Ďalšia obeť medzi americkými bankami
Marcová sága s oslabenými americkými bankami má svoje pokračovanie. Po páde Silicon Valey Bank (SVB) a Signature Bank, tento víkend skončila ešte väčšia First Republic Bank (FRC), ktorá donedávna patrila medzi 20 najväčších amerických bánk. Pád FRC je druhý najväčší v amerických dejinách. Prvenstvo si stále drží krach Washington Mutual z roku 2008.
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v audio verzii tu:
Problémy FRC sa začali minulý rok, keď americký FED začal prudko zvyšovať úrokové sadzby v snahe dostať pod kontrolu vysokú infláciu. FRC patrila medzi banky, ktoré obsluhovali afluentnú klientelu a poskytovali svojim klientom vysoké hypotéky. Z kreditného hľadiska išlo o nízko rizikový business model, keďže bonitní klienti väčšinou svoje hypotéky splatia a nespôsobia tak banke straty. Problém však nastal na strane záväzkov, keďže FRC tieto hypotéky financovala z klientskych depozít. Kým boli sadzby stabilné, depozitá sa do banky vďaka výbornému proklientskemu servisu valili veľmi ľahko a vo veľkých objemoch. Vysoké sadzby, ktoré pre trh nastavil FED, tento business model narušili. Nielenže časť depozít začala z banky vytekať do lepšie úročených alternatív, ale vyššie sadzby precenili aj úverové portfólio smerom nadol a prakticky vymazali bankový kapitál, ktorý slúži ako vankúš na krytie prípadných strát. Problémy FRC sa znásobili po krachu SVB, keď veľká časť prevažne nepoistených depozít hľadala útočisko v najbezpečnejších amerických bankách. Podľa zverejnených údajov stratila FRC v priebehu pár dní viac ako 100 miliárd USD v depozitách. Túto likviditnú dieru a ani dôveru vo FRC nezaplátala ani koordinovaná akcia najväčších bánk, ktoré do FRC vložili 30 miliárd USD.
Akcie First Republic Bank stratili tento rok viac ako 95% svojej hodnoty. Tento víkend kontrolu nad bankou prevzal FDIC a po 48-hodinovom kole rozhovorov s potenciálnymi záujemcami predal FRC najväčšej americkej banke JPMorgan. Najväčšia americká banka sa tak stane ešte väčšou. JPMorgan preberie pod seba väčšinu aktív – hlavne hypotekárne portfólio v hodnote viac ako 173 miliárd USD a cenné papiere za 30 miliárd USD a rovnako aj všetky depozitá v hodnote 92 miliárd USD. Podriadené dlhopisy, prioritné akcie a ani akcie nie sú súčasťou obchodu a stali sa prakticky bezcennými.
Takto teda končí First Republic Bank, súčasť indexu S&P500 a donedávna podľa niektorých relatívnych valuačných kritérií (napríklad PE) hodnotnejšia banka ako JPMorgan a Bank of America.
Michal Ďurica
Portfólio manažér, IAD Investments