Časy ľahkých zárobkov na akciových trhoch sú nenávratne preč
Od začiatku roka sa americký akciový index S&P500 prepadol o 8% a technologický index NASDAQ o viac ako 14%. Dlhopisový trh so štátnymi americkými dlhopismi bol na tom veľmi podobne a stratil 9%. Tým, ako sa mení rétorika centrálnych bánk na celom svete je vidno, že sa mení aj investičná paradigma, ktorá fungovala posledných 14 rokov.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Často opakovaná investičná stratégia „always buy the dip“ v súvislosti s presvedčením, že trhy idú vždy iba hore, by mala tento rok katastrofálne následky. Mnoho investičných titulov, ktoré za posledné roky urobili nadpriemerné zhodnotenia, odovzdali za posledné štyri mesiace viac ako 50% svojej hodnoty. Najlepšie to je vidno na ukazovateli, ktorý zachytáva podiel nových investičných maxím k novým investičným minimám. Ten je na úrovni 34% ku 66%. V preklade to znamená, že k dnešnému dňu 66% spoločností na americkom akciovom trhu dosiahlo svoju najnižšiu hodnotu za posledných 12 mesiacov.
Na trhoch je vidno vyššia opatrnosť a investori si toho začínajú byť vedomí. Kým ešte nedávno stačilo spoločnostiam aby vykazovali rýchly rast tržieb, ktorý sa premietal do stále rastúcich cien akcií, tak dnešnou optikou sa to ukazuje ako nepostačujúce. Investori chcú vidieť zisk, a to nie zisk očistený o fiktívne účtovné položky a kompenzácie pre manažment, ale regulárny zisk podľa platných účtovných štandardov. Zisk, z ktorého spoločnosti dokážu vyplácať dividendy a kupovať naspäť svoje akcie. Kým pri nulových úrokových sadzbách bola ziskovosť firiem iba hudba budúcnosti a mnohí investori dokázali privrieť oči, tak pri takmer 3% úrokových sadzbách a 10% inflácií to už neplatí.
Istým spôsobom toto obdobie pripomína rok 2000 s tým rozdielom, že vtedy sa investičná bublina týkala iba technologickým firiem. Teraz sú vysoké ocenenia firiem naprieč celým investičným spektrom. Pre investorov to znamená iba jedno -do budúcnosti sa treba pripraviť na podstatne nižšie výnosy. Kým doteraz platilo, že akciové investície dokážu generovať 7% až 11% ročne v dlhodobom horizonte, teraz začínajú veľké investičné banky pripravovať svojich klientov na 3% ročný výnos v horizonte najbližších piatich rokov. Ako býva zvykom, po každej veľkej oslave musí prísť vytriezvenie. Podľa všetkého to vyzerá tak, že vytriezvenie na finančných trhoch sa práve začína.
Roman Vitásek, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments