Inflácia na maximách za posledných 40 rokov v USA
Inflácia v Spojených štátoch amerických dosiahla v novembri najvyššiu úroveň za posledných 40 rokov, keď sa silný spotrebiteľský dopyt skrížil s obmedzeniami ponuky súvisiacimi s pandémiou. Ministerstvo práce uviedlo, že index spotrebiteľských cien, ktorý meria, čo spotrebitelia platia za tovary a služby, vzrástol v novembri v porovnaní srovnakým mesiacom minulého roka o 6,8%. Bolo to najrýchlejšie tempo od roku 1982 a šiesty mesiac po sebe, v ktorom inflácia prekročila 5%.
Takzvaný jadrový cenový index, ktorý nezahŕňa často kolísavé kategórie potravín a energií, vzrástol v novembri oproti predchádzajúcemu roku o 4,9%. To bol prudší nárast ako októbrový nárast o 4,6%, čo je najvyššie tempo od roku 1991. Nárast cien nových vozidiel, ktorý v novembri dosiahol 11,1%, bol najväčší v histórii, rovnako ako ceny pánskeho oblečenia a nábytku. 7,9-percentný nárast cien reštaurácií rýchleho občerstvenia minulý mesiac bol tiež najprudším v histórii. Ceny energií začali vykazovať známky uvoľňovania – čiastočne kvôli obavám na finančných trhoch, že Omicronový variant Covid-19 by mohol spomaliť rast, benzín však rástol mesačným tempom 6,1% už druhý mesiac po sebe.
Novembrový cenový trend prišiel pred objavením sa variantu Omicron, ktorý predstavuje novú hrozbu pandémie, ktorá je už v druhom roku. Nedostatok dostupných pracovníkov ovplyvňuje aj infláciu a celkovú ekonomiku, čo núti spoločnosti zvyšovať ceny, aby kompenzovali vyššie náklady práce. Spoločnosti vyčleňujú na zvýšenie miezd v budúcom roku v priemere 3,9% z celkových miezd, čo je najviac od roku 2008. Americké akcie napriek tomu za celý týždeň skončili vyššie po tom, čo čerstvé údaje o inflácii zvýšili nádej investorov, že rast cien sa môže blížiť k vrcholu. Index S&P 500 uzavrel na rekordnom maxime, poskočil o 1% alebo 44,57 bodu na úroveň 4712,02 bodu.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments