Sauna a pleť
Saunovanie nielen uvoľňuje nervové napätie, ale má aj preukázateľný zdravotný účinok na náš krvný obeh a prekrvenie pokožky. Pod vplyvom tepla dochádza k rozšíreniu pórov, pleť sa zbavuje nečistôt, uvoľňuje upchaté póry, pomáha zlepšovať stav jaziev. Počas potenia v saune sa odporúča jemným froté uterákom alebo froté rukavicou utierať pokožku a tvár, čím sa mechanicky odstránia odumreté kožné bunky, pokožka tak bude hladšia a krajšia. Týmto mechanickým trením sa zrýchli cirkulácia krvi, bunky tak budú lepšie prekrvené a vyživené, zlepší sa produkcia kolagénu a tým aj elasticita pokožky.
Je sauna vhodná na každý typ pleti?
Jednoduchá odpoveď je – nie, nie je. Saunovanie sa napríklad neodporúča ľuďom s veľmi suchou pokožkou, veľmi citlivou a rovnako ani atopickou. Takisto nie je vhodná na veľmi prekrvenú pleť spôsobenú rosaceou alebo na pleť, ktorá má rozsiahlu formu akné. Na jednej strane horúci vzduch pokožku prečisťuje a rozširuje póry, čo je pre akné pozitívum, ale na druhej strane sú rozšírené póry náchylné k opätovnému zaneseniu nečistôt.
Čomu sa vyhnúť pred alebo po saunovaní
V zásade platí, že všetky dermatologické zásahy, ktoré narušia celistvosť pokožky alebo ich sprevádza zápal, sú pred saunovaním nevhodné, ide napríklad o laser, mezoterapiu, chemický peeling z AHA kyselín so silnejším účinkom, príp. retinolové kúry, ktoré spôsobujú väčšie podráždenie pleti. Odporúča sa odlíčiť a očistiť pokožku pleti s vhodným čistiacim prípravkom, ktorý nenaruší príliš pH pokožky, aby sme nemali hneď na začiatku saunovania podráždenú tvár. Vhodnými prípravkami sú napríklad hydrofilný čistiaci olej, pleťový gél na citlivú pleť, pleťové mlieko. Pred saunovaním je nutné si celé telo osprchovať mydlom a pokožku dobre vysušiť, lebo len suchá pokožka sa dokáže dobre potiť. Naopak bezprostredne po saunovaní sa stačí osprchovať len vodou bez použitia kozmetických prípravkov, pretože by sme narušili pH pokožky a mohla by byť nadmerne vysušená. Pri type veľmi suchej pleti môžeme použiť telové mlieko alebo olejček a na tvár ľahký hydratačný krém.
Druhy sáun
Úplným základom je fínska alebo suchá sauna s horúcim vzduchom až do teploty 110°C, kde sa postupne zvyšuje teplota tela a krvný obeh. Parná alebo mokrá sauna sa vyznačuje vysokou vlhkosťou vzduchu 100% a teplotou do 60°C, preto má aj nižšiu záťaž na organizmus a je prospešná aj pri uvoľňovaní dýchacích ciest. Infračervená sauna je určená aj pre tých, ktorým sa v klasickej fínskej saune zle dýcha, pretože teplota nepresiahne 50°C, môžete si tu oddýchnuť aj dlhšie ako v klasických saunách. Postupne telo a svaly zahrieva a blahodarne pôsobí nielen na telo, ale i dušu.
Saunovanie má ozaj blahodarné účinky nielen na Vašu myseľ, ale aj na Vašu pleť. Tieto účinky si môžete overiť v saunovom svete Wellness hotela Patince, kde sa dá vybrať z rôznych druhov sáun podľa Vášho výberu a dopriať si oddych po náročných pracovných dňoch a užiť si príjemné chvíle s rodinou či partnerom, kde bude o Vás príjemne postarané.