvodné správy vás totiž zvyčajne žiadajú odpovedať v určitom krátkom časovom limite, napr. do 24 hodín. Preto buďte vždy o to viac ostražitý voči nevyžiadaným telefonátom, e- mailom alebo textovým správam, ktoré vyvolávajú paniku a žiadajú vás o rýchle konanie. A ak sa s takýmto konaním stretnete, určite dajte danej spoločnosti vedieť, aby vedela kontaktovať príslušné orgány a podvodníkov potrestať.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.