# investujte na fin trhoch  28. 7. 2020

Ako z 18 miliónov spraviť 14 miliárd alebo životný príbeh Petra Lyncha

Keď sa v roku 1977 Peter Lynch stal šéfom fondu Magellan (anglická verzia mena portugalského moreplavca Fernãa de Magalhãesa, pozn. red.) spadajúceho pod spoločnosť Fidelity Investments, spravoval prostredníctvom neho hodnotu 18 miliónov amerických dolárov. Šikovnými obchodnými ťahmi sa však za trinásť rokov pôsobenia v tejto funkcii postaral o priemerný ročný nárast na úrovni 29,2%. V roku 1990, keď svoju pozíciu opustil, predstavovala hodnota fondu 14 miliárd dolárov. Neskutočné.

Takýto je náčrt hlavného životného úspechu 76-ročného rodáka z malého mesta Newton nachádzajúceho sa v americkom štáte Massachusetts. Peter Lynch to pritom od malička nemal jednoduché – už keď mal sedem rokov, jeho otcovi diagnostikovali rakovinu a o tri roky neskôr zomrel.

Peter Lynch (zdroj: Fidelity.com)

Začalo sa to pri golfe…

Aby Peter mohol svojej rodine pomôcť, chodil si privyrábať ako nosič golfových pomôcok. Dokázal si našetriť a peniaze vrazil do vyše 100 akcií spoločnosti Flying Tiger Airlines. Ich cena predstavovala osem amerických dolárov za kus a tu niekde sa to všetko začalo. „Ako pomocník pri golfe som začal vo veku jedenásť rokov,“ zaspomínal si v jednom z rozhovorov. „Takže to musel byť rok 1955 a celé päťdesiate roky boli z pohľadu akciových trhov napokon skvelé.“

K téme investovania sa dostal práve vďaka ľuďom, ktorých na golfe spoznal. Počúval, o čom sa bavia, zbieral informácie a začalo mu to dávať zmysel. „Boli tam všelijakí výkonní riaditelia a viacerí z nich sa bavili o akciách. Spomínali aj názvy firiem, takže som ich potom sledoval v novinách. Pozrel som sa, ako sú na tom o mesiac, prípadne o rok a videl som, že ich cena rastie. Hovoril som si, že toto teda dáva poriadny zmysel. Smola bola len v tom, že som na investovanie vlastne nemal peniaze.“

Prvý šťastný ťah: letecká spoločnosť Flying Tiger

Lynch chcel ísť na vysokú školu, ale malo to háčik. Na Boston College potreboval školné 1 000 dolárov. Rovných 300 mal prisľúbených ako štipendium, avšak na zvyšných 700 si musel zarobiť. Popri brigáde začal skúmať rôzne spoločnosti, posvietil si na oblasť nákladnej leteckej dopravy a začalo sa na neho usmievať šťastie.

„Vtedy som si všimol spoločnosť Flying Tiger,“ skonštatoval. „Dal som do nej tisíc dolárov. Dobre si spomínam na to, ako som si myslel, že letecká nákladná doprava musí byť vecou budúcnosti. Tak som to kúpil a mal som šťastie, pretože cena vyletela nahor – aj keď z iného dôvodu, ako ten, ktorý som predpokladal. Začala sa totiž vojna vo Vietname a bolo potrebné prepravovať vojakov a vojenskú techniku. Akcie som začal predávať myslím okolo ceny 20 dolárov, ďalšie som predal keď stáli 30 alebo 40. Kým ich cena vyšla na 80, tak som predal všetko a pomohlo mi to zaplatiť školu.“

Tenbagger

Jedným z výrazov, ktoré do investičnej terminológie Lynch vniesol, bol „tenbagger“. Bol veľkým milovníkom bejzbalu a v tamojšom slangu to znamenalo dva „home-runy“ a jeden „double“, respektíve obehnutie desiatich mét. Keď však tento výraz použil Peter Lynch, išlo o inú vec: o desaťnásobný nárast pôvodnej kúpnej ceny akcií. Ak teda nejaké kúpil za desať dolárov, pri hodnote sto dolárov mal „tenbagger“.

„Niečo také bolo excelentné a veľa takýchto záberov v živote nepotrebujete. Za celú kariéru vám v skutočnosti postačí niekoľko takýchto dobrých akcií. Opýtam sa inak: koľkokrát potrebujete desaťnásobný nárast ceny akcií na to, aby ste zarobili veľa peňazí? Veľakrát to veru byť nemusí.“

O zalievaní buriny a strihaní kvitnúcich kvetov

Lynch sa venoval správe fondu, v ktorom mal akcie mnohých rôznych firiem. Pri otázke týkajúcej sa svojho tajomstva povedal celkom jednoduchú a samozrejmú vec: niektoré z investícií sa správajú celkom priemerne, no niektoré majú tendenciu vyletieť nahor. A väčšina investorov zvykne spraviť úplne nelogickú vec. „Keď akcie vyletia o 20 až 30 percent, predajú ich a nechajú si len tie priemerné,“ pokrčil plecami. „Zalievali burinu a strihali kvitnúce kvety.“

Každý akoby mal podvedome pocit, že keď hodnota akcií stúpne, tak tie už odviedli svoju prácu a treba sa ich zbaviť. Ibaže takto to nefunguje, veď cena môže pokojne stúpať aj naďalej. Ďalšia vec, ktorú si treba uvedomiť, je tá, že na trhu je obrovské množstvo rôznych akcií a mnohé z nich budú v najbližšej dobe výrazne napredovať. Platí to v každom okamihu a aj práve vo chvíli, keď tento text čítate.

Lynch označil svoj fond za „malý a agresívny“. Trochu ho mrzelo, že aj keď niesol meno cestovateľa a pôvodne mal byť medzinárodný, napokon taký nebol. Američania totiž zahraničné investovanie vysokým zdanením v zásade odstavili a nemalo žiadny význam. Ostávalo orientovať sa na domáci trh, ktorý však ponúkal obrovské množstvo možností. Nuž a Lynch sa v nich usilovne „prehrabával“.

Medzi desiatimi preskúmanými spoločnosťami sa nájde jedna zaujímavá

„Také Taco Bell patrilo medzi prvé spoločnosti, ktorých akcie som kúpil. Ľudia sa po malých reštauráciách príliš neobzerali, ale ja som vždy sledoval mnoho rôznych spoločností. Vnímal som to tak, že keď si ich pozriem desať, nájdem medzi nimi jednu zaujímavú. Ak si ich pozriem dvadsať, nájdem dve a ak sto, tak ich nájdem desať. Ten človek, ktorý nenechá kameň na kameni a tých kameňov otočí najviac, napokon vyhrá. To bola moja filozofia.“

Táto filozofia sa napokon neuveriteľne vyplatila a zbohatlo vďaka nej veľké množstvo ľudí. Sám Lynch to má veľmi dobre vyrátané: „Ak niekto 31. mája 1977 vložil do Magellanu tisíc dolárov, tak 31. mája 1990 z nich mal 28 000.“ Vezmime si pritom, že niektorí investori mali v hre 10 000 dolárov, niektorí aj 100 000. Ich zárobky boli neuveriteľné.

Porovnanie výnosu fondu Magellan a indexu S&P 500 pri vložení jedného amerického dolára (zdroj: Morningstar)

Investičné tipy Petra Lyncha

„Na akciovom trhu je najdôležitejším orgánom žalúdok.“

A nie mozog, ako by mnohí z nás predpokladali. Lyncha k tomuto tvrdeniu viedla nestálosť trhu a nemožnosť predpovedať jeho vývoj. Vždy hovoril, že kto nemá žalúdok na zvládnutie ťažkých situácií, radšej by mal pôsobiť v inej sfére. Emócie boli podľa neho zabijakom výkonu investícií. Keď trh klesal, ľudia v panike predávali. Najlepší investori však spravia presný opak a pri poklese trhu nakupujú.

„Kupujte to, čomu rozumiete.“

Podľa Lyncha nestačí spoločnosť poznať do tej miery, že človek vie, čo vyrába: napríklad že vyvíja lieky na boj s rakovinou. Treba vedieť aj to, aké lieky už má na trhu, ako sa predávajú, aké sú v štádiu vývoja a ako blízko sú k nasadeniu na trh. Nuž a okrem toho treba poznať aj odpovede na tieto otázky týkajúce sa konkurenčných výrobcov. Na druhej strane však zdôrazňoval, že pri spoločnostiach vyrábajúcich nápoje, sladkosti, prípadne topánky, je to jednoduchšie. „Ak ste pripravení investovať do niektorej spoločnosti, mali by ste to byť schopní vysvetliť slovami tak, že to pochopí aj piatak. A súčasne tak rýchlo, aby ho to nezačalo nudiť.“

„Skúmajte.“

Mnoho ľudí kupuje akcie tak, že o nich nevie takmer nič. Jednoducho si prečíta článok, prípadne vraj dokonca dá len na slová kamaráta alebo známeho. Treba to však robiť inak a nikdy nezanedbať finančné správy spoločnosti, skontrolovať jej hotovosť i dlhy, dlhodobý vývoj výnosov, ziskov a podobne. Kým si človek nespraví tieto „domáce úlohy“, k ďalšiemu kroku by rozhodne nemal pristúpiť.

„Investovanie je umenie, nie veda.“

Lynch tvrdil, že „ľudia, ktorí sú trénovaní na to, aby všetko prísne kvantifikovali, sú vo veľkej nevýhode“. Investovanie podľa neho nie je o číslach a matematike, pričom ako príklad uviedol fungovanie fondu s názvom Long-Term Capital Management, v ktorého vedení boli niekoľkí držitelia Nobelovej ceny, ktorí mali byť zárukou úspechu. Od fondu sa čakalo veľa, avšak prežil len štyri roky (1994 až 1998).

„Pozerajte sa na vec aj z inej strany.“

Jedno z veľmi dobrých vyjadrení Petra Lyncha sa týkalo zlatej horúčky, teda hromadného presunu zlatokopov do miesta objavu zlata. Pred časom bolo takýchto období viacero. Avšak napokon nemuseli zarobiť len hľadači zlata, ale aj celkom iní ľudia.

„Väčšina kvázi-baníkov prišla o peniaze, ale tí, ktorí im predávali čakany, lopaty, stany a modré džínsy (Levi Strauss), dosiahli veľmi pekný zisk. V dnešnej dobe sa takto môžeme pozrieť napríklad na ne-internetové spoločnosti, ktoré nepriamo profitujú z internetovej premávky – dobrým príkladom sú prepravné firmy.“

Vždy je ľahké vidieť sľubné spoločnosti, ktorým by sa mohlo dariť, avšak tie si všimlo už veľké množstvo investorov a cena ich akcií už pravdepodobne stúpla. Mnohokrát si pritom treba všimnúť práve firmy, ktoré pracujú v ich tieni a istým spôsobom ich nepriamo podporujú. Práve v nich sa môže skrývať veľmi zaujímavá hodnota.

„Očakávajte straty.“

Žiadny investor si nemôže myslieť, že bude len zarábať a musí očakávať aj straty. Nech je akokoľvek dobrý, určite sa dostavia a skúsenosti s nimi mal aj Peter Lynch. Niekedy môžu prísť obdobia, počas ktorých sa nebude dariť aj niekoľko týždňov, prípadne mesiacov, pokojne aj rokov. „V tomto biznise je to tak, že ak ste dobrí, trafíte sa v šiestich prípadoch z desiatich,“ skonštatoval slávny investor. „Nikdy to nedokážete v deviatich z desiatich prípadov.“

„Zvážte podielové fondy.“

Všetky skôr spomínané veci môžu bežného človeka/čitateľa priviesť k záveru, že nemá potrebný čas na to, aby pozorne preštudoval všetky plusy a mínusy jednotlivých spoločností. Možno by ho to ani nebavilo, možno by na to nemal potrebné schopnosti, mozgovú kapacitu a podobne.

To je všetko v poriadku a presne preto sú tu podielové fondy. Také, ako Magellan, ktorý pod vedením Petra Lyncha neuveriteľne prosperoval. O voľbu vhodných investícií sa prostredníctvom nich starajú odborníci, ktorí majú za sebou roky skúseností. „Podielové fondy sú perfektným riešením pre ľudí, ktorí chcú vlastniť akcie, ale nemajú chuť venovať sa vlastnému skúmaniu,“ poznamenal Peter Lynch.

Legendárny investor Peter Lynch (zdroj: Fidelity.com)

Vyberte si z ponuky IAD Investments

IAD Investments ponúka širokú škálu podielových fondov s rôznymi investičnými stratégiami, od konzervatívnych, cez vyvážené až po dynamické. V našom portfóliu nájdete akciové fondy, dlhopisové fondy, alternatívne investičné fondy a ďalšie. Stačí si vybrať.

Na záver si zopakujme dobrú radu Petra Lyncha: kupovať je vhodné vtedy, keď trh klesá. A teraz, v čase krízy vyvolanej novým typom koronavírusu, je na to ideálny čas. Mnohé akcie stratili hodnotu a dajú sa nakúpiť lacnejšie a výhodnejšie, ako tomu bolo v úvode roka.

Už dnes sa ukazuje, že viaceré fondy z toho veľmi pekne vyťažia a investori by z toho v blízkej dobe mohli zaknihovať zaujímavé zisky.

Kompletnú ponuku fondov, vrátane všetkých dokumentov k nim nájdete tu na našej webovej stránke. Ak ste začínajúci investor, odporúčame sa pri výbere fondu obrátiť na svojho finančného sprostredkovateľa, prípadne na našu bezplatnú infolinku 0800 601 601.

Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.