Ako dlho budú pretrvávať vysoké ceny energií?
Uplynulý týždeň presiahla cena plynu v Európe 200 EUR za megawatt hodinu. Táto psychologická hranica už bola prekročená druhýkrát za uplynulých 6 mesiacov. Ak by sme prepočítali cenu plynu na ekvivalent ceny benzínu, tak by sa cena vyšplhala na 355 dolárov za barel. Pri takýchto vysokých cenách existuje iba málo ekonomických subjektov, ktoré dokážu dlhodobo fungovať bez strát. Okrem toho tieto ceny sú priam likvidačné pre subjekty, ktoré využívajú plyn ako hlavnú vstupnú surovinu. Sú to napríklad aj výrobcovia hnojív, ktoré následne vplývajú na vyššie ceny potravín.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Po tom, čo sa dva týždne dozadu dostala cena ropy pod hranicu 100 dolárov, si viacerí analytici mysleli, že to najhoršie máme za sebou. Opak je pravdou. Cena ropy je opäť nad hranicou 100 dolárov a pomaly atakuje hranicu 110 dolárov za barel. V súčasnej energetickej kríze sa spojilo viacero faktorov naraz, pričom nič nenasvedčuje tomu, že by sa v dohľadnej dobe vyriešili aspoň niektoré z nich.
Aktuálny celosvetový dopyt neustále prevyšuje ponuku, ktorá stagnuje v dôsledku zadržaných investícií z minulosti. Podľa súčasných odhadov bude rásť dopyt po rope v autodoprave minimálne do roku 2027 tempom 2% ročne. Ani významný prechod na elektromobily tento trend nedokáže zmeniť. Do toho treba pridať nedostatočnú kapacitu rafinérii, ktorá vznikla po tom čo mnohé z nich ukončili svoju produkciu počas pandémie.
Ak započítame nevôľu, resp. neschopnosť krajín OPEC produkovať viac ropy a vojnu na Ukrajine, tak tu máme perfektnú búrku na trhu s energiami. Pri súčasných cenách energií je ťažké uveriť tomu, že dva roky dozadu sa ceny ropy na futuritách obchodovali so zápornými hodnotami. Práve tento extrém spred dvoch rokov zasial semiačka súčasnej krízy.
Ako to už na finančných trhoch býva, extrémne hodnoty jedným alebo druhým smerom sa časom vrátia na svoje priemerné hodnoty. V prípade vysokých cien energií všetko nasvedčuje tomu, že si na to budeme musieť ešte chvíľu počkať.
Roman Vitásek, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments