# investujte na fin trhoch  10. 2. 2025

Americké clá rozhýbali finančné trhy

Zahranično-obchodná politika USA sa v posledných týždňoch sústreďuje na jeden nástroj – clá. Prezident Trump oznámil zavedenie ciel na svojich susedov, teda Mexiko a Kanadu, ako aj na Čínu, čo vyvolalo vlnu neistoty naprieč globálnymi trhmi. Oznámenie zahŕňalo 25%-né clo na všetky importované tovary zo susedných krajín, pričom Mexiko aj Kanada reagovali recipročnými clami voči USA. Po rokovaniach sa však USA rozhodli pozastaviť účinnosť ciel na Mexiko a Kanadu o jeden mesiac. Na Čínu boli od minulého utorka uvalené 10%-né clá na importované tovary. Na tento krok Čína odpovedala odvetnými clami, avšak prezident Trump naznačil, že sa v najbližšom období stretne s čínskym prezidentom Xi Jinpingom a bude rokovať o možnom kompromise.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

Finančné trhy na tieto opatrenia reagovali výraznou volatilitou. V USA technologický Nasdaq Composite prudko klesol, keďže clá zasiahli veľké technologické firmy prepojené s Čínou, no po oznámení možných rokovaní medzi USA a Čínou sa odrazil a zaznamenal výrazný rast. Širší S&P 500 zažil podobný scenár. Dow Jones Industrial Average bol menej volatilný, keďže clá viac zasiahli technologické a priemyselné spoločnosti než tradičné blue-chip akcie. MSCI Emerging Markets Index zaznamenal prepad, keďže clá priamo zasiahli ekonomiky rozvíjajúcich sa trhov, najmä Číny, Mexika a Brazílie. Európske trhy takisto zaznamenali pokles, pričom EUROSTOXX 50 oslabil, ale neskôr sa stabilizoval, keď sa znížila pravdepodobnosť eskalácie obchodnej vojny.

Na devízovom trhu americký dolár prudko posilnil, v reakcii na oznámenie ciel, pričom USDX index vzrástol o približne 2%. Po oznámení možných rokovaní medzi USA a Čínou sa však jeho rast spomalil. Mexické peso prudko oslabilo, no neskôr časť strát zmazalo po pozastavení ciel. Brazílsky real najprv oslabil v reakcii na neistotu, no následne sa posilnil. Čínsky juan mierne oslabil, no následne posilnil v očakávaní možného kompromisu s USA pri riešení obchodných sporov. Kanadský dolár reagoval podobne ako mexické peso – po prvotnom oslabení posilnil na vlne optimizmu.

Komoditné trhy zaznamenali výrazné pohyby, pričom zlato najprv oslabilo v reakcii na posilnenie dolára. Po pozastavení ciel sa odrazilo a prekonalo hodnotu 2 880 USD za trojskú uncu. Ceny ropy Brent a WTI rástli v reakcii na clá na Kanadu, keďže potenciálne mohli obmedziť import kanadskej ropy do USA, avšak následne ceny klesli po oznámení odkladu ciel. Trh s ropou ostáva nestabilný aj kvôli rozhodnutiu saudskoarabskej ARAMCO zvýšiť ceny ropy pre Áziu a narušeniu dodávok ruskej ropy v dôsledku amerických sankcií. Zároveň Trump naznačil obnovenie tlaku na Irán, čo by mohlo viesť k obmedzeniu iránskeho vývozu ropy o 1,7 milióna barelov denne. Európsky trh s plynom zaznamenal prudký nárast cien na 54,5 EUR/MWh, čo je najvyššia úroveň za posledný rok, kvôli kombinácii silnejšej zimy a obchodných obmedzení medzi USA a Čínou, keď Peking zaviedol 15 % clo na americký LNG.

Zavedenie ciel zo strany USA spôsobilo krátkodobý šok na finančných trhoch, pričom najvýraznejšia volatilita sa prejavila v akciových indexoch, devízových kurzoch a komoditách. Hoci oznámenie možných rokovaní medzi USA a Čínou pomohlo trhom stabilizovať sa, neistota pretrváva. Spojené štáty sa snažia znížiť závislosť na zahraničnom dovoze, no reakcie trhov naznačujú, že akákoľvek eskalácia obchodnej vojny môže mať ďalekosiahle dôsledky na globálnu ekonomiku. Investorov čaká ďalšie obdobie volatility, pričom vývoj situácie bude závisieť od nadchádzajúcich diplomatických rokovaní.

Adam Záhorský
IAD Investments, a.s.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.