(Aspoň) nejaké pozitívne správy z Číny
Investovanie do akcií čínskych spoločností obchodovaných na amerických burzách má v porovnaní s tými americkými jedno riziko navyše, ktorým je zvýšená šanca na delisting (nútený odchod z burzy) kvôli nedodržaniu platných pravidiel regulácie ohľadom auditu. Americký regulátor PCAOB musí mať možnosť skontrolovať všetky dokumenty auditovaných spoločností a overiť tak dôveryhodnosť vykonaného auditu. Ak nejaká spoločnosť neumožní takúto kontrolu tri roky po sebe, bude musieť automaticky odísť z burzy. A to je riziko vysokej straty pre investorov do takejto spoločnosti.
Podľa najnovších informácií sa Peking a Washington dohodli na spôsobe, akým by americký regulátor mohol vykonať kontrolu auditu čínskych spoločností. Podľa predbežnej (stále nie oficiálne schválenej) dohody by kontrolóri z PCAOB mohli preskúmavať dokumenty v polo-autonómnom Hong Kongu v prípade spoločností, ktoré dodržia nariadenia Pekingu o ochrane dát a osobných údajov. Peking sa týmto snaží znížiť riziko zo zneužitia dát, ktoré môžu ohroziť národnú bezpečnosť krajiny.
Ak by bola táto dohoda schválená, išlo by o veľmi dôležitý krok k otvoreniu hodnoty v čínskych akciách, keďže riziko delistingu bolo každým mesiacom materiálnejšie. Táto dohoda sa týka viac ako 200 čínskych spoločností, ktoré sú aktuálne listované v USA. Patria sem aj veľké giganty ako Alibaba, Baidu alebo JD.com. Veľký rozdiel medzi cenou a vnútornou hodnotou čínskych spoločností spôsobuje viacero faktorov, avšak štátne zásahy do biznisu a nejasná čínska regulácia je jednou z hlavných príčin. Dohoda ohľadom auditu a tým pádom aj odstránenie rizika delistingu je len prvým krokom k navráteniu dôvery investorov, ale niekde je predsa potrebné začať…
Mgr. Michal Ďurica, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments