Komentár portfólio manažéra za marec
Po výnimočnom roku 2021 bol prvý štvrťrok 2022 pre trhy veľmi náročný. Obavy z ekonomických dôsledkov ruskej invázie na Ukrajinu a potenciálnej potreby rýchlejšieho zvyšovania úrokových sadzieb v boji proti vyššej inflácii zavážili tak na akcie, ako aj na dlhopisy.
Rusko ako významný producent energie a komodít a eskalácia napätia vytlačila ceny energií a komodít na extrémne úrovne, čo zhoršilo prudký nárast inflácie, narušenie dodávateľských reťazcov a zvýšilo riziko pre globálny rast. Ceny ropy Brent a zemného plynu boli veľmi volatilné. Začiatkom marca stúpli a následne klesli, pričom ropa Brent končila mesiac na 103 dolároch za barel a európske ceny plynu na 121 eurách za megawatthodinu, čo je nárast o 33% a 55% od začiatku roka.
Akcie na rozvinutých trhoch získali naspäť časť svojich strát a koncom marca vzrástli o približne 3%, no stále nižšie o 5% od začiatku roka. Rozvíjajúce sa trhy stratili v marci ďalšie 2%, čím od začiatku klesli o takmer 7%.
Nové kolo nákazy omikronom v Číne zasiahlo čínske trhy popri širších geopolitických obavách. Naratív, že inflácia bude len prechodná, sa začal meniť začiatkom roka a centrálne banky sa v priebehu štvrťroka postupne stali jastrabmi, čím sa zvýšili výnosy na dlhopisoch. Začiatok vojny medzi Ruskom a Ukrajinou a následný šok v oblasti ponuky komodít predstavuje dilemu pre centrálne banky, ktoré sú nútené vybrať si medzi snahou skrotiť infláciu alebo podporou rastu. Európa je obrovským importérom ropy a zemného plynu z Ruska, čo ju robí veľmi zraniteľnou voči rusko-ukrajinskému konfliktu. V regióne by sa mohlo prejaviť riziko výrazného spomalenia ekonomiky v dôsledku dlhšieho obdobia vysokých cien energií v porovnaní so Spojenými štátmi americkými. Pokiaľ ide o USA, nálada spotrebiteľov sa v poslednom štvrťroku zhoršila v reakcii na vyššie ceny. Trh práce v USA však zostal silný. Februárová správa o pracovných miestach tzv. NFP vyšla oveľa lepšie, ako sa očakávalo, pričom celkový počet miezd v nepoľnohospodárskom sektore pohodlne prekonal konsenzuálne prognózy. Miera nezamestnanosti klesla na 3,8%, aj keď miera participácie pracovnej sily mierne vzrástla na 62,3%. Medziročný rast miezd dosiahol 5,1%.
Ing. Róbert Bučič
Portfólio manažér, IAD Investments