Balansovanie na finančných trhoch v roku 2022
Ak by sme mali opísať rok 2022 jednou vetou, asi by dostal prívlastok katastrofálny. Viaceré investičné paradigmy, ktoré na trhoch fungovali celé roky, sa v roku 2022 rozplynuli ako jarný sneh. Na druhej strane sa ale potvrdili aj staré pravdy, ktoré boli v abnormálnych rokoch 2020 a 2021 považované za staromódne. Ako dopadli jednotlivé triedy aktív?
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Dlhopisy
Dlhopisy v roku 2022 prepadli na plnej čiare. Bez ohľadu na to, či ste držali štátne dlhopisy alebo podnikové dlhopisy, bežný investor do dlhopisov mal na konci roku stratu. Index slovenských štátnych dlhopisov zahrňujúci maturity od jedného do desiatich rokov dosiahol stratu takmer 15%. Jednoduchou matematikou sa vieme dopočítať, že pri 3%-ných úrokových sadzbách budú musieť investori čakať najbližších päť rokov na to, aby sa dostali na pôvodnú hodnotu investície pred rokom 2021. Donedávna platilo pravidlo, že dlhopisy majú fungovať ako ochrana pred prudkými prepadmi na trhoch a fungujú ako protiváha voči akciovým trhom. Toto tvrdenie platilo, ale iba v období kým sa znižovali úrokové sadby. Vzhľadom na to, že sa úrokové sadzby ustavične znižovali od roku 2008, tak mnohí analytici počas svojej kariéry ani nezažili iné prostredie ako prostredie klesajúcich sadzieb. Rok 2022 bol v tom smere určite špecifický a mnohých na finančných trhoch
nemilo prekvapil.
Akcie
Najčastejšie delenie akcií je na kategórie hodnotové a rastové. Rastové akcie zažili svoje desaťročie slávy, a naopak o hodnotových akciách sa hovorilo ako zastaralých firmách s obmedzenými možnosťami rastu. Pre rok 2022 až biblicky platilo, že poslední budú prví a prví poslední. Keď sa na prelome rokov 2020 a 2021 tvrdilo, že korona navždy zmení podnikanie niektorých firiem, mnohí tomu uverili. Akcie týchto rastových firiem vzrástli do astronomických výšok. Rok 2022 bol rokom zúčtovania a mnohé tieto firmy stratili viac ako 90% svojej hodnoty. Je úplne jedno, či ako investor zarobíte na nejakej firme 200% alebo 300% ak nasledujúci rok firma stratí 90% svojej hodnoty. Tak či onak, budete na konci dňa vo vysokej strate. Na druhej strane, rôzne hodnotové akcie dokázali vygenerovať zisk pre svojich akcionárov. Taký Berkshire Hathaway vygeneroval zisk pre investorov 3%. Nejaví sa to ako vysoký zisk, ale keď akciové indexy klesli o viac ako 20%,
tak zisk 3% je obrovský úspech.
Kryptomeny
Kryptomeny sa ukázali ako úplne nevhodný investičný nástroj pre dlhodobých investorov. Základné predpoklady, na ktorých boli kryptomeny postavené sa ukázali ako neplatné. Ak ste boli držiteľmi Bitcoinu, tak ste stratili „iba“ 65% svojej investície. Pokiaľ ste držali iné exotické kryptomeny, je veľká pravdepodobnosť, že ste stratili celú investíciu. Čerešničkou na torte bol krach najväčšej kryptomenovej burzy na svete – FTX, ktorá stratila viac ako 32 miliárd v precenení a samozrejme všetky aktíva svojich klientov. Pri Bitcoine sa ukázalo, že jeho hodnota sa hýbe priamoúmerne s veľkosťou rizika na trhu a tak sa všetky nádeje o novom digitálnom zlate alebo o ochrane pred infláciou rozplynuli.
Rok 2022 bol pre mnohých rokom zabudnutých lekcií. Roky 2020 a 2021 sa mohli javiť, že na finančných trhoch sa peniaze dajú zarábať extrémne jednoducho. A aj (alebo najmä) preto bol rok 2022 rokom vytriezvenia a pripomenutím si základných investičných pravidiel. Rok 2022 by nám mal pripomínať, že neexistuje nič ako rýchle zbohatnutie. Zbohatnúť na finančných trhoch sa dá iba dlhodobým akumulovaním kapitálu pri primeranom riziku, ale to už je iná téma.
Roman Vitásek
Portfólio manažér, IAD Investments