Znižovanie úrokových sadzieb v USA pomalšie ako sa očakávalo
Uplynulú stredu celý trh s očakávaním sledoval zasadnutie americkej centrálnej banky (FED) a jej guvernéra ohľadom vyhlásení k budúcemu znižovaniu úrokových sadzieb. Zatiaľ čo v Európe aj v Kanade bol proces znižovania sadzieb už zahájený, tak Amerika na svoj moment stále čaká.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
Pre lepšiu ilustráciu aktuálnej situácie – finančný trh očakával, že americká centrálna banka bude donútená znižovať sadzby v priebehu roka dva až tri krát. Viacero ekonómov predpovedalo pokles inflácie ako dôsledok nižšieho ekonomického rastu. Kým ekonómovia sa nemýlili v poklese inflácie, ktorej tempo rastu skutočne aj pokleslo, tak mýlili sa v sile americkej ekonomiky. Americký pracovný trh je naďalej silný a dokáže vytvárať nové pracovné miesta, čím tlačí na cenu práca a následne aj na ceny tovarov a služieb.
Očakávania z poklesu úrokových sadzieb naštartovali rast akciových trhov, ktoré si od začiatku roka pripísali dvojciferné zhodnotenie. Samotný index S&P 500 si pripísal viac ako 13% v dolárovom vyjadrení. Aktuálne sa predpovede analytikov začínajú zameriavať či náhodou akciové indexy nepredbehli svojou výkonnosťou samé seba. Americký guvernér Jerome Powell naznačil, že pokiaľ sa situácia s infláciou bude vyvíjať pozitívne, dá sa očakávať zníženie sadzieb o 25 bázických bodov do konca tohto roka. Ak by tomu tak bolo, americká kľúčová sadzba by sa dostala na úroveň 5,25%, čiže porovnateľnú úroveň ako tomu bolo v roku 2007 pred finančnou krízou. Investori na trhu s cudzími menami zareagovali na vyhlásenia Jeroma Powella vypredávaním Eura, ktoré sa ku koncu aktuálneho týždňa obchodovalo vo vzťahu k doláru za kurz 1,0675. To je takmer o 2,5% nižší kurz ako tomu bolo predchádzajúci týždeň. Americký štátny dlhopis s dvojročnou splatnosťou, ktorý je najviac citlivý na zmenu úrokových sadzieb, poklesol z 4,83% na 4,7% čím potvrdil, že trh sa pripravuje na nižšie úrokové sadzby, ale skôr sa bude jednať iba o kozmetickú úpravu ako o citeľnú zmenu.
V krátkodobom horizonte môže pomalšie uvoľňovanie monetárnej politiky v USA viesť k preceneniu niektorých aktív smerom nadol. V dlhodobom horizonte naďalej platí, že pre portfólia investorov pridržiavajúcich sa pravidiel diverzifikácie a dostatočného investičného horizontu nemajú krátkodobé výkyvy na trhu takmer žiaden efekt.
Roman Vitásek
Portfólio manažér, IAD Investments