Návrat k ekonomickým základom
So zmenou sentimentu na finančných trhoch sa investori opäť začínajú vracať k ekonomickým základom, ktoré sú založené na návratnosti kapitálu a časovej hodnote peňazí. Kým boli úrokové sadzby blízko nuly, tak investori si mohli dovoliť financovať projekty s návratnosťou 15 rokov. Táto logika sa významne zmenila, keď sa začali úrokové sadzby opäť dvíhať. Mnohí sa pýtajú, prečo majú financovať rizikové technologické firmy s neurčitou návratnosťou, keď výnosy na slovenských štátnych dlhopisoch presahujú 3,6% a stále stúpajú?
Týždenný komentár od nášho portfólio manažéra si môžete aj vypočuť v podcaste o investovaní IAD TALKS:
Podobenstvo o vrabcovi v hrsti lepšom ako holubovi na streche, začína opäť dávať zmysel a akciový trh si to všimol. Súčasnému trendu sa nemohli vyhnúť ani najväčšie technologické firmy. Nie tak dávno, často používaná skratka FAANG, sa označovala ako stávka na istotu. Do tejto kategórie patrili akcie firiem Facebook (aktuálne META), Amazon, Apple, Netflix a Google. Tieto firmy boli označované za najsilnejšie firmy v odvetví so silnou konkurenčnou výhodou. Avšak zmena monetárnej politiky centrálnych bánk úplne zmenila postoj investorov k týmto firmám. Minulý týždeň sa akcie META Platforms prepadli o 25% a celkovo od začiatku roka stratili 73%. Investori chcú vidieť, aby ich investície vyplácali dividendy a firmy skupovali svoje akcie a to ihneď. Namiesto toho im Mark Zuckerberg stavia vzdušné zámky v podobe virtuálneho Meta priestoru, o ktorom nikto nevie, či bude úspešný. Keby aj bol, tak len ťažko sa dá odhadnúť, koľko zisku bude generovať a či vôbec niečo bude generovať.
Aktuálne investícia s najväčšou expozíciou voči rastovým firmám je ETF Ark Innovation, ktorej hlavná tvár je portfólio manažérka Cathie Wood. Investičnou stratégiou bolo investovať do rýchlo rastúcich firiem s potenciálom zmeniť svet. Počas roku 2020 a 2021 sa investícií darilo a mnohí trhoví komentátori prirovnávali Cathie Wood k legendárnemu investorovi Warrenovi Buffetovi. Pre porovnanie, od začiatku roka investícia stratila 62%, zatiaľ čo investičný holding Berkshire Hathaway stratil menej ako 4% na hodnote akcií.
Investori chcú investovať do firiem so silnou súvahou, nízkym dlhom a vysokou návratnosťou a tak investície do bezpečných dlhopisov opäť začínajú dávať zmysel, pokiaľ nás aspoň čiastočne dokážu ochrániť pred infláciou. Pre mnohých je to návrat k ekonomickým základom, na ktoré sa v období nízkych úrokových sadzieb úplne zabudlo.
Roman Vitásek, CFA
Portfólio manažér, IAD Investments