O zbytočných predikciách a zmŕtvychvstaní čínskych akcií
Vstúpili sme do nového roku a ako každý január sme svedkami veľkého počtu článkov, videí a rozhovorov s predikciou na nasledujúcich 12 mesiacov. Tipovať, ktorý sektor, akcia, fond, ETF alebo nebodaj kryptomena bude víťaz ktoréhokoľvek roku, je úplne zbytočné a článkom s touto tematikou treba venovať toľko pozornosti ako horoskopom. Astrológia do investovania nepatrí. Budúcnosť nepozná nikto a predikcia z prvého januára má pred sebou 365 dní na to, aby jej čokoľvek nečakané (ako napríklad covid v 2020, inflácia a reakcie centrálnych bánk v 2022) vstúpilo do cesty.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
Našim cieľom nie je predpovedať budúcnosť a podľa toho nakúpiť konkrétne akcie a dlhopisy, fondy alebo ETF. Ak nám ako investorom viac vyhovuje pasívny prístup k investovaniu, je dôležité sa krátkodobým predikciám úplne vyhnúť a držať produkt pasívneho investovania (podielový fond kopírujúci index alebo ETF) dlhodobo, neskákať z investície do investície na základe toho, čo je v danom roku najviac trendy a v časoch extrémnych prepadov v prípade možnosti dokúpiť.
Ak nám viac vyhovuje aktívna správa nášho portfólia, snažíme sa dodržiavať viac-menej podobné pravidlá. Investujeme s ohľadom na dlhodobý horizont a snažíme sa v čase identifikovať také investície (konkrétne akcie, dlhopisy, niekedy aj fondy, sektory alebo konkrétne krajiny), ktoré trh z nejakého dôvodu prehliada, nesprávne ohodnocuje alebo dokonca ignoruje (napríklad kvôli pesimizmu spojenému s daným sektorom alebo regiónom). Identifikácia takýchto investícií by nemala byť o pocitoch, optimistickej extrapolácii aktuálnych trendov alebo vešteckých schopností analytika v médiách. Aktívny investor vyhľadáva investície, ktorých pravdepodobnostný profil je výrazne asymetrický v jeho prospech, kedy vie, že môže získať s vyššou pravdepodobnosťou násobne viac, ako riskuje.
Ak postúpime od všeobecných pravidiel ku konkrétnym investíciám a nebudeme sa snažiť nič predikovať, veľmi zaujímavé z hľadiska investovateľnosti sú čínske akcie, z ktorých od roku 2020 viaceré prešli výrazným poklesom. Tento pád bol samozrejme v danom čase oprávnený kvôli neistote z negatívnych následkov štátnych zásahov do podnikania technologických firiem, neudržateľného zadĺženia v realitnom sektore a nezmyselnej politiky nulovej tolerancie covidu, ktorá výrazne poškodzovala čínsku ekonomiku. Viaceré z uvedených problémov sa v posledných mesiacoch začínajú meniť k lepšiemu a vidíme to aj na vývoji akciového trhu. Od pomyselného októbrového dna sa akcie badateľne odrazili, ale ani zďaleka ešte nedosahujú valuácie, na ktoré majú viaceré firmy podľa svojich fundamentov oprávnenie. Ešte nedávno sa napríklad dali na burze nájsť akcie spoločností, ktoré sa obchodovali za menej, ako bol zostatok cashu na ich účte. Technologické giganty ako Alibaba, Tencent alebo DIDI začínajú dostávať od vlády pozitívne signály. Centrálna vláda musí riešiť slabší rast ekonomiky, ako bol naplánovaný a centrálna banka má stále možnosti, ako pri tom pomôcť. Čínska ekonomika má svoje špecifické problémy (zlá demografia, silné zásahy štátu, prebiehajúci covid…), no aj napriek tomu čínsky akciový trh v porovnaní s americkým alebo európskym vyzerá atraktívne a pre aktívnych investorov môže ponúknuť dobré príležitosti na zhodnotenie kapitálu.
Michal Ďurica
Portfólio manažér, IAD Investments