Majú udalosti v Izraeli vplyv na finančné trhy?
Teroristický útok palestínskeho Hamasu na Izrael a veľké obete medzi civilným obyvateľstvom minulý týždeň znamenajú veľkú tragédiu. Tragédiou sú aj obete medzi civilistami v pásme Gazy v dôsledku izraelskej vojenskej operácie s cieľom zničiť teroristov z Hamasu. Majú však udalosti na blízkom východe aj nejaké konsekvencie pre finančné trhy?
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
Konflikt medzi Izraelom a Hamasom má (zatiaľ) výhradne lokálny charakter a tomu (zatiaľ) zodpovedajú aj reakcie na finančných trhoch. Najvýraznejšie reakcie sme videli na komoditách, hlavne na energetických surovinách, kvôli obavám z eskalácie konfliktu a zapojenia niektorých štátov Perzského zálivu (Irán) do vojny s Izraelom. Ropa Brent vyletela za minulý týždeň o viac ako 6%, WTI o viac ako 4%. Významnejší pohyb zaznamenali európske ceny zemného plynu – holandský kontrakt narástol o takmer 40%. Je potrebné však dodať, že udalosti v Izraeli môžu len čiastočne vysvetliť taký veľký nárast v cene tejto komodity, aj keď Izrael dočasne nariadil z bezpečnostných dôvodov obmedziť ťažbu na svojich poliach v Stredozemnom mori. Ďalšími faktormi za nárastom cien boli zverejnené obavy z nedostatku plynu v Nemecku počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny, ale hlavne teroristický útok na plynovod medzi Fínskom a Estónskom.
Ako to zvyčajne pri rastúcom napätí a zvýšenej geopolitickej neistote býva, darí sa aj aktívam, ktoré predstavujú bezpečné prístavy. Posilnili americké štátne dlhopisy, keď výnos na 10-ročnom dlhopise klesol z 4,8% na 4,6% (ceny dlhopisov sa pohybujú inverzne k pohybu výnosov). Rovnako posilnil aj americký dolár, ktorý vzrástol oproti košu mien o 0,5%. Zlato potvrdilo svoj status bezpečného aktíva a za minulý týždeň sa zhodnotilo o viac ako 4%. Akciové trhy však teóriu o presune kapitálu do bezpečných prístavov zatiaľ veľmi nepodporujú a aj napriek napätiu na blízkom východe dokázali akcie tento týždeň priniesť svojim investorom zisky.
Vojna Izraelu s Hamasom v tomto štádiu teda nemá na finančné trhy a teda ani na zhodnocovanie úspor veľký dopad. Hlavnými hýbateľmi preto aj naďalej zostávajú centrálne banky a ich pokračujúci boj s infláciou a z nejakej časti aj rozbiehajúca sa výsledková sezóna. Geopolitické riziko zatiaľ hrá druhé husle. Ak sa konflikt nepreleje cez Izraelské hranice, asi to tak aj zostane.
Michal Ďurica
Portfólio manažér, IAD Investments