Americký trh práce neveští nič dobré
Uplynulý týždeň bol bohatý na udalosti nie len z USA, ale aj z Európy. Nepísané pravidlo vo svete finančných trhov je, že americká ekonomika slúži ako barometer ekonomického rastu v západnom svete. Skôr či neskôr sa akýkoľvek vývoj v USA prejaví aj na trhoch v Európe, poprípade v Spojenom kráľovstve.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
Tento týždeň Americká centrálna banka opäť raz navýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čím sa cieľová úroková sadzba dostala do pásma 4,5% – 4,75%. Navýšenie bolo očakávané trhom a preto nespôsobilo žiadnu paniku. Práve naopak, trh vnímal vyjadrenia guvernéra centrálnej banky pozitívne v tom zmysle, že sa nachádzame blízko vrcholu navyšovania sadzieb. Európska centrálna banka zareagovala podobne s tým rozdielom, že zvýšila sadzby o 50 bázických bodov do pásma 3,0% – 3,25%.
Podľa vyjadrenia centrálnych bankárov na obidvoch stranách Atlantiku sú centrálne banky pripravené navyšovať úrokové sadzby až dovtedy, kým sa im nepodarí skrotiť vysokú infláciu. Tu nám vzniká menší rozpor medzitým, čo si myslí trh a medzitým, čo nám hovoria centrálne banky. Kým trh si myslí, že to najhoršie máme za sebou, tak guvernéri centrálnych bánk nám hovoria, že pokračujeme v zabehnutom tempe.
Pre infláciu je extrémne dôležité, ako sa vyvíja trh práce. Je ťažké skrotiť vysokú infláciu, keď je rekordne nízka nezamestnanosť v USA a rovnako aj v Európe. Podľa piatkového reportu z amerického trhu práce bolo v Spojených štátoch v januári 2023 vytvorených 517.000 pracovných miest. Toto číslo vysoko prevyšovalo odhady ekonómov, podľa ktorých malo byť vytvorených len niečo okolo 187.000 pracovných miest.
Na finančných trhoch poznáme dve základné nálady. Keď dobré správy znamenajú dobré správy a naopak, keď dobré správy znamenajú zlé správy. Niekto by mohol namietať, že vytvorenie vysokého počtu nových pracovných miest by malo byť pozitívne. To ale nie je optika, ktorou sa na to pozerajú centrálne banky. Centrálne banky vnímajú silný trh práce ako hlavný problém pri boji s infláciou a aktuálny vývoj im signalizuje, že doterajšie navyšovanie sadzieb nemalo želaný efekt spomalenia ekonomiky. V preklade to znamená, že sadzby sa budú s najvyššou pravdepodobnosťou navyšovať ďalej. Naopak sa ukazuje, že finančný trh bol vo svojich očakávaniach príliš optimistický.
Optimizmus na trhoch je väčšinou zárodok všetkých problémov. Pre investorov by súčasný vývoj mal byť znamením skôr ostražitosti, ako optimizmu. Naposledy, keď Americká centrálna banka zvádzala boj s infláciou v osemdesiatych rokoch minulého storočia, sadzby sa dostali na úroveň 19%. Dúfajme, že história sa v tomto prípade opakovať nebude.
Roman Vitásek
Portfólio manažér, IAD Investments