# investujte na fin trhoch  30. 9. 2024

Euforický týždeň čínskych akcií

Čínsky juan

Čínske akcie majú za sebou najlepší týždeň od roku 2008 po tom, čo Peking ohlásil stimul v hodnote 800 miliárd juanov, čo je v prepočte trošku viac ako 100 miliárd EUR, s cieľom nakopnúť stagnujúci akciový trh.

Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:

Čína posledné roky nie je už ten ekonomický tiger, ktorý ťahal svetový hospodársky rast a cez zlepšujúcu sa životnú úroveň obyvateľstva aj zisky mnohých západných firiem. Hospodárstvo Číny rastie samozrejme rýchlejšie ako naše európske, ale v porovnaní s krátkou minulosťou je to citeľná zmena. Čína ešte pred 10 rokmi dokázala rásť rýchlejšie ako 7% p.a.. Tento rok to však vyzerá tak, že krajina nesplní politbyrom nariadený rast 5%. Predstavitelia to evidentne idú sanovať v poslednom kvartáli roka prostredníctvom kombinácie nástrojov centrálnej banky PBOC a fiškálnych stimulov.

Problém čínskej ekonomiky však nie je neperformujúci akciový trh, tento stav je skôr následok (okrem iného aj) mnohých politických rozhodnutí z predchádzajúcich rokov. Medzi tieto patria zásahy do podnikania technologických gigantov ako Alibaba alebo Tencent, ale aj mnohých ďalších, ktoré vystrašili zahraničných investorov a tvorili jeden z dôvodov odchodu kapitálu mimo Číny. Ďalší problematický bod je aj naďalej realitný sektor, v ktorom roky rástol obrovský dlhový problém, až nakoniec uvrhol túto dôležitú časť ekonomiky do situácie, ktorá sa dá len ťažko vyriešiť bez pomoci od centrálnej vlády. A to ešte pre úplnosť spomeňme zlú fiškálnu situáciu lokálnych vlád, klesajúci trend zakladania nových inovatívnych firiem, opatrného čínskeho spotrebiteľa, ktorý aktuálne viac sporí ako míňa a samozrejme problematickú demografiu – starnúcu a zmenšujúcu sa pracovnú silu.

Ako idú teda čínski predstavitelia nakopnúť ekonomiku a akciový trh? V prvom kroku čínska centrálna banka oznámila alokovanie prostriedkov na oživenie akciového trhu cez lacné pôžičky bankám, brokerom a poisťovniam. Ďalšie prostriedky dostanú súkromné spoločnosti na nákup vlastných akcií  (tzv. buybacky) a v hre je dokonca aj zriadenie stabilizačného fondu, ktorý by nakupoval akcie. Tento prvý balík stimulov doplnila PBOC aj znížením úrokov na pôžičky a znížením povinných minimálnych rezerv pre banky. Okrem toho znížila aj úrokové sadzby pre existujúce hypotéky a aj výšku hypoték, ktoré môžu kupujúci dostať. A aby toho nebolo málo, k týmto opatreniam centrálnej banky sa pridalo aj  vyhlásenie vlády o väčšej podpore pre ekonomiku z fiškálnej strany.

Nasledovala zmena sentimentu na čínskych akciových trhoch ako aj na akciách čínskych spoločností obchodovaných v USA. Akciový index CSI300 narástol za posledný týždeň o viac ako 15%, Hong Kong o 13% a napríklad akcie Alibaby o viac ako 17%, JD o +38%, a majiteľ Temu PDD o 33%. Zmena sentimentu v Číne potiahla aj viaceré európske firmy a komodity. Mesiace sa trápiace akcie európskych luxusných značiek, ktoré významnú časť svojich tržieb generujú v Číne, vstali z mŕtvych. LVMH a Kering  narástli o viac ako 18%.

Michal Ďurica

Michal Ďurica
Portfólio manažér, IAD Investments

Všetky články autora
Spät na všetky články

#investujte

Zaujímajú vás novinky zo sveta investícií? Na našom blogu vás každý týždeň informujú naši portfólio manažéri o dianí na akciových trhoch, nájdete tu aj veľa ďalších zaujímavých tém z oblasti investovania. Aktivujte si upozornenie na nové články v sekcii blog a už vám nikdy neuniknú investičné aktuality.

Investujte s nami

s nami

Investovať môže dnes už naozaj každý, dôležité je vybrať si toho správneho partnera, ktorý investície bude spravovať.

Investujte na fin trhoch

na fin trhoch

Overené informácie o novinkách a najaktuálnejších témach, ktoré ovplyvňujú dianie na finančných trhoch.

Investujte do seba

do seba

Investícia do seba, môže byť niekedy práve tou najvýnosnejšou.

UPOZORNENIE. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondov IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk.

Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. V súlade so štatútmi podielových fondov môže podiel cenných papierov vydaných štátmi a medzinárodnými organizáciami, uvedenými v prílohe štatútov jednotlivých podielových fondov, prekročiť 35% hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100%. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond a Korunový realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností. Korunový realitný fond má minimálne 85% majetku nepretržite investovaného do podielových listov fondu Prvý realitný fond.