Historicky slabý dolár

Americký dolár je dlhodobo považovaný za krvný obeh medzinárodného obchodu a sveta financií. V poslednom období však sledujeme, ako stráca pôdu pod nohami. Financial Times upozorňuje, že dolár má za sebou najhorší začiatok roka za vyše päť desaťročí. Index amerického dolára, ktorý meria jeho silu voči šiestim hlavným svetovým menám, poklesol o viac než 10 % v prvom polroku. Takéto oslabenie sme naposledy videli v roku 1973 v dôsledku prvého ropného šoku.
Tento článok si môžete v audio verzii vypočuť tu:
Tento pokles priamo súvisí s chaosom vo fiškálnej a obchodnej politike. Prezident Donald Trump zaviedol začiatkom apríla sériu bezprecedentných globálnych ciel počas takzvaného Dňa oslobodenia – tie však pozastavil na 90 dní s platnosťou do 9. júla a uviedol, že neplánuje predĺžiť odklad ciel, čo ešte zvýšilo napätie. Táto séria udalostí otriasla trhmi, pričom podľa Wall Street Journal vymazali trhy hodnotu cez 6 biliónov dolárov.
Trump zároveň dlhodobo tlačí na predsedu americkej centrálnej banky (FED) Jeroma Powella, aby znížil sadzby. Powell zatiaľ odoláva, no pripustil, že FED je v pozícii vyčkávať a ďalej hodnotiť vývoj. Powellov mandát však končí už v máji budúceho roka a trhy očakávajú, že jeho nástupca vybraný prezidentom by mohol zrealizovať minimálne päť štvrť-percentných znížení do konca roka 2026. Powell na konferencii centrálnych bánk v Portugalsku priznal, že nebyť zásadných zmien v zahranično-obchodnej politike administratívy, FED by pravdepodobne sadzby znížil už v lete tohto roka.
Tradičný motor silného dolára – teda vyššie úrokové sadzby – dnes prestáva fungovať. ECB sadzby znižuje, no euro napriek tomu posilňuje. Trhy totiž nehodnotia len aktuálnu výšku sadzieb, ale aj výhľad a stabilitu – a v tomto ohľade dnes pôsobí Európa stabilnejšie. Investori sa už tradične obracajú k zlatu, švajčiarskemu franku, euru či japonskému jenu ako k alternatívam v čase, keď Spojené štáty pôsobia menej stabilne. Volatilita trhov, fiškálne napätie a tlak na americkú centrálnu banku (FED) znižujú atraktivitu dolára. Podľa prieskumu Bank of America je výsledkom najnižšia expozícia fondov na americký dolár od roku 2005 – investori diverzifikujú do zahraničných akcií, ktoré v prostredí slabšieho dolára ponúkajú atraktívnejšie výnosy.
Oslabený dolár však priniesol aj pozitívny efekt – podporil americký export, ktorý v apríli vzrástol o 3 % na historické maximum 289 miliárd dolárov. Najviac rástol vývoz počítačov a priemyselných kovov. Naopak, importy klesli o vyše 16 %, čo znížilo obchodný deficit na najnižšiu úroveň od roku 2023. Administratíve prezidenta Trumpa sa zároveň podarilo uzatvoriť historickú dohodu o bezcolnom prístupe na vietnamský trh – hoci zároveň zavádza 20 % clo na vietnamské tovary z dôvodu vysokého obchodného deficitu. Administratíva tak prechádza z multilateralizmu k bilaterálnym obchodným dohodám, pričom kľúčovým dátumom ostáva 9. júl.
Dolár teda v roku 2025 nestráca len hodnotu, ale aj dôveru. Kým v minulosti bol neotrasiteľným pilierom globálnej stability, dnes investori čoraz viac hľadajú alternatívy. Fiškálna nezodpovednosť, trhová volatilita a politický chaos spôsobujú, že kapitál hľadá bezpečie inde – v zlate, zahraničných aktívach a menej kolísavých menách. Euro, švajčiarsky frank, britská libra, austrálsky dolár aj japonský jen voči doláru posilňujú. Dolár síce zostáva najlikvidnejšou menou na svete – ale jeho postavenie ako bezpečného prístavu je dnes otvorene spochybňované. A kto sa dlhodobo hrá s ohňom fiškálnej nezodpovednosti a politického tlaku, môže napokon podpáliť aj vlastný dom.
Adam Záhorský
IAD Investments, a.s.